نوبخت: هیچگاه دولت مدعی نیست که مردم مشکل ندارند/کجا دانند حال ما سبکباران ساحل‌ها/ دولت تلاش دارد بدون توجه به نگاه حزبی و جناحی افراد، مدیران را منصوب کند
نوبخت: هیچگاه دولت مدعی نیست که مردم مشکل ندارند/کجا دانند حال ما سبکباران ساحل‌ها/ دولت تلاش دارد بدون توجه به نگاه حزبی و جناحی افراد، مدیران را منصوب کند

سخنگوی دولت گفت: تا ۶ خرداد ماه امسال یک میلیون و ۶۳۵ هزار تن گندم به مبلغ هر کیلو ۱۳۰۰ تومان که در واقع برای دولت ۱۴۰۰ تومان در هر کیلو تمام می شود، خریداری شده است. ه گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران عنوان کرد: بر اساس […]

سخنگوی دولت گفت: تا ۶ خرداد ماه امسال یک میلیون و ۶۳۵ هزار تن گندم به مبلغ هر کیلو ۱۳۰۰ تومان که در واقع برای دولت ۱۴۰۰ تومان در هر کیلو تمام می شود، خریداری شده است.

ه گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران عنوان کرد: بر اساس گزارشی که از وزارت صمت دریافت شده، از اول فروردین تا تاریخ ۶ خرداد ماه بالغ بر ۱۹ میلیارد و ۷۷۴ میلیون دلار برای ۱۸۲ هزار و ۲۱۶ قلم کالا ثبت سفارش صورت گرفته است. او همچنین اضافه کرد: از ۲۲ فروردین ماه و همزمان با اولین روز اجرای سیاست های ارزی برای ۷۱هزار و ۹۰۳ قلم کالا بالغ بر ۸ میلیارد و ۲۵۴ میلیون دلار ثبت سفارش صورت گرفته است.

سخنگوی دولت در ادامه با بیان اینکه خرید تضمینی گندم در حال اجرا است، گفت: تا ۶ خرداد یک میلیون ۶۳۵ هزار تن گندم به مبلغ هر کیلو ۱۳۰۰ تومان که در واقع برای دولت ۱۴۰۰ تومان در هر کیلو تمام می شود خریداری شده است. ارزش گندم خریداری شده بالغ بر ۲ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان است. از این رقم تا تاریخ ۶ خرداد ۱۱۰۰ میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده است و هزار و ۷۰ میلیارد تومان دیگر باقی مانده است که ظرف چند ماه آینده پرداخت می شود.

نوبخت در ادامه این نشست خبری عنوان کرد: بودجه اساسا یک پیش بینی از منابع و مصارف است. پیش بینی منابع فرایندی دارد که ابتدا سازمان برنامه پیش بینی می کند و آن را به دولت می دهد و هیات محترم وزیران آن را ارزیابی و در مجلس عدد دیگری تصویب می شود. این پیش بینی منابع است. به ازای این پیش بینی مصارف نیز داریم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور افزود: همه سال ها دقیقا عددی که نهایتا در قانون پیش بینی شد، در منابع تحقق پیدا نمی کند. مثل سال گذشته که دولت پیش بینی منابع و مصارف ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی داشت که به ۳۴۶ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و ۲۶ هزار میلیارد تومان از سوی نمایندگان اضافه شده است و دولت به این اعتقاد نمایندگان احترام می گذارد اما در ادامه این میزان افزایش ممکن است محقق نشود.

وی افزود: برخی مدعی هستند که دولت در سال جاری با کسری بودجه هشت میلیارد دلاری روبرو خواهد شد این درحالی است که حتی اگر درآمد نفتی ۱۰۶ هزار میلیارد تومانی در قانون بودجه محقق نشود، دولت مجاز خواهد بود از حساب ذخیره ارزی برداشت کند نوبخت اظهار داشت : همچنین گفته می شود دولت کسری درآمد نفتی را از صندوق توسعه ملی برداشت می کند درحالی که بدون مجوز مجلس شورای اسلامی یا تایید رهبر معظم انقلاب دولت اجازه دریافت حتی یک ریال از صندوق توسعه ملی را ندارد.

نوبخت بااشاره به اینکه هیچ نگرانی برای پرداخت حقوق و مطالبات کارمندان دولت، بازنشستگان، بهزیستی و کمیته امداد وجود ندارد، افزود : دولت حتی برای بدبینانه ترین شرایط پیش بینی های لازم را انجام داده و هر مقدار از درآمد که محقق نشود مصارف را بر اساس اولویت بندی مدیریت خواهیم کرد.

وی همچنین در مورد پرداخت پاداش بازنشستگی کارکنان دولت، افزود : یکی از پرداخت های سنگینی که در سال جاری خواهیم داشت، پاداش بازنشستگی کارکنان دولت است که حدود ۵ هزار میلیارد تومان آن مربوط به فرهنگیان خواهد بود.

