نشست مشترک معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با مدیران اداره کل ثبت اسناد آذربایجان غربی برگزار شد
نشست مشترک معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با مدیران اداره کل ثبت اسناد آذربایجان غربی برگزار شد

خبرگزاری میزان – مهدی اقبال در سفر به استان آذربایجان غربی در نشست مشترک با مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان و مسئولان اداره کل و مناطق ثبتی ارومیه به تبیین اهمیت ادارات اجرای اسناد رسمی و نقش اساسی آن‌ها در وصول مطالبات و معوقات موسسات مالی و اعتباری دولتی و خصوصی پرداخت. در این […]

خبرگزاری میزان – مهدی اقبال در سفر به استان آذربایجان غربی در نشست مشترک با مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان و مسئولان اداره کل و مناطق ثبتی ارومیه به تبیین اهمیت ادارات اجرای اسناد رسمی و نقش اساسی آن‌ها در وصول مطالبات و معوقات موسسات مالی و اعتباری دولتی و خصوصی پرداخت.

در این جلسه مهدی اقبال با تشریح ضرورت تسریع و تسهیل در مختومه نمودن پرونده‌های اجرایی بر اجرای دقیق بند پ ماده ۱۱۷ قانون برنامه توسعه ششم تاکید کرد.

در ابتدای این جلسه، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان آذربایجان غربی آخرین اقدامات و عملکرد اداره کل متبوعه در حوزه اجرای اسنادرسمی و ثبت شرکت‌ها و پروژه آرشیو الکترونیکی پرونده‌های ثبتی را تشریح کرد.

کسب رتبه نخست کشوری در پاسخ به استعلامات الکترونیکی دفاتر اسناد رسمی در کمتر از دو روز درسال ۱۳۹۹، کسب رتبه برترکشوری در شاخص تعداد مزایده‌های برگزارشده درسه ماهه اول سال ۱۴۰۰، کسب رتبه چهارم کشوری درتعداد پرونده‌های مختومه نسبت به تشکیلی اداره اجرای اسناد رسمی درسه ماهه اول سال ۱۴۰۰، رشد ۷۹۷ درصدی وصول معوقات بانکی درسال سه ماهه اول سال ۱۴۰۰ و اسکن و آرشیو ۷۵ درصد از پرونده‌های ثبتی از مهمترین اقدامات شاخصی بود که مهندس جوان کیا به آن‌ها اشاره کرد.

بازدید از بخش‌های مختلف اداره کل ثبت اسناد و املاک آذربایجان غربی

در ادامه این سفر، معاون اموراسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از بخش‌های مختلف اداره کل ثبت اسناد و املاک آذربایجان غربی بازدید کرد.

اقبال به همراه سعادتیان سرپرست دفتر نظارت بر اجرای اسناد رسمی و حمیدکشاورز مدیرکل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری سازمان پس از شرکت در جلسه مشترک با مدیرکل ثبت اسنادواملاک استان، معاونین ستادی ودیگرمسئولان مربوطه که دردفترمدیریت اداره کل ثبت اسناد و املاک استان برگزار شد، از بخش‌های مختلف اداره کل ثبت اسناد و املاک استان شامل واحد کارشناسان، دایره حقوقی، اداره بازرسی و رسیدگی به شکایات، دادگاه انتظامی سردفتران و دفتریاران، اداره اجرای اسناد رسمی و اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری بازدید کرد.

بازدید از ادارات اجرای اسنادرسمی وثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری ارومیه

در بخش دیگر این سفر معاون امور اسناد وسردفتران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و هئیت همراه از بخش‌های مختلف ادارات اجرای اسنادرسمی و ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری ارومیه بازدید و با مسئولان مربوطه به گفتگو تبادل نظر پرداخت.

اقبال در معیت هیأت همراه ضمن بازدید از بخش‌های مختلف ادارات اجرای اسناد رسمی و ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری ارومیه و آشنایی با فرایند الکترونیکی نمودن پرونده‌های اجرا و ثبت شرکت‌ها به گفتگوی چهره به چهره و صمیمی با کارکنان ادارات متبوعه پرداخت.

وی با مطلوب ارزیابی کردن وضعیت ادارات اجرا و ثبت شرکت‌ها بویژه بخش بایگانی ادارات مزبور از همکاران مربوطه تشکر و قدردانی کرد.

