به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه چین به عدم تصویب توافق اقتصادی میان پکن و بروکسل واکنش نشان داد. به نوشته «خبرگزاری فرانسه»، نمایندگان اتحادیه اروپا در واکنش به تحریم برخی مقامات اروپایی توسط پکن، روز پنجشنبه به تصویب قرارداد بزرگ اقتصادی میان دو طرف رأی منفی دادند. «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه چین به عدم تصویب توافق اقتصادی میان پکن و بروکسل واکنش نشان داد.

به نوشته «خبرگزاری فرانسه»، نمایندگان اتحادیه اروپا در واکنش به تحریم برخی مقامات اروپایی توسط پکن، روز پنجشنبه به تصویب قرارداد بزرگ اقتصادی میان دو طرف رأی منفی دادند.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه گفت، تحریم‌های اعمال شده از سوی پکن «پاسخی ضروری و موجه» به اقدامات پیشین اتحادیه اروپا علیه مقامات چینی و مطرح کردن ادعای نقض حقوق بشر در استان سین‌کیانگ بود.

این دیپلمات چینی افزود: «چین تحریم‌هایی را علیه نهادها و افرادی در اتحادیه اروپا وضع کرد که دروغ‌ها و اطلاعات غلطی را درباره سین‌کیانگ منتشر می‌کردند و این‌ها به منافع و حق حاکمیت چین آسیب جدی وارد می‌کرد».

او در ادامه از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست کرد «فوراً دست از مداخله در امور داخلی چین برداشته و رویکرد تقابل‌جویانه خود را متوقف کنند».

لیجیان همچنین تأکید کرد که این کشورها باید روابط میان چین و اتحادیه اروپا را «به مسیر درست گفت‌وگو و همکاری» بازگردانند.

روابط میان بروکسل و پکن مدتی است به خاطر به راه افتادن دوری از تحریم‌های متقابل به تیرگی گراییده است. اولین دور تحریم‌ها را اتحادیه اروپا و با ادعای نقض حقوق بشر در استان سین‌کیانگ چین وضع کرد که پاسخ پکن را به همراه داشت.

انتهای پیام/