هیچ‌گاه در دانشگاه اخراجی سیاسی نداشتیم / تحصیل ۹۰ دانشجو در رشته زبان و ادبیات ترکی
هیچ‌گاه در دانشگاه اخراجی سیاسی نداشتیم / تحصیل ۹۰ دانشجو در رشته زبان و ادبیات ترکی

رئیس دانشگاه تبریز از تحصیل ۲۳ هزار دانشجو و ۲۰۴ دانجشوی خارجی در این دانشگاه خبر داد و گفت:هیچ‌گاه در دانشگاه اخراجی سیاسی نداشتیم. به گزارش قلم پرس، میررضا مجیدی در گفت‌وگو با خبرنگاران در رابطه با رشته زبان و ادبیات ترکی در دانشگاه اظهار داشت:  این یک مطالبه مردم آذربایجان بود در حالی که  قرار بود […]

رئیس دانشگاه تبریز از تحصیل ۲۳ هزار دانشجو و ۲۰۴ دانجشوی خارجی در این دانشگاه خبر داد و گفت:هیچ‌گاه در دانشگاه اخراجی سیاسی نداشتیم.

به گزارش قلم پرس، میررضا مجیدی در گفت‌وگو با خبرنگاران در رابطه با رشته زبان و ادبیات ترکی در دانشگاه اظهار داشت:  این یک مطالبه مردم آذربایجان بود در حالی که  قرار بود بعد از انقلاب ایجاد شود ولی در سه دوره پیش دفتر استراتژیک ریاست جمهور قبول کرده و این رشته ایجاد شد و  ۹۰ دانشجو در این رشته وجود دارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ایجاد رشته‌های جدید گفت: بیشترین علاقه به ایجاد بین رشته‌ای داریم چراکه در کل جهان رشته‌های بین رشته‌ای بیشترین کاربرد را دارد و قطعا با دانشکده‌هایی که علاقه‌مند به این رشته باشد، همکاری‌های لازم را انجام می‌دهیم.

 رئیس دانشگاه تبریز در پاسخ به سوال دیگر در رابطه با نزول رتبه دانشگاه به رتبه سیزدهم کشور، گفت:  رتبه دانشگاه تبریز اخیرا از مراجع بین المللی رتبه یازدهم اعلام شده و جزو ۱۳ دانشگاه برتر محسوب می‌شود که البته  دانشگاه‌ در بین دانشگاه‌های جامع رتبه پنجم را دارد.

۵۲ درصد دانشجویان دانشگاه تبریز، دختران هستند/ ایجاد رشته خبرنگاری در مقطع ارشد

وی با بیان اینکه ۴۸ درصد دانشجویان پسران و ۵۲ درصد دختران هستند، گفت: حدود ۵۳ واحد شرکت دانش بنیان وجود دارد که دانشگاه از آنها  حمایت می‌کند.

مجیدی ۳۰ درصد دانشجویان را خوابگاهی اعلام کرد و گفت: اگر بخواهیم آمار اعتیاد دانشجویان دانشگاه تبریز را اعلام کنیم باید گفت که این یک معضل جامعه بوده و نسبت جامعه بسیار زیادتر از دانشگاه‌ها است و بنده معتقدم که ای کاش تفکرات سیاسی به جای اعتیاد در دانشگاه‌ها بود.

وی خاطرنشان کرد: خبر خوشی که برای اصحاب رسانه داریم این است که مقطع کارشناسی ارشد  علوم ارتباطات و خبرنگاری در دانشگاه تبریز ایجاد خواهد شد.

رئیس دانشگاه تبریز تصریح کرد: ایجاد رشته در دانشگاه آزاد راحت‌تر  است و آنها هرکاری بخواهد می‌کنند ولی شرایط دانشگاه تبریز به این شکل نیست.

اطلاعی از تحقیقات دستگاه گم شده ندارم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بالاخره نتیجه تحقیقات در رابطه با دستگاه گم شده در دانشکده علوم طبیعی چیست، گفت: ۲۴ سال قبل یک تحقیق هسته‌ای پزشکی انجام شد و اتفاقاتی رخ داد و گذشت و حتی خود فرد نیز پیگیر این موضوع نیستند و بنده هم اطلاع ندارم.

مجیدی تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه تبریز را مناسب برای انجام پژوهش دانست و گفت: آزمایشگاه مرکزی تبریز ایجاد شده که مجهز به تکنولوژی است ولی قبول داریم که دستگاه‌هایی مانند اپ پی ال سی، یو پی ال سی برای ۳۰ سال پیش است.

وی گفت: از سال ۹۲ تاکنون هیچ فراخوان جذب هیات علمی در دانشگاه وجود نداشت چراکه در مقطعی اساتید زیادی جذب شده بودند و تنها جذب ما از بین افراد اساتید بسیار شاخص سایر دانشگاه‌ها بود.

رئیس دانشگاه تبریز بیان کرد: البته در سال جاری موضوع فراخوان جذب هیات علمی را به هیات امنا داده‌ایم که در صورت پذیرش در شهریورماه سال جاری ۴۰ نفر جذب استاد خواهیم داشت.

وی ادامه داد: امسال سه نفر از اساتید بازنشسته می‌شوند و سال آینده نیز ۱۰ نفر بازنشسته خواهند شد که نحوه بازنشستگی اساتید دانشگاه مانند قوانین دولتی نیست و طبق آیین‌نامه خود دانشگاه انجام می‌گیرد.

هیچ‌گاه در دانشگاه اخراجی سیاسی نداشتیم

مجیدی با تاکید بر اینکه ما هیچ‌گاه در دانشگاه اخراجی سیاسی نداشتیم، گفت: در مقطع انتخابات گروهی موافق و مخالف احزاب می‌شود که این رسم هر دانشگاه و دانشجو است.

وی اضافه کرد: از وقتی بنده ریاست دانشگاه تبریز را پذیرفته‌ام گزارشی مبنی بر خودکشی دانشجو اعلام نشده است و اطلاعاتی در خصوص قبل از ریاست خودم نیز ندارم.

رئیس دانشگاه تبریز متذکر شد: دانشگاه تبریز با ۱۵۳ کشور قرارداد داشته و ۱۴ پروژه مشترک در حال انجام دارد به طوریکه با دو کشور فرانسه و آلمان دانشجو رد و بدل می‌کنند.

۲۳ هزار دانشجو مشغول تحصیل در دانشگاه تبریز/ ۲۰۴ دانشجوی خارجی در دانشگاه تبریز

وی با بیان اینکه در سال ۵۷ در حدود  ۷هزار و ۹۰۷ دانشجو داشتیم، افزود:  الان بالای ۲۳ هزار نفر دانشجو در دانشگاه تبریز وجود دارد که بالای ۴۰ درصد آنها ارشد و دکتراست

مجیدی ادامه داد: در حدود ۲۰۴ دانشجوی خارجی در دانشگاه تبریز وجود دارد که از اقصی نقاط جهان از جمله آلمان هستند.