محاسبه جرائم آلایندگی براساس قانون با امور مالیاتی است نه شهرداری/ پالایشگاه تبریز آمادگی صادرات سوخت جت را دارد
محاسبه جرائم آلایندگی براساس قانون با امور مالیاتی است نه شهرداری/ پالایشگاه تبریز آمادگی صادرات سوخت جت را دارد

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز با بیان اینکه شهرداری هیچ صلاحیتی در خصوص اظهار نظر در مورد آلایندگی پالایشگاه تبریز ندارد و مبلغ آن نیز باید توسط اداره‌کل امور مالیاتی محاسبه شود، گفت: پالایشگاه تبریز تمام عوارض ناشی از آلایندگی را پرداخت کرده است. غلامرضا باقری امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در تبریز باد بیان […]مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز با بیان اینکه شهرداری هیچ صلاحیتی در خصوص اظهار نظر در مورد آلایندگی پالایشگاه تبریز ندارد و مبلغ آن نیز باید توسط اداره‌کل امور مالیاتی محاسبه شود، گفت: پالایشگاه تبریز تمام عوارض ناشی از آلایندگی را پرداخت کرده است.

غلامرضا باقری امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در تبریز باد بیان اینکه پالایشگاه تبریز با ظرفیت تولید ۱۱۰هزار بشکه نفت خام در روز، برای قرار گرفتن در بین ۱۰ شرکت برتر آسیا گام برمی‌دارد، اظهار کرد: در راستای آغاز دور دوم برنامه ریزی راهبردی شرکت پالایش نفت تبریز از نیمه دوم سال ۱۳۹۹، این شرکت گام های خود را برای قرار گرفتن در بین ۱۰ شرکت پتروپالایش برتر آسیا برداشته است و به واسطه ظرفیت تولید روزانه،  هفت درصد از توان تصفیه نفت خام کل کشور را برعهده دارد و مضاعف بر آن بخشی از سوخت مورد نیاز شمال غرب کشور از سوی این شرکت تامین می شود.

وی افزود: گاز مایع، بنزین یورو ۵، نفت گاز معمولی، نفت گاز یورو ۵، نفت کوره، سوخت هواپیما به عنوان محصولات اصلی این شرکت بوده و اکنون محصولات ویژه این شرکت پتروپالایشی را نفتای سبک، V.B، گوگرد گرانول، اتان، بوتان، هگزان، لوبکات، روغن پایه، آیزوفید، آیزوریسایکل، حلال نفتی ۴۰۶-۴۰۴-۴۰۲، بنزن، قیر، ریفورمیت، سبد محصولات روغن (۱۵ نوع)، ضدزنگ و ضدیخ تشکیل می دهند.

وی افزود: شـرکـت پالایـش نفـت تبریـز هـم اکنـون سهـم حـدود ۷ درصـدی از تـوان تصـفیه نفـت خـام کـل کشـور را با تبـدیل به فـرآورده هـای اصلی و ویژه به خود اختصاص داده و تأمیـن بخـشی از سوخـت مایـع مورد نیـاز شـمال غـرب کشــور (اسـتان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و کردستان) را برعهده دارد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز از تولید سوخت هواپیما در این پالایشگاه خبر داد و افزود: سوخت جت و هواپیما شمال غرب کشور در پالایش نفت تبریز تولید می شود و این میزان به قدری رسیده که آماده صادرات هستیم.

وی تصریح کرد: ۴۱ محصول در پالایشگاه تبریز تولید می‌شود که بنزین یورو ۵ و گازوئیل یورو ۵ و تولید روزانه ۱۱۰ هزار بشکه نفت و انواع روغن‌های موتوری جزو آنهاست. 

باقری با بیان اینکه در طی ۱۰ سال گذشته این شرکت بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان برای اجرای پروژه های مختلف زیست محیطی سرمایه گذاری کرده است، گفت: پروژه احداث واحد بنزین سازی جدید با ۲۶۵ میلیون یورو( معادل ۸۴۰۰ میلیارد تومان به قیمت روز) سرمایه گذاری در سال ۱۳۹۲با ظرفیت تولید روزانه ۳۷۰۰ مترمکعب بنزین یورو۵ و با هدف افزایش درجه آرام سوزی بنزین تولیدی، استخراج و حذف بنزن از بنزین تولیدی، تولید بنزین با استاندارد روز و کاهش آلودگیهای زیست محیطی به بهره برداری رسید.

وی اضافه کرد: پروژه گرانول سازی گوگرد در سال ۱۳۹۴ با ۸۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری و با هدف کاهش انتشار ریزگردهای گوگرد ناشی از حمل و نقل گوگرد کلوخه ای و پروژه تفکیک لجنهای نفتی، بیولوژیکی وآهکی نیز در سال ۱۳۹۳ با ۱۷ میلیارد ریال و با هدف بهبود عملکرد سیستم تصفیه فاضلاب، کاهش قابل توجه میزان پسماندها و ضایعات و کاهش بار آلودگی واحد بازیافت افتتاح شد.

مدیرعامل پالایشگاه تبریز گفت: پروژه بازیافت گازهای ارسالی به فلر در سال ۱۳۹۵ با ۵ میلیون یورو سرمایه گذاری با هدف امکان بازیافت گازهای ارسالی به فلر به ظرفیت ۲۰۰۰ کیلوگرم در ساعت، کاهش ضایعات، بهینه سازی سوخت و کاهش آلاینده های زیست محیطی و امکان استفاده از تجارت  کربن در سطح ملی CDM به بهره برداری رسید.

