قالیباف: باید در مسیر تغییر روش ها گام برداریم
قالیباف: باید در مسیر تغییر روش ها گام برداریم

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که امام(ره) این درس را به ما آموخت که همه ما مسئولان بدانیم جمهوری اسلامی بدون مردم هیچ معنایی ندارد، گفت: ما مسئولان باید بدانیم جامعه ما یک جامعه پویا و زنده است و همچنان که در حل مشکلات مشارکت و حمایت می کند، حق مطالبه، حق انتقاد و حق اعتراض دارد.

به گزارش قلم پرس، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز(شنبه، ۲۲ بهمن ماه) پس از حضور در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن در جمع مردم غیور و همیشه در صحنه تبریز، به ایراد سخنرانی در مراسم چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: امام(ره) این مرد الهی جز برای خدا کلامی نگفت و جز در راه خدا گامی برنداشت. درود به امامی می فرستیم که توانست با پیروزی انقلاب اسلامی به «الله اکبر» معنابخشی کند. درود به امامی که مبتنی بر سنت های الهی «مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ» را با پیروزی انقلاب اسلامی تفسیر کرد.

امام(ره) «ما می توانیم» را با مجاهدت و شجاعت امت حزب‌الله تحقق داد

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درود بر امامی که اعتماد به نفس را در این ملت جاری و ساری کرد و درود بر امامی که «ما می توانیم» را با مجاهدت، شجاعت و تلاش شهیدان و امت حزب الله و مردم عزیز تحقق داد و به آن جامه عمل پوشاند. درود بر شهدایی که برای ایران اسلامی، عزت آفریدند. درود بر شهدا و امام شهدایی که در دوره مظلومیت مسلمین به آنها عزت بخشیده و باعث احیای مجدد اسلام در این مقطع از زمان شدند.

وی خطاب به مردم حاضر در مراسم بیان کرد: درود بر شما ملت قهرمان، بر شما مردم تبریز، بر شما مردمی که وقتی تاریخ را می بینیم همواره تاریخ ساز و جلودار بوده اید. مهم ترین برجستگی شما محب اهل بیت(ع) و عاشورایی بودن در بیعت است. شما همواره بیعت خود با امام حسین(ع) و سقای کربلا را در هر مقطعی برای کشور به نمایش گذاشتید. در روزهای آینده، مناسبت ۲۹ بهمن سال ۵۶ را در پیش داریم که مردم تبریز و آذربایجان، در این روز قیام کردند و سلسله مبارزه را در چهلمین روز شهادت مردم در قیام قم صورت دادند و اگر این حرکت نبود، در تداوم و سرعت انقلاب شک بود. شما قدرت امت حزب الله و مسیر امام(ره) را به رخ دژخیمان رژیم ستمشاهی کشیدید.

مردم آذربایجان در جنگ اقتصادی هم پیش‌قراول هستند

 قالیباف در ادامه با بیان اینکه ما تبریز را با شهدای عاشورایی و با شهدای محرابش از جمله شهید آیت الله قاضی و شهید آیت الله مدنی در انقلاب اسلامی می شناسیم، یادآور شد: ما با همه وجود از قله های سر به فلک کشیده و پربرف که جای جای آن خون گرم شهدای دفاع مقدس را دیده تا صحرای تفتیده خوزستان شهدایی همچون باکری، شفیع زاده، تجلایی، یاخچیان را داشته ایم که توفیق همرزمی و همسنگری با آنها را داشته ام.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: ما شاهد شجاعت غیورمردان بسیجی و قهرمان این سرزمین در روزهایی بودیم که به تعبیر شهید چمران جنگ در جایی است که فرق میان مرد و نامرد را مشخص می کند لذا آن روزها در میدان جنگ دفاع مقدس، مردانگی، شجاعت و غیرت را با گوشت، پوست و استخوان خود درک کردیم. به روح مطهر همه شهدا، جانبازان و رزمندگان این سرزمین و یکایک جوانان و ملت قهرمان آذربایجان عزیزمان درود می فرستیم.

وی افزود: با شناخت و اطلاعاتی که دارم عرض می کنم که امروز در جنگ اقتصادی، کارآفرینان آذربایجان و تبریز در حوزه صنعت و تجارت، نیکوکاری و کمک مؤمنانه هم نشان دادند که در خط مقدم بوده و در جنگ اقتصادی هم پیش قراول هستند.

