به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزیر امور خارجه و دفاع یونان در روزهای آتی برای امضای توافقنامه انتقال سامانه‌های ضدهوایی «پاتریوت» یونان به عربستان سعودی سفر می‌کنند. به نوشته وبگاه «پروتاگون» «نیکوس دندیاس» وزیر امور خارجه و «نیکوس پاناگیوتوپولوس» وزیر دفاع یونان ۲۰ آوریل  به ریاض سفر می‌کنند. سفر دو وزیر از قبل […]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزیر امور خارجه و دفاع یونان در روزهای آتی برای امضای توافقنامه انتقال سامانه‌های ضدهوایی «پاتریوت» یونان به عربستان سعودی سفر می‌کنند.

به نوشته وبگاه «پروتاگون» «نیکوس دندیاس» وزیر امور خارجه و «نیکوس پاناگیوتوپولوس» وزیر دفاع یونان ۲۰ آوریل  به ریاض سفر می‌کنند. سفر دو وزیر از قبل برنامه ریزی شده بود  و این دو کشور در ابتدای سال ۲۰۲۰ یک توافقنامه دفاعی امضا کردند.

به نوشته این روزنامه، یکی از اهداف یونان از این توافقنامه تشکیل ائتلافی راهبردی با کشورهای عرب منطقه است. این توافقنامه از جمله شامل استقرارسامانه‌های موشک «پاتریوت PAC-3» نیروی هوایی یونان به همراه گروهی از خلبانان این کشور است تا پرسنل سعودی را آموزش دهند. این مأموریت به دلیل بیماری همه گیر ماه‌ها به تعویق افتاد.

نشریه یونانی «ایکاثیمرینی» چندی قبل در این زمینه نوشته است که  گرایش یونان به سمت همکاری نظامی با عربستان به دلیل فشارهای آمریکا برای تحت فشار قرار دادن آتن برای حضور نظامی در منطقه خلیج فارس است. این روزنامه به نقل از برخی منابع مطلع نوشت که یونان دو نوبت از پاسخ دادن به درخواست‌های واشنگتن برای ارسال ناوچه به آب‌های خلیج فارس برای تقویت حضور نظامی دریایی واشنگتن و متحدانش در منطقه تحت فرماندهی آمریکا خودداری کرد.

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال»  نیز اخیرا طی یادداشتی ضمن بررسی عملیات‌های موفق نیروهای مقاومت یمن و عراق علیه عربستان سعودی، به ضعف و ناکامی سامانه‌های پدافندی سعودی اعتراف کرد. در این یادداشت آمده است که در حالی که دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در حال تجدیدنظر در رویکرد ایالات متحده آمریکا در قبال منطقه است، که گروه‌های مقاومت در یمن و عراق از شکاف‌های مستمر در سامانه‌های پدافندی سعودی بهره می‌جویند و حملاتی با دقت بالا علیه منافع  دولت سعودی انجام می‌دهند.

انتهای پیام/م