منطق تأثیر منفی ۱۰ درصدی کرونا بر مشارکت در انتخابات چیست؟
منطق تأثیر منفی ۱۰ درصدی کرونا بر مشارکت در انتخابات چیست؟

گروه سیاسی خبرگزاری فارس: قبل و بعد از برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ اظهارات مختلفی مبنی بر تأثیر کرونا بر کاهش مشارکت در انتخابات مطرح شد. آمار رسمی مشارکت ۴۸ درصدی در انتخابات که اعلام شد، برخی معتقد بودند که می‌توان میزان واقعی مشارکت را بالای ۵۰ درصد دانست چرا که قطعاً کرونا تأثیر چند درصدی در […]

گروه سیاسی خبرگزاری فارس: قبل و بعد از برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ اظهارات مختلفی مبنی بر تأثیر کرونا بر کاهش مشارکت در انتخابات مطرح شد. آمار رسمی مشارکت ۴۸ درصدی در انتخابات که اعلام شد، برخی معتقد بودند که می‌توان میزان واقعی مشارکت را بالای ۵۰ درصد دانست چرا که قطعاً کرونا تأثیر چند درصدی در کاهش مشارکت داشته است.

رهبر انقلاب در بیانات خود در جمع مسئولان دستگاه قضا، ضمن «حماسه» نامیدن حضور مردم در پای صندوق رأی، با اشاره به برآوردهای کارشناسی، تأثیر کرونا را بر کاهش مشارکت ۱۰ درصد اعلام کردند.

حال سؤال این است که ادله تأثیر ۱۰ درصدی کرونا بر کاهش مشارکت در انتخابات چیست؟

یکی از بهترین روش‌ها برای رسیدن به پاسخ این سؤال، مقایسه آمار مشارکت در کشورهای مختلف دنیا، قبل و بعد از شیوع ویروس کرونا است.

بررسی‌های تطبیقی مؤسسه بین‌المللی دموکراسی و همکاری‌های انتخاباتی (IDEA) بر روی انتخابات ۱۵ کشور دنیا، پیش و پس از شیوع کرونا، بیانگر این است که کرونا، به طور متوسط تأثیر ۱۴/۴۲ درصدی در کاهش مشارکت داشته است.

 


تأثیر کرونا بر کاهش مشارکت در انتخابات ۱۵ کشور دنیا

 

بنابراین چنانچه نتیجه به‌دست آمده در تأثیر کرونا بر انتخابات ۱۵ کشور دنیا را به به انتخابات ایران تعمیم دهیم، می‌توان نتیجه گرفت که با محاسبه تأثیر ۱۴ درصدی کرونا بر کاهش مشارکت، مشارکت حقیقی در انتخابات ایران ۶۲ بوده است. 

انتهای پیام/