به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،‌«کنت مک‌کنزی» فرمانده نیروهای تروریستی آمریکا در منطقه گفت که خروج آمریکا از افغانستان تا کنون حداقل ۱۶ درصد و حداکثر ۲۵ درصد تکمیل شده است. ضرب‌الاجل ارتش آمریکا برای خروج از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر بوده و تا این تاریخ،‌ دو هزار و ۵۰۰ نظامی ارتش آمریکا و ۱۶ […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،‌«کنت مک‌کنزی» فرمانده نیروهای تروریستی آمریکا در منطقه گفت که خروج آمریکا از افغانستان تا کنون حداقل ۱۶ درصد و حداکثر ۲۵ درصد تکمیل شده است.

ضرب‌الاجل ارتش آمریکا برای خروج از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر بوده و تا این تاریخ،‌ دو هزار و ۵۰۰ نظامی ارتش آمریکا و ۱۶ هزار پیمانکار نظامی و صدها تن تجهیزاتی که داخل افغانستان بوده باید از این کشور خارج شوند.

چند روز پیش بود که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا دستور خروج نظامیان آمریکایی که در افغانستان حضور داشتند را صادر کرد تا پس از ۲۰ سال از حمله ارتش آمریکا به این کشور و در سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱،‌ آمریکا رسما خروج خود از افغانستان را اعلام کند.

وزارت دفاع آمریکا گام‌های خروج خود از افغانستان را به دلایل امنیتی به صورت تخمینی و حدودی اعلام می‌کند. ارتش آمریکا با این شیوه قصد دارد تا نیروهای خود را در خطر گروه‌هایی نظیر طالبان یا دیگر گروه‌های مخالف حضور آمریکا در افغانستان قرار ندهد و بدین وسیله با کمترین تلفات به یکی از طولانی‌ترین جنگ‌های آمریکا پایان دهد.

ژنرال «کنت مک‌کنزی» فرمانده نیروهای تروریستی آمریکایی در منطقه در ادامه سخنانش خبر داد که از زمان دستور رئیس جمهور آمریکا برای خروج از افغانستان، کنترل پنج تاسیسات نظامی به نیروهای افغانستانی منتقل شده و تجهیزاتی معادل یک صد و شصت هواپیمای باری C-17‌ جا به جا شده است.

پایگاه‌هایی که کنترل آنها به نیروهای افغانستانی منتقل شده شامل پایگاه هوایی «قندهار» است که دومین پایگاه نظامی بزرگ آمریکا در این کشور به شمار می‌آید.

پنتاگون همچنین برای خروج ایمن نیروهای آمریکایی از افغانستان اقدام به اعزام بمب افکن‌ها و دیگر تجهیزات نظامی به منطقه کرده تا نیروهای آمریکایی و ناتو هنگام خروج از این کشور در امنیت باشند.

«جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز شامگاه دوشنبه خبر داده بود که حدود نیمی از نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج شده‌اند.

وی که در کنفرانس خبری پنتاگون صحبت می‌کرد، افزود:‌«خروج ما از افغانستان به معنای خروج از منطقه نیست».

کربی تاکید کرد: «همچنان حضور نظامی گسترده‌ در خاورمیانه را حفظ خواهیم کرد».

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در ۱۴ ماه آوریل، اعلام کرد که خروج ۳هزار سرباز باقی‌مانده‌ آمریکا از افغانستان تا ۱۱ ماه سپتامبر تکمیل خواهد شد. بر اساس گزارش‌ها، پنتاگون تاکنون پنج مرکز نظامی و ۵ هزار دستگاه تجهیزاتی را به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تحویل داده است.

همچنین به دستور لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، این کشور شش بمب‌افکن ۵۲-B و دوازده  فروند جنگنده‌ F-18 و ۶۰۰ نیروی ویژه را به منظور تسهیل روند خروج سربازانش را به افغانستان فرستاده است.

چند روز پیش نیز اسپانیا اعلام کرد نیروهای  این کشور همزمان با خروج نظامیان خارجی خاک افغانستان را ترک کردند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، ۲۴ نظامی زن و مرد اسپانیایی با استقبال «فیلیپ ششم» پادشاه اسپانیا و همچنین «مارگاریتا روبلز»  وزیر دفاع این کشور وارد فرودگاه نظامی مادرید شدند. 

وزیر دفاع اسپانیا گفت با بازگشت آخرین نظامی، ماموریت افغانستان به اتمام رسیده است. 

وی همچنین در پیامی توئیتری ماموریت افغانستان را یکی از دشوارترین ماموریت‌های تاریخ معاصر این کشور عنوان کرد.

۱۰۲ نظامی اسپانیا از سال ۲۰۰۱ و در قالب ماموریت ناتو در افغانستان کشته شدند. 

انتهای پیام/.