هنر امام(ره) این بود که پیوندی عمیق میان یک امر دینی با اراده عمومی مردم به وجود آورد

قالیباف ادامه داد: درود می فرستم به مردم آذربایجان و اهالی تبریز که با بصیرت خود، پوزه دشمنان خارجی را در توطئه های خارجی به خاک مالیدند. این از شجاعت، حرکت، درایت و دلبستگی این مردم به انقلاب و ایران عزیز است. امروز تا چشم کار می کند در هر طرف این خیابان ها مردم ایستاده اند که حاکی از حضوری پرشکوه است. امروز شما مردم هم افتخار آفریدید و هم با رهبر معظم انقلاب و امام(ره) تجدید بیعت کردید و با این حضور پرشور و گرم خود، به روشنی درس عبرتی به دشمنان و در رأس آن آمریکای جنایتکار و رژیم صهیونیستی کودک کش دادید.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با تأکید بر اینکه هنر امام(ره) و شهدا این بود که یک امر دینی را با اراده عمومی مردم به هم پیوندی عمیق زد، عنوان کرد: انقلاب اسلامی توانست در دل یکایک ملت جای بگیرد و امام(ره) با تکیه بر سنت های الهی، مردم را باور کرد. ایشان با اتکای به سنت های الهی و باور خود، به گونه ای حرکت کرد که مردم را بیدار کرد، به مردم اعتماد به نفس داد و فرهنگ «ما می توانیم» را به برکت حضور مردم و شهدای انقلاب اسلامی نهادینه کرد.

وی اضافه کرد: امام(ره) به همه ما فهماند و این درس را به ما آموخت که همه ما مسئولان بدانیم جمهوری اسلامی بدون مردم هیچ معنایی نداشته و بقای آن مبتنی بر حضور مردم در صحنه بوده و قدرت ما بعد از خدا برخاسته از قلب یکایک شما مردم عزیز است.

کارآمدی، حق الناس است

قالیباف در ادامه با بیان اینکه امروز دِین و وظیفه ما مسئولان به شما مردم عزیز این است که بتوانیم با تصمیمات درست، با کارآمدی در کار خود، با حرکت های صحیح و به جا و با تشخیص های علمی و تصمیمات سیاسی درست بتوانیم، خدمت کنیم، گفت: امروز کارآمدی حق الناس است؛ حقی است که بر عهده ما مسئولان است و باید آن را به جای بیاوریم. این حق مردم بوده و دِین ما به شما مردم است که باید آن را در زمان خود انجام دهیم.

رئیس مجلس ادامه داد: اگر حقی را در زمان خود انجام ندهیم آن هم حقی مثل کارآمدی که قدرت حل مسأله را داشته باشد، نه به وظیفه ملی خود و نه به وظیفه دینی عمل نکرده ایم که گناهی نابخشودنی است.

وی اضافه کرد: این وظیفه ماست که دِین خود را به مردمی که رنج و سختی ها را تحمل کرده اند، ادا کنیم. آنها زمانی که باید با دشمن سخن گفته و آنها را ناامید کنند به میدان می آیند از این رو این حق به گردن ماست که مردم را ولی نعمت خود دانسته و به درستی و به وقت انجام وظیفه کنیم.

جامعه پویا و زنده ما حق مطالبه، انتقاد و اعتراض دارد

قالیباتصریح کرد: مردم از ما مطالبه دارند و کارآمدی را در سایه دین می خواهند چرا که انقلاب اسلامی بود که آرزوی دیرینه ایرانیان که به دنبال منزلت، عظمت، معرفت و ثروت بودند را به آنها داد و مردم به صحنه آمده و توانستند استقلال و آزادی را برای این مملکت به ارمغان آورند لذا ما نباید با ناکارآمدی ها و تصمیمات غلط، دشمن را به طمع بیاندازیم.

رئیس قوه مقننه در ادامه تأکید کرد: ما باید تلاش کنیم ضعف های خود را در سایه دین پنهان نکرده، به خاطر نجابت مردم به آنها بی توجه نبوده و دشمن را به طمع نیاندازیم و این وظیفه همه ماست که بتوانیم به وقت، قدرت حل مسأله داشته و مسائل و مشکلات خود را با اولویت مشکلات حوزه اقتصادی و اجتماعی حل و فصل کرده و تلاش کنیم موضوعات را حل کنیم و توجیه نابجا برای اقدامات اشتباه خود نیاوریم.