نوبخت گفت: همچنین در زمینه همسان سازی حقوق بازنشستگان همانند سال گذشته سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع در نظر گرفته شد که به دلیل اختلاف در تفسیر تبصره ماده ۱۲ قانون بودجه اجرای آن از ابتدای سال به تاخیر افتاد که اخیرا با ابلاغ آن از پایان خرداد ماه جاری اجرا خواهد شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه هیچگاه دولت مدعی نیست که مردم مشکل ندارند،  تصریح کرد: معتقدیم به رغم رشد منفی، تورم و بیکاری بالای باقی مانده از قبل که روند آن را تغییر دادیم اما اذعان داریم که مردم ما شایسته بیشترین خدمات رسانی هستند و در این ارتباط باید تلاش بیشتری از سوی دولت صورت پذیرد.

وی گفت: آقای روحانی را تاریخ تکریم خواهد کرد که با شجاعت به موضوع مذاکرات هسته ای ورود و آن را مدیریت کرد. باید کسانی را که در مذاکرات با ۶ کشور بزرگ توانستند صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای کشورمان را به اثبات برسانند، تحسین کنیم. الحمدالله همیشه مقام معظم رهبری با حکمت و مصلحت از آنها تجلیل کردند. نوبخت با بیان اینکه همه مردم علیرغم همه مشکلات به این دولت رای دادند، گفت: در حال حاضر دیگر ضربه به دولت، ضربه به قوه مجریه نیست بلکه ضربه به نظام است.

نوبخت در بخش دیگری از صحبت های خود گفت:  قدرت نظامی ما به هیچ وجه تهاجمی نیست، بلکه دفاعی و بازدارنده است. به همین دلیل است که نوع نگاه اروپایی ها و آمریکایی ها به برجام متفاوت است. اما در آمریکا هم ترامپ، همسو های زیادی بجز جان بولتون که سخنگوی سازمان منافقین است و از آنها پول می گیرد، ندارد.

نوبخت در خصوص بحث فیلترینگ تلگرام، خاطرنشان کرد: سیاست های دولت در خصوص فیلترینگ تلگرام به صراحت مشخص است. فعالیت های ما در حوزه زیرساخت ها و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مشخص است.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون گلایه ها از مدیران میانی، گفت: تغییرات در سطح مدیریت خیلی عمیق نیست و دولت تلاش دارد بدون توجه به نگاه حزبی و جناحی افراد، مدیران را منصوب کند. حتی افرادی که دور میز بیضی هیئت دولت می نشینند نیز، کپی برابر اصل یک سند نیستند و سلایق مختلف دارند اما با دولت همکاری می کنند.

نوبخت ادامه داد: خواست رئیس جمهوری از مدیران، اجرای کامل سیاست های دولت است و سیاست های اجرایی دولت نباید قربانی نگاه های سیاسی و جناحی مدیران باشد.

سخنگوی دولت پیرامون سیاست های دولت برای رونق تولید و اشتغال، خاطرنشان کرد: یکی از سیاست‌های دولت در حمایت از کالای ایرانی، نظام جدید ارزی است که باعث کاهش قاچاق کالا می شود. همچنین ١٢ برنامه برای تقویت اشتغال از طریق تقویت تولید ملی بوسیله برنامه‌هایی مانند ساخت مسکن در نظر داریم.

نوبخت در خصوص اعتصاب کامیون‌داران با بیان اینکه نمایندگان وزارت راه و شهرسازی دیداری با اعتصاب کنندگان انجام دادند، تصریح کرد: طبق آخرین آماری که اعلام شد، روز گذشته ۵۵ هزار بارنامه صادرشده بود و همکاران نیز با کامیون داران به توافقاتی رسیده بودند که در حال انجام است.

وی، گفت: تلاش دولت این است که از کارگران حمایت لازم را داشته باشد. کارفرمایان نیز مشکلاتی دارند و نباید آنها را عناصر مقابل کارگر برشمرد. دولت سعی می کند نسبت به کارفرمایان جنبه حمایت را داشته باشد، اما اجازه نخواهد داد مطالبات کارگران نیز تضییع شود.

وی با بیان اینکه بیشترین بودجه دولت، بودجه رفاهی است  گفت: به گفته آقای فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کمکی که این دولت به رفاه محرومین کرد، هیچ دولتی انجام نداده است.

نوبخت با بیان اینکه از انسان های فهیم و تحصیل کرده انتظار می رود قضاوت درست انجام دهند، اظهار داشت: شاید بهترین وضعیت دولت در شعر “شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هائل، کجا دانند حال ما سبکباران ساحل‌ها” باشد. نخبگان به دولت کمک فکری و برنامه‌ای کنند و دولت راغب است که از همه آحاد ملت نظرخواهی کند.