عضو فراکسیون جوانان مجلس با تأکید بر اینکه نباید به علل تفاوت دیدگاه کسی از حق تحصیل محروم شود، گفت: البته برخی محرومیت‌‎های تحصیلی در همه جای دنیا وجود دارد و افراد دارای سابقه محکومیت قطعی کیفری به جرائم سازمان یافته، قاچاق انسان، محاربه و جاسوسی از تحصیل محروم هستند. به گزارش قلم پرس، زهرا […]

عضو فراکسیون جوانان مجلس با تأکید بر اینکه نباید به علل تفاوت دیدگاه کسی از حق تحصیل محروم شود، گفت: البته برخی محرومیت‌‎های تحصیلی در همه جای دنیا وجود دارد و افراد دارای سابقه محکومیت قطعی کیفری به جرائم سازمان یافته، قاچاق انسان، محاربه و جاسوسی از تحصیل محروم هستند.

به گزارش قلم پرس، زهرا ساعی با اشاره به وصول لایحه الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور به مجلس و تأکید رییس جمهور برای تصویب این لایحه در مجلس، اظهار کرد: این لایحه نیز مانند سایر لوایح باید ابتدا در کمیسیون تخصصی مجلس مورد چکش کاری و بررسی قرار گیرد و مراحل خودش را طی کند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قطعا مجلس با باز شدن فضای دانشگاهی و محروم نشدن دانشجویان از تحصیل به بهانه‌های غیر آموزشی موافق است، افزود: در مجموع این لایحه، لایحه‌‎ای مناسبی به نظر می‎رسد که باید با اخذ نظر کارشناسی مجلس و صاحب نظران این عرصه، این لایحه پخته تر و به تصویب مجلس برسد.

وی حق تحصیل را حقی عمومی برشمرد که هیچکس نمی‎تواند فردی را از این حق محروم کند و اضافه کرد: این مسئله نیز به این نحو در لایحه مذکور قید شده به شکلی که به موجب این اصلاحیه حق آموزش جزء حقوق اساسی افراد است و هیچ کس را نمی‌توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی مقرر از آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی محروم کرد.

دانشگاه جای برخورد سلیقه‌ای و سیاسی نیست

ساعی تصریح کرد: البته بر اساس اصلاحیه مصوبه هیات دولت، در برخورداری از حق آموزش در مقاطع تحصیلی برخی افراد از حق تحصیل محروم هستند که این امر نیز در همه کشورها جاری و ساری است به طوریکه افراد دارای سابقه محکومیت قطعی کیفری به جرائم سازمان یافته، قاچاق انسان، محاربه و جاسوسی مستثنی می‌شوند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نباید اجازه داد برخوردهای سلیقه‌‎ای و سیاسی در دانشگاه‌های کشور رایج شود و باید اجازه تحصیل را حقی عمومی برای همه دانشجویان دانست./