وی ادامه داد: پروژه مرکز پایش آنلاین نیز با هدف پایش و اندازه گیری آلاینده های گازی خروجی از دودکشهای شرکت و رعایت قوانین و استانداردهای زیست محیطی در سال ۱۳۹۷ با سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد ریال و پروژه  تصفیه نفت گاز با هدف تولید نفت گاز با استاندارد EU-V با ۷۰ میلیون یورو سرمایه گذاری در  سال ۱۳۹۷با ظرفیت تولید روزانه ۲۲۰۰ مترمکعب گازوئیل یورو ۵ و  پروژه برجهای خنک کننده با هدف نوسازی سیستم خنک کننده پالایشگاه و کاهش مصرف آب ( ۱۰۰ متر مکعب در ساعت ) و سرمایه گذاری ۶ میلیون یورو در سال ۱۳۹۹ افتتاح شد.

باقری با اشاره به طرح ها و پروژه های زیست محیطی در دست اجرای شرکت پالایش نفت تبریز گفت: پروژه بازیافت گازهای انتهائی واحد گوگرد سازی(TGT) با ۱۲ میلیون یورو سرمایه گذاری و با ۹۹ درصد پیشرفت در شهریور ماه سال جاری به بهره برداری می رسد.

وی هدف از اجرای این پروژه ها را کاهش آلایندگی ناشی از انتشارگازهای گوگردی و آلایندگی زیست محیطی عنوان کرد و افزود: پروژه احداث واحد گوگردسازی جدید(SRP) نیز با ۲۵ میلیون یورو سرمایه گذاری با هدف بهینه سازی واحد گوگرد سازی و کاهش آلاینده های زیست محیطی در دست اجراست که تا پایان شهریور ماه امسال به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز گفت: پروژه احداث واحد RO با هدف حداکثر رسانی بازیافت آبهای آلوده و کاهش هدررفت آب و هفت میلیون دلار سرمایه گذاری با ۳۰ درصد پیشرفت در حال اجراست که تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: طرح جامع شرکت پالایش نفت تبریز نیز با سرمایه گذاری ۱.۴ میلیارد یورو با هدف کاهش تولید نفت کوره و توسعه پایدار با انطباق کلیه فرآورده ها با استاندارد های روز و پیشرفت فیزیکی ۸ درصد در حال اجراست که تا پایان سال ۱۴۰۵ به بهره برداری خواهد رسید.

شهرداری صلاحیتی درباره اظهار نظر در مورد آلایندگی پالایشگاه تبریز ندارد

مدیر عامل شرکت پالایش نفت تبریز در واکنش به اظهارات شهردار تبریز گفت: پالایشگاه تبریز تمام عوارض ناشی از آلایندگی را پرداخت کرده است.

 باقری، ضمن اعلام این خبر این موارد را کاملاً نفی کرد و ادامه داد: شهرداری هیچ صلاحیتی در خصوص اظهار نظر در مورد آلایندگی پالایشگاه تبریز ندارد و مبلغ آن نیز باید توسط اداره‌کل امور مالیاتی محاسبه شود.

وی افزود: اگر پالایشگاه تبریز در گذشته و یا حال آلاینده باشد، به محض اعلام آلایندگی، مطالبات را پرداخت کرده است و هیچ بدهی در این زمینه ندارد.

باقری به تلاش‌های این شرکت برای کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی نیز اشاره کرد و گفت: در تلاش هستیم میزان آلاینده‌های زیست‌محیطی این شرکت را به صفر برسانیم و بر این اساس پروژه تبدیل نفت کوره به محصولات ارزش افزوده مهم‌ترین اولویت ماست که یک پروژه بزرگ زیست‌محیطی است.

وی اظهار داشت: شرکت پالایش نفت تبریز با حمایت‌ها و نظارت‌های کارساز و بی‌دریغ مراجع ذیصلاح استانی در طول سال‌های اخیر همواره یکی از پیشگامان صنایع شمال‌غرب در خصوص اجرای پروژه‌های زیست محیطی بوده است.

گزارش فارس حاکی است،  در تبصره یک ماده ۳۸ نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده عوارض کالاها و خدمات آمده است: واحد های تولیدی آلاینده محیط زیست که استانداردها و ضوابط حفاظت از محیط زیست را رعایت نمی‌کنند، طبق تشخیص و اعلام سازمان حفاظت محیط زیست (تا پانزدهم اسفند ماه هر سال برای اجرا در سال بعد)، همچنین پالایشگاه های نفت و واحد های پتروشیمی، علاوه بر مالیات و عوارض متعلق موضوع این قانون، مشمول پرداخت یک درصد (یک درصد) از قیمت فروش به عنوان عوارض آلایندگی می باشند.

حکم ماده (۱۷) این قانون و تبصره های آن به عوارض آلایندگی موضوع این ماده قابل تسری نمی باشد.

واحد هایی که در طی سال نسبت به رفع آلایندگی اقدام نمایند، با درخواست واحد مزبور و تایید سازمان حفاظت محیط زیست از فهرست واحد های آلاینده خارج می گردند.

انتهای پیام/