کالبد شکافی یک واقعه معمولی، روایتی از دغدغه های زنان جامعه
کالبد شکافی یک واقعه معمولی، روایتی از دغدغه های زنان جامعه

نشست خبری نمایش «کالبد شکافی یک واقعه معمولی» با حضور عوامل اجرایی آن در کافه الف مجتمع فرهنگی و هنری ۲۹ بهمن برگزار گردید.

به گزارش قلم پرس، دل آرام حبیب پیران، کارگردان این نمایش با اشاره به متن نمایشنامه و تجربه اولین کارگردانی خود گفت: از چندین سال پیش قول متن نمایشنامه را از آقای اکبر شریعت گرفته بودم و چند ماهی درگیر این متن بودم و افتخار بزرگی است که اولین تجربه کارگردانی خود را با متنی از ایشان کار خواهم کرد.

او در پاسخ به سوالی درباره اجرای عمومی کار پایان نامه ای خود اظهار داشت: از کودکی با کار نمایش عجین شده ام و در بسیاری از سریال‌ها و تئاترهای دانشجویی و غیره بازی کرده ام، اجرای عمومی کار پایان نامه ای خود را با مشورت و صلاحدید استاد راهنمایم در دانشگاه آغاز کردم و با توجه به متن قوی و هنروران خلاق استان، پیش بینی می کنم اجرای خوبی از آب در بیاید.

هومن بیگ نژاد، تهیه کننده و طراح صحنه نمایش « کالبد شکافی یک واقعه معمولی» نیز در این نشست با اشاره به جایگاه تئاتر نزد مؤسسه الف گفت: تئاتر و هنر برای بانیان این مؤسسه اهمیت بسیاری دارد و در این راستا اولین قدم در عرصه نمایش را با برپایی کلاسهای آموزش بازیگری برداشته و از هنرآموزان این رشته حمایت و آنها را به گروههای مختلف هنری معرفی کرده است.

او درباره نمایش « کالبد شکافی یک واقعه معمولی » نیز اظهار داشت: نمایشنمه مذکور یکی از شاهکارهای آقای اکبر شریعت و جزو بهترین آثار این نویسنده است که اولویت ما هم برای تهیه کنندگی تئاتر در مؤسسه الف، حمایت و بهره مندی از نویسندگان بومی می باشد.

بیگ نژاد، امیتاز ویژه اکبر شریعت را نگارش به دو زبان ترکی و فارسی دانسته و عنوان کرد: نزدیک ۴۰۰ متن به خاطر برگزاری جشنواره “صلح الف” را در دست داشتیم که همگی هم متن‌های خوبی بودند. با این حال تلاش کردیم با متنی کار کنیم که نویسنده آن فردی از شهر خودمان باشد.

 

 

اکبر شریعت، نویسنده نمایشنامه «کالبدشکافی یک واقعه معمولی» هم در این نشست با اشاره به نگارش اولین نمایشنامه به زبان فارسی اظهار داشت: اولین تجربه نگارش به زبان فارسی من همین متن است و اعتمادی که دوستان به من دارد، موجب نگارش و تولید متن نمایشنامه ها می شود و کار فوق نیز به درخواست کارگردان و بر اساس دغدغه مشترکی که داشتیم، نوشته شده است.

او موضوع نمایشنامه را حقوق زنان و دغدغه های امروزی زنان و دختران عنوان کرده و افزود: داستان درباره دختری ۱۵ ساله است که تحت تأثیر جامعه و از سوی خانواده تحت فشارهایی قرار می گیرد و کلا ژانری اجتماعی دارد که امیدواریم تأثیرگذار در بین مخاطبان باشد.

شریعت در پاسخ به سوالی پیرامون مخاطب خاص در تئاتر نیز تأکید کرد: ما هنرمندان و نویسندگان حرف دل و دغدغه های خود را با زبان هنر و تئاتر بیان می کنیم و در این راه به دنبال مخاطبی خاص نیستیم و اعتقاد داریم اثر خوب آن است که هر دو مخاطب عام و خاص را جذب کند.

 

جمال ساقی نژاد بازیگر موفق تئاتر و هنرهای نمایشی استان هم در این نشست با گلایه از وضعیت تئاتر استان گفت: ما کارگر تئاتر هستیم و این کار را شغل خود قرار داده و دغدغه ای نسبت به آن نداریم.
او ادامه داد: وقتی مسئولین ارزشی برای کار ما قائل نیستند و مکان مناسبی برای تمرین نداریم و کسی را پیدا نمی کنیم درد دلمان را به او بگوییم، برای چه باید در این عرصه تلاش کنیم؟

 

نمایش « کالبدشکافی یک واقعه معمولی» به کارگردانی دل آرام حبیب پیران و نویسندگی اکبر شریعت و تهیه کنندگی و طراحی صحنه هومن بیگ نژاد و با بازی جمال ساقی نژاد، فاطمه حسینی، سمانه بابا زاده، بابک خانپور، سودا رضایی و فرید ادهمی، از تاریخ ۱۵ مرداد، هر روز از ساعت ۱۹ در سالن تئاتر مستقل مؤسسه الف واقع در مجتمع فرهنگی و هنری تبریز به روی صحنه خواهد رفت.