لزوم توجه به جایگاه زبان مادری در نظام آموزشی / زبان مادری مهمترین نمود فرهنگ ها است
لزوم توجه به جایگاه زبان مادری در نظام آموزشی / زبان مادری مهمترین نمود فرهنگ ها است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه زبان رابطه مستقیم با فرهنگ دارد احیای زبان ها و پاسداشت آنها را پاسداشت فرهنگ و سنت ها دانست. به گزارش قلم پرس، زهرا ساعی  با یادآوری دوم اسفند، روز جهانی زبان مادری در مورد جایگاه آن در نظام جمهوری اسلامی، گفت: ایران بزرگ اسلامی پازلی است که […]

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه زبان رابطه مستقیم با فرهنگ دارد احیای زبان ها و پاسداشت آنها را پاسداشت فرهنگ و سنت ها دانست.

به گزارش قلم پرس، زهرا ساعی  با یادآوری دوم اسفند، روز جهانی زبان مادری در مورد جایگاه آن در نظام جمهوری اسلامی، گفت: ایران بزرگ اسلامی پازلی است که هر بخش آن از قومیتی تشکیل شده و به آن روح یکدستی داده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان  اینکه نظام اسلامی ما از مترقی ترین نظام های جهان در پرداختن به نقش قومیت ها است، افزود: بر اساس اصل ۱۵ قانون اساسی زبان و خطِ رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است و اسناد، مکاتبات و متون و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد اما استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر در شرایط کنونی از اولویت ها و ضرورت های حوزه گویش ها و زبان های محلی  پرداختن به زبان های در خطر است.

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: اتفاقا مناسبت هایی مانند روز جهانی زبان مادری فرصتی است تا ما به جایگاه زبان مادری در نظام آموزشی و حوزه عمومی توجه ویژه ای داشته باشیم.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، در رابطه با رابطه زبان مادری با پاسداشت و احیای فرهنگ ها، گفت: حمایت از تنوع زبانی، چند زبانی، ترویج، شناخت و نگهداشت زبان ها و گویش ها و به ویژه زبان هایی که در معرض خطر هستند و پیشگیری از بحران نابودی زبان ها و معاقب آن ناپدید شدن فرهنگ ها یک مسئله ملی و حتی جهانی است.

ساعی با تاکید بر اینکه زبان رابطه مستقیم با فرهنگ دارد و احیای زبان ها و پاسداشت آنها پاسداشت فرهنگ و سنت ها است، ادامه داد: به عنوان مثال برای ما آذری ها زبان مادری تنها زبان نیست بلکه مهمترین نمود فرهنگ مان بوده و پاسداشت آن به منزله ابقا و احیای هویت و فرهنگ آذربایجان است.

عضو فراکسیون امید مجلس در مورد استدلال مخالفان ترویج زبان های محلی مبنی بر اینکه آموزش و ترویج زبان های محلی به کم رنگ شدن زبان فارسی و وحدت ملی منجر می شود، گفت: در قانون اساسی به روشنی و صراحت بیان شده آموزش و ترویج زبان های محلی و قومی در کنار زبان رسمی کشور که فارسی است بلامانع است و من طرفدار این روش و منش هستم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: افراط گرایی در این حوزه را قبول ندارم اما باید در نظر داشت که زبان مادری در شکل گیری هویت و شخصیت افراد موثر است و فراگیری زبان مادری بر تداوم پیوند فرد با گذشته و ریشه خود خواهد افزود از سوی دیگر با نابودی یک زبان در اصل فرهنگ ارزشمند یک قوم همراه با پیشینه تاریخی، اجتماعی و هنری آن از بین می‌رود.

وی ادامه داد: ذکر خاطره ای از رهبر معظم انقلاب فکر می کنم در این جا جالب باشد هنگامی که ایشان کودکی در کنار کودکی پنج ساله با زبان شیرین ترکی صحبت و به مادرش نصیحت می کنند که زبان ترکی را به وی کامل آموزش دهد چون این کودک در محیط جامعه خود به خود زبان فارسی را می آموزد./