مسمومیت ۲۳۹ نفر با “قارچ سمی” در کرمانشاه / ۵ نفر جان باختند
مسمومیت ۲۳۹ نفر با “قارچ سمی” در کرمانشاه / ۵ نفر جان باختند

رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه از افزایش موارد مسمومیت با قارچ سمی به ۲۳۹ نفر و مرگ پنج نفر بر این اثر خبر داد. به گزارش قلم پرس به نقل از ایسنا، دکتر ابراهیم شکیبا با اشاره به افزایش موارد مسمومیت با قارچ در استان به ۲۳۹ نفر، گفت: متاسفانه امسال شاهد افزایش موارد مسمومیت […]

رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه از افزایش موارد مسمومیت با قارچ سمی به ۲۳۹ نفر و مرگ پنج نفر بر این اثر خبر داد.

به گزارش قلم پرس به نقل از ایسنا، دکتر ابراهیم شکیبا با اشاره به افزایش موارد مسمومیت با قارچ در استان به ۲۳۹ نفر، گفت: متاسفانه امسال شاهد افزایش موارد مسمومیت با قارچ در سطح استان بودیم.

وی از جان باختن پنج نفر به دنبال مسمومیت با قارچ خبر داد و افزود: تعدادی نیز به دلیل مشکلات کبدی به شیراز اعزام شدند.

شکیبا در خصوص علت افزایش موارد مسمومیت با قارچ در سال جاری، گفت: رشد انواع قارچ نیازمند بارندگی و دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه است و امسال به مدت طولانی این شرایط فراهم شد و انواع قارچ در نقاط وسیعی از استان رویش پیدا کرد که در این بین بسیاری قارچ های سمی هم رویش پیدا کرده و مصرف آنها باعث مسمومیت افراد زیادی شد.

رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه تاکید کرد: مشکل این است که افراد با روش های سنتی از جمله استفاده از نقره یا جوشاندن قارچ در شیر به دنبال تشخیص قارچ سمی از خوراکی هستند و این درحالیست که این روش ها برای همه انواع قارچ جواب نمی دهد.

شکیبا تصریح کرد: حتی برخی انواع قارچ هستند که دست زدن به آنها و بعد از آن تماس دست آلوده با مخاط بدن از جمله تماس با چشم می تواند موجب انتقال سم قارچ به درون بدن شود.

رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه از همه مردم خواست امسال به هیچ عنوان قارچ خودرو مصرف نکنند و از دست زدن به قارچ هم خودداری کنند.

وی افزود: همچنین توصیه می شود افراد از خرید قارچ از دستفروشان خودداری کنند و تنها قارچ های بسته بندی شده دارای برچسب و تاریخ مصرف خریداری کنند.

شکیبا تاکید کرد: هیچ روش مورد تاییدی برای تشخیص قارچ سمی وجود ندارد و افرادی هم که سالیان سال در این زمینه تجربه دارند باید بدانند انواع قارچ به این روش ها پاسخ یکسان نمی دهد.