به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه به ترکیه در زمینه افزایش همکاری نظامی با اوکراین هشدار داد. به گزارش خبرگزاری انگلیسی «رویترز» «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه دوشنبه در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: «اکیداً توصیه می‌کنیم که همکاران ترکیه‌ای ما شرایط را به دقت تجزیه و تحلیل کرده […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه به ترکیه در زمینه افزایش همکاری نظامی با اوکراین هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری انگلیسی «رویترز» «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه دوشنبه در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: «اکیداً توصیه می‌کنیم که همکاران ترکیه‌ای ما شرایط را به دقت تجزیه و تحلیل کرده و مانع احساسات نظامی‌گری کی‌یف شوند.»

وی گفت که تشویق اقدامات تهاجمی اوکراین در قبال انضمام کریمه به خاک روسیه به معنای تجاوز به تمامیت ارضی کشور روسیه است. لاروف افزود: «ما امیدواریم آنکارا رویکرد خود را براساس نگرانی‌های مشروع ما تنظیم کند.»

ترکیه، به همراه سایر اعضای ناتو از انضمام کریمه در سال ۲۰۱۴ توسط مسکو انتقاد کرد و ترکیه  در سال ۲۰۱۹ نیز هواپیماهای بدون سرنشین به اوکراین فروخت. «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه ماه گذشته در بحبوحه تجمع نیروهای روس در مرزهای خود با اوکراین، متعهد به حمایت از کی‌یف شد.

روابط مسکو با غرب از زمان انضمام کریمه به پایین ترین سطح پس از جنگ سرد رسیده است  که منجر به تحریم های زیادی علیه این کشور شد.

در سال ۲۰۱۹، اوکراین چند فروند هواپیماهای بدون سرنشین «بیرقدار» ترکیه را خریداری کرد. اوکراین بعدا اعلام کرد که علاقه‌مند به تولید مشترک هواپیماهای بدون سرنشین بیرقدار در اوکراین است و ارتش اوکراین قصد دارد ۴۸ پهپاد از این نوع را خریداری کند.

چندی قبل  رسانه‌ها گزارش دادند که ارتش اوکراین برای اولین بار از پهپاد ترکیه‌ای «بیرقدار تی بی-۲» برای ماموریت شناسایی در منطقه «دونباس» استفاده کرد. این پرواز در تاریخ ۹ آوریل ۲۰۲۱ انجام و از سوی وزارت دفاع اوکراین تایید شده است. 

نیروی هوایی اوکراین با  وجود تمام هواپیماهای جنگنده خود که مربوط به دوران اتحاد جماهیر شوروی است، به تجهیزات پیشرفته نیاز مبرم دارد. در جریان الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴، این کشور ۴۵ فروند از جنگنده‌های «میگ-۲۹ » خود را از دست داد.

انتهای پیام/م