وی در ادامه با بیان اینکه ما مسئولان باید بدانیم جامعه ما یک جامعه پویا و زنده است که این جامعه حق مطالبه، حق انتقاد و حق اعتراض دارد، عنوان کرد: همچنین جامعه پویا و زنده ما، حمایت و مشارکت در حل مشکلات می کند چنانچه در دوران انقلاب و دفاع مقدس و تا به امروز که در چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم همواره مشارکت داشته و امروز بعد از گذران ۳ سال دوره کرونا که به خاطر مباحث بهداشتی آن، راهپیمایی نداشتیم، اینگونه حضور یافته و حمایت می کند از این رو جامعه ما جامعه ای زنده و پویا بوده البته همه ما می دانیم که این جامعه و انقلاب، دشمنانی دارد که بسیار سرسخت و هوشمند بوده و فرصت طلب و بهانه جو هستند، آنها کسانی هستند که در جنگ شناختی از کاه، کوه می سازند و روی هر زخمی نشسته و خون ملت را می مکند.

هنر مسئولان باید دیدن مطالبه به حق مردم و مهار طمع‌ورزی دشمن باشد

قالیباف در ادامه با تأکید بر اینکه هنر ما مسئولان باید این باشد که هم مطالبه به حق مردم را ببینیم و هم طمع ورزی دشمن را مهار کنیم، اظهار داشت: این همان خط اصیل و صحیحی است که رهنمون های مقام معظم رهبری، رهبر فرزانه و حکیم ما نشان داده و ما باید روی این خط پیش برویم. ما باید هم مرزبندی خود با دشمن را مشخص کرده و آنها را ناامید کنیم و هم مسیر مدارا و امیدوارسازی مردم را داشته باشیم. البته باید به درستی و با تکیه بر جوانان و نخبگان به این موضوعات توجه کنیم و بدانیم که چگونگی این کار مهم است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه حرکت در این مسیر را به جز از طریق بازسازی انقلاب اسلامی، امکان پذیر ندانست و افزود: ما باید به زندگی حضرت امام(ره) و دوران انقلاب بنگریم که به تعبیر زیبای رهبر معظم انقلاب که چند سال پیش فرمودند، امام ما امام تحول است؛ لذا باید در چگونگی این بازسازی دقت کنیم که مبتنی بر مبانی اصولی انقلاب و مبتنی بر عقلانیت و عدالتی باشد که رهبری فرمودند. ما باید در مسیر تغییر روش ها گام برداریم و بر مشکلات فائق آییم و بتوانیم منافع ملی خود و رضای ملت و مردم عزیز را تأمین کنیم.

برای بازسازی حکمرانی، نیازمند تحول و بازنگری در روش‌های خود هستیم/ مجلس و دولت مکلف به ایجاد تحول در موضوعات اقتصادی و اجتماعی در برنامه هفتم با اولویت خانواده هستند

وی در ادامه با تأکید بر اینکه بی شک اهل تجدید نظر در مبانی انقلاب و اندیشه سیاسی حضرت امام(ره) و حضرت آقا نیستیم، عنوان کرد: ما می دانیم که باید در روش های خود بازنگری کنیم چون برای این تحول و بازسازی حکمرانی، نیازمند تحول هستیم همچنان که نیازمندیم توجه ویژه به جوانان، زنان و نخبگان جامعه را داشته باشیم.

قالیباف ادامه داد: در حقیقت باید حرکت خود را در چارچوب گام دوم انقلاب پیش ببریم و این برای انقلاب اسلامی و برای ایران عزیز ما یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و نباید در این شک کنیم که باید این تحول را رقم زد.

رئیس قوه مقننه یادآور شد: ما در مجلس و دولت مکلف هستیم در برنامه هفتم که از سال ۱۴۰۲ آغاز می شود، به گونه ای عمل کنیم که مردم به روشنی این تحول را با اولویت در عرصه های اقتصادی و اجتماعی و در همه سطوح ببینند همچنین با هدف قرار دادن مجموعه خانواده به عنوان مخاطب اصلی در این حرکت باید بتوانیم توان اقتصادی و قدرت خرید مردم را بالا ببریم.