حمید کشاورز مدیرکل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری سازمان نیز در این بازدید از طرح برونسپاری ثبت تأسیس شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری از طریق دفاتر اسناد رسمی درآینده‌ای نزدیک خبر داد.

بازدید از ساختمان جدید کانون سردفتران و دفتریاران آذربایجان غربی

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و هیئت همراه از ساختمان جدید کانون سردفتران و دفتریاران استان آذربایجان غربی بازدید کردند.

اقبال ضمن بازدید از ساختمان در حال ساخت کانون سردفتران و دفتر یاران استان در جریان اقدامات این اداره کل در ساخت، تجهیز و میزان پیشرفت اجرایی پروژه مزبور قرار گرفت. ساختمان جدید کانون سردفتران و دفتر یاران استان آذربایجان غربی با مساحت ۵۰۰ مترمریع و زیربنای ۲۰۰۰ مترمربع در ۵ طبقه ساخته شده و شامل بخش‌هایی همچون پارکینگ، سالن همایش، کتابخانه و مهمانسرا می‌باشد.

آغاز عملیات اجرایی ساختمان مزبور از سال ۱۳۹۹ شروع و با پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصدی و در صورت تأمین مابقی اعتبار مورد نیاز برای تجهیز سیستم‌های اداری در ۶ ماه اول سال جاری افتتاح خواهد شد.

نشست مشترک سرپرست دفتر نظارت بر اجرای اسناد رسمی سازمان ثبت با کارشناسان اجرای اسناد رسمی

در ادامه این سفر، سرپرست دفتر نظارت بر اجرای اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور آشنایی با مشکلات و چالش‌های پیش روی ادارات اجرای اسناد رسمی با کارشناسان اداره اجرای اسناد رسمی ارومیه دیدار کرد.

سید صادق سعادتیان در این دیدار با تأکید بر رعایت بند آخر ماده ۳۴ و اجرای بند پ ماده ۱۱۷ قانون ششم برنامه توسعه و تعیین مهلت قانونی تا پایان سال جاری اظهار داشت: با عنایت به افزایش وظایف محوله به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور طبق بند ب ماده ۱۱۳ قانون پنج ساله ششم توسعه کشور بویژه افزایش شدید ورودی پرونده‌های اجرایی چک و مهریه به ادارات اجرای اسناد رسمی شاهد تورم پرونده‌های اجرایی و به تبع آن افزایش مراجعات اربابان رجوع در ادارات مزبور در تمامی سطح کشور هستیم.

وی افزود: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور کاستن از این حجم فراوان مراجعات حضوری به ادارات اجرای اسناد رسمی اقدام به اجباری نمودن سامانه ثنا و ابلاغ الکترونیکی در پرونده‌های اجرایی و وصولی آنلاین دریافتی‌های پرونده‌های اجرایی کرده که منجر به حذف گردش فیزیکی پرونده‌های ثبتی، کاهش اشتباه در محاسبات، تسریع در انجام فرایند‌های ثبتی، مقابله با عدم واریز بموقع حقوق دولتی و ارتقای سلامت اداری و به تبع آن افزایش رضایتمندی شهروندان از خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حوزه اسناد شده است.

سرپرست دفتر نظارت بر اجرای اسناد رسمی سازمان در ادامه ضمن تأکید بر تلاش سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور تخصیص بودجه متناسب با اهداف و وظایف ادارات اجرای اسناد رسمی بویژه فراهم کردن امکانات و فضای اداری متناسب از یکسو و تأمین نیروی انسانی متخصص از سوی دیگر افزود: همکاران ادارات اجرای اسناد رسمی با توجه به دستورالعمل‌های اعلامی از سوی سازمان ضمن مختومه کردن بموقع پرونده‌های اجرایی ضرورت دارد نسبت به افزایش مزایده بویژه مزایده اسناد رسمی در موعد ۲ ماهه و همچنین دقت و سلامت در برگزاری مزایده پرونده‌های اجرایی اهتمام ویژه داشته باشند.

سعادتیان در پایان توصیه‌هایی به کارشناسان اجرا همچون دقت در صدور آراء و رسیدگی به شکایات به منظور کاهش ورود پرونده‌های اجرایی به شورای عالی ثبت کرد.

انتهای پیام/