سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد دلاری چین در زیرساخت های ایران
سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد دلاری چین در زیرساخت های ایران

نائب‌رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس قرارداد ایران و چین مقرر شده تا کشور چین در قبال خرید نفت  حدود 400 تا 500 میلیارد دلار در زمینه های مختلف زیرساختی در کشورمان سرمایه گذاری کند.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی در مراسم بزرگداشت نیمه‌ شعبان که در محوطه مصلای حضرت امام(ره) تبریز برگزار شد، با اشاره به انعقاد قرارداد مهم و راهبردی ۲۵ ساله همکاری ایران و چین اظهار داشت: این قرارداد نقشه راه همکاری مشترک بین ایران و چین در حوزه‌های مختلف برای ۲۵ سال آینده با رویکرد سرمایه گذاری و همکاری مشترک در زمینه های مختلف است تا بتوانیم به صورت ثابت و پایدار نفت و فرآورده های نفتی را به چین صادر کنیم.

وی انعقاد این قرارداد را یک امتیاز برای کشورمان دانسته و افزود: تحقق عملی این قرارداد می‌تواند حتی تحریم های ظالمانه علیه کشورمان را رفع کند.

نائب‌رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی این قرارداد را موضوعی فراجناحی و تصمیم نظام دانسته و تاکید کرد: همه مسئولان بر انعقاد آن متفق‌القول بوده و حرکتی مثبت در راستای مقابله با تحریم‌ها و همکاری پایدار با کشورهای همسایه است.

وی ادامه داد: دشمنان انقلاب اسلامی به سرکردگی آمریکا و رژیم صهیونسیتی مخالفان این قرارداد هستند و این دلیلی بر اهمیت این قرارداد است تا همگی به‌صورت یکپارچه و متحد از این تفاهم‌نامه که نقشه‌راه ۲۵ ساله کشورمان است حمایت کنیم تا زمینه‌های  گسترش سرمایه‌گذاری در داخل کشور پدید آید.

میرتاج‌ الدینی تصریح کرد: شایعاتی از قبیل واگذاری فلان بخش یا حوزه به چینی‌ها حقیقت ندارد و این قرارداد صرفا زمینه همکاری در حوزه‌های سرمایه‌گذاری، عمرانی و اقتصادی است.

وی با اشاره به اینکه مقرر شده تا کشور چین در قبال خرید نفت  حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد دلار در زمینه های مختلف زیرساختی از جمله خط ریلی، بنادر خشک و آبی، فرآورده های نفتی و کشت و صنعت و بزرگراه ها در کشورمان سرمایه گذاری کند، خاطرنشان کرد: در این حوزه احداث مسیر ریلی از شرق به غرب و شمال به جنوب می تواند سبب ایجاد اشتغال در کشور، سرمایه گذاری و تسهیل مشکلات حمل‌ونقل باشد.

انتهای پیام/ ۶۰۰۰۱