مقبره‌الشعرا سازه‌ای در شأن اشعار شهریار ملک سخن است
مقبره‌الشعرا سازه‌ای در شأن اشعار شهریار ملک سخن است

ایوب اظلال، نویسنده و شاعر ترکیه‌ای گفت: به عنوان یک مسلمان از مردم تبریز به‌خاطر حفظ هویت و معماری ایرانی- اسلامی تشکر می‌کنم.

به گزارش قلم پرس، این نویسنده و شاعر ترکیه‌ای پیش از ظهر امروز با حضور در اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تبریز اظهار کرد: تبریز را از نظر زیبایی، نظافت و منظم بودن شهری مناسب دیدم.

وی افزود: رویدادهای فرهنگی و ادبی زیادی در این شهر برگزار شده و از این نظر تبریز کارکرد فرهنگی گرفته است.

وی ادامه داد: تبریز مدنیت و معماری ایرانی-اسلامی خود را حفظ کرده‌ و مناره‌های این شهر بلندتر از هر سازه دیگری است.

وی افزود: در بازدید از کتابخانه ملی تبریز شاهد جریان ادبی_اسلامی در تبریز بودم و شعر کلاسیک فارسی و ترکی در این شهر هنوز جایگاه خود را حفظ کرده است.

نویسنده کتاب “روی دیگر جهان” تصریح کرد: معماری محتشم ایرانی و اسلامی در مجموعه مقبره‌الشعرا مشهود است و این سازه در شأن اشعار استاد شهریار ساخته شده و پیرامون آن نیز متناسب با بنای اصلی ساخته می‌شود.

وی اضافه کرد: محوطه مجموعه فرهنگی مقبره‌الشعرا به بهترین شکل ممکن احداث و مزین به سردیس‌های شعرا و مفاخر ایرانی و اسلامی است که روزگاری عامل پیوند امت اسلامی بودند.

ایوب اظلال با اشاره به کتاب روی دیگر جهان نیز گفت: این کتاب مجموعه‌ای از گزارشات عینی از بازدید و گذر در جغرافیای ایران و معماری اسلامی آن است که به زبانی ادبی و وزین نوشته شده است.

وی ادامه داد: در این کتاب در رویای خود با شهریار ملک سخن دیدار و صحبت کرده‌ام و در بخش‌های دیگر نیز درباره دیدارهایی که با مردم مختلف داشته‌ام، در قالب متنی ادبی به رشته تحریر درآوردم.

نویسنده و شاعر کشور دوست و برادر، جمهوری ترکیه در این دیدار یک جلد از کتاب “روی دیگر جهان” را به اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تبریز اهدا کرد.

همچنین ایوب اظلال در جریان بازدید خود از شهر تبریز، از اماکن تاریخی، فرهنگی و ادبی شهر همچون مقبره‌الشعرا، خانه استاد شهریار، کتابخانه‌ ملی تبریز، مجموعه ائل‌گلی و دیگر اماکن گردشگری شهر دیدار کرد.

ایوب اظلال، عضو اتحادیه نویسندگان ترکیه، متولد شهر اورفا و استاد و دانش آموخته دانشگاه استانبول در رشته زبان و ادبیات ترکی است که پژوهش‌هایی در زمینه ادبیات اسلامی از دوره صفوی تا عصر حاضر داشته و تألیفاتی نیز در این حوزه ارائه کرده است.