هیچ راهی برای حل مشکل اقتصادی مردم جز مشارکت با خود مردم نداریم/ تولید قدرت و ثروت، بدون مردم نمی‌شود

وی در ادامه با اشاره به دیدار هفته گذشته کارآفرینان با رهبر معظم انقلاب گفت: باید این باور را داشته باشیم که تحول با اولویت اقتصاد، بدون مشارکت مردم و مردمی کردن اقتصاد امکان پذیر نیست که در فرصت های مناسب بعدی از تریبون مجلس این موضوع را توضیح می دهم که چگونه باید با مردم به این عرصه ورود پیدا کرد. به هر حال باید بدانیم هیچ جایگزینی برای حل مشکلات مردم جز راه مشارکت با خود مردم نداریم و هر راهی جز این بیهوده است.

 قالیباف در ادامه با یادآوری برهه تاریخی گذشته اشاره کرد: اگر به هر تجربه تلخ و شیرین گذشته از موفقیت ها تا شکست ها از پیروزی انقلاب تا به امروز بنگریم می بینیم که هر کجا مردم بودند، موفق بوده ایم و هر کجا ما مسئولان طرحی را بدون حضور مردم در هر بخشی شروع کردیم، ناموفق بوده ایم لذا این درس ماست و انقلاب اسلامی یعنی مردم. تولید قدرت، معرفت، منزلت و ثروت بدون مردم نمی شود. هر قدرتی داشته باشیم اگر قلب مردم با ما همراه نباشد هیچ قدرتی نداریم. انقلاب اسلامی را بدون مردم نمی توان معنا کرد و این درس را از امام(ره) و رهبر معظم انقلاب گرفتیم.

امکانات کافی برای تحول در حوزه اقتصادی داریم

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه به عنوان یک خدمتگزار می گویم، تردید نکنید که امکانات مادی که در کشور وجود داشته و در دسترس ماست برای یک تحول در حوزه اقتصادی کافی است، اذعان کرد: بدون شک حرکت اقتصادی دو بخش دارد، یک بخش در سرمایه گذاری و یک بخش در بهینه سازی درست و کارآمدی و مدیریت آن است، فقط روش ها غلط است که باید اصلاح شود.

وی در ادامه با بیان اینکه به لحاظ منابع انسانی ظرفیتی داریم که بزرگ ترین فرصت است، عنوان کرد: در حال حاضر بخشی از ظرفیت ما، پنجره جمعیت ما با حضور جوانان و زنان و مردانی است که در حوزه دانش و تحول ایفای نقش دارند البته در حال از دست دادن این ظرفیت در آینده نزدیک هستیم اما امروز در این بخش در اوج قدرت قرار داریم و به همین دلیل است که می گوییم زمان هم در کارآمدسازی مهم است.

باید از فرصت چند سال پیش رو با استفاده از عنصر مهم جوانان مؤمن و متخصص برای ایجاد تحول استفاده کنیم

 قالیباف تصریح کرد: اگر چند سال پیش رو را از دست بدهیم، تکرار آن برای ما امکان پذیر نیست و اگر مهم ترین عنصر تحول یعنی جوانان باسواد، مومن، متعهد و متخصص کشور را به هر دلیلی از دست بدهیم، فرصت بزرگی را از دست داده ایم لذا با  دعای خیر شما مردم دست به دست یکدیگر داده و گام جدی را در گام دوم انقلاب خواهیم برداشت و مطمئن باشید که در این راه گام های خوبی را بر می داریم و لحظات امیدوار کننده ای را پیش رو خواهیم داشت.

وی ضمن تشکر از حضور همه برادران، خواهران، ایثارگران، مردم و همه بزرگانی که امروز در این راهپیمایی شرکت کردند، گفت: خدا را شاکرم که این توفیق نصیب من شد که در جمع شما مردم غیور، ولایتمدار و تاریخ ساز تبریز باشم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان ضمن تشکر دیگری از آیت الله آل هاشم نماینده ولی فقیه، استاندار و سایر مسئولان استانی و تقدیر و تشکر ویژه از یکایک ملت عزیز که در این راهپیمایی حضور یافتند، خاطرنشان کرد: از خداوند می خواهم که لحظه و آنی ما را به خود واگذار نکند و با دعای خیر شما توفیق اطاعت و بندگی داشته باشیم و بتوانیم خدمتگزار خوبی برای شما بوده و در راه امام(ره) و شهدا، تحت رهبری مقام معظم رهبری پیش برویم./

پایان پیام