نظام ارز چند نرخی زمینه‌ساز مفاسد اقتصادی است/ تعدیل و کنترل نرخ تورم لازمه اجرای طرح حذف ارز ترجیحی
نظام ارز چند نرخی زمینه‌ساز مفاسد اقتصادی است/ تعدیل و کنترل نرخ تورم لازمه اجرای طرح حذف ارز ترجیحی

رئیس خانه صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: افزایش قیمت ها و تورم و ضربه به تولید به واسطه ایجاد فضای رانتی تنها بخشی از دلایلی است که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را اجتناب ناپذیر می کند. محمدحسین باقری در گفت و گو با خبرنگار فارس در تبریز با شکست خورده خواندن سیاست تخصیص […]رئیس خانه صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: افزایش قیمت ها و تورم و ضربه به تولید به واسطه ایجاد فضای رانتی تنها بخشی از دلایلی است که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را اجتناب ناپذیر می کند.

محمدحسین باقری در گفت و گو با خبرنگار فارس در تبریز با شکست خورده خواندن سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار داشت: این اقدام که بهانه اجرای آن کنترل قیمت کالاهای اساسی بود، منجر به چند نرخی شدن ارز و مفاسد اقتصادی شد و افزایش قیمت ها و تورم و ضربه به تولید به واسطه ایجاد فضای رانتی تنها بخشی از دلایلی است که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را اجتناب ناپذیر می کند.

وی با اشاره به تبعات منفی ارز ترجیحی بر چرخه تولید و اقتصاد و ناکارآمدی روش های یارانه ای برای حمایت از بخش تولید تصریح کرد: البته اثرات حذف ارز ترجیحی نیز باید با استفاده از نظرات کارشناسی و بررسی های عمیق مشخص شود، موضوعی که به نظر می رسد با توجه به همزمانی عزم دولت برای این اقدام با افزایش تورم و تبعات جدی آن برای اقشار کم درآمد باید به طور مد نظر قرار گیرد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی تعدیل و کنترل نرخ تورم را لازمه اجرای طرح حذف ارز ترجیحی دانسته و گفت: توزیع کوپن برای جلوگیری از اثرات سؤ حذف ارز ترجیحی به هیچ عنوان راهکار درستی نیست و تبعات بیشتری نیز دارد و باید با اجتناب از شتاب زدگی، با انجام کار کارشناسی مانع از ایجاد مشکلات و وارد آمدن فشار بیش از پیش به مردم شود.

انتهای پیام/۶۰۰۳۶