قاضی‌زاده هاشمی: وزارت خانواده را تشکیل می‌دهم
قاضی‌زاده هاشمی: وزارت خانواده را تشکیل می‌دهم

 به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز در ادامه تبلیغات انتخاباتی خود در رادیو جوان به سؤالات مجری برنامه پاسخ داد. وی در پاسخ به نخستین سوال مجری مبنی بر اینکه چند سال دارید، گفت: در آستانه ورود به ۵۰ سالگی هستم، در ۲۴ سالگی […]

 به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز در ادامه تبلیغات انتخاباتی خود در رادیو جوان به سؤالات مجری برنامه پاسخ داد.

وی در پاسخ به نخستین سوال مجری مبنی بر اینکه چند سال دارید، گفت: در آستانه ورود به ۵۰ سالگی هستم، در ۲۴ سالگی ازدواج کردم، دو فرزند دارم، دخترم ۱۹ ساله و دانشجوی ترم یک برق صنعتی شریف است و پسرم ۱۶ ساله و سال هشتم است و در تهران زندگی می کنیم.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه طبق گزارش مرکز تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت سال ۹۰ بیش از ۹۰ درصد از قاچاق از مبادی رسمی صورت گرفته است برای جلوگیری از قاچاق باید چکار کرد؟، تصریح کرد: اگر در حوزه مدیریت یک اصلاح‌گری انجام دهیم و دستگاه های مسئول مثل خود گمرکات، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شوند و جاهای دیگر مانند مناطق آزاد ویژه از بهره مندی آن ارتباطاتی که وجود دارد کنار گذاشته شوند و زیرساخت جامع الکترونیک به طوریکه مجموع داده هایی که در کشور هست به هم وصل بشود. و به طور کل مجموعه داده های اقتصادی به هم وصل بشود مجموعه اینها می تواند کنترل بکند.

وی اضافه کرد: با توجه به تغییر ارزش پول، کالاهای یارانه ای یا غیر یارانه ای به خارج می رود با قحطی روبرو می‌شویم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه برنامه شما برای استفاده از ظرفیت های کم نظیر طبیعی و انسانی داخل کشور چیست؟ تصریح کرد: ظرفیت های طبیعی حدود هفت درصد منابع جهان در اختیار ماست. که باید مراقبت بکنیم مجموعه روند پیشرفت سازگار با طبیعت باشد. و اینها خود باعث نابودی منابع طبیعی نشود که هزینه های اجتماعی و اقتصادی و انسانی جدیدی به ما تحمیل کند. تکنولوژی هایی که استفاده می شود حتما باید دوستدار محیط زیست باشد.

قاضی زاده هاشمی درباره اینکه چه برنامه مدونی برای صیانت از سبک زندگی ایرانی – اسلامی و تقویت نهاد خانواده درکنار نهاد اجتماع دارید؟ گفت: برنامه های مفصلی داریم. دریچه نگاه ما به اداره کشور، دریچه نگاه به خانواده است.

وی افزود: رویکردم به موضوعات با نگاه اجتماعی است. سازمان بهزیستی و سازمان ملی جوانان را اذعام کرده و وزارت خانواده تشکیل می دهیم. 

قاضی زاده تأکید کرد: موضوع آسیب های اجتماعی مرتبط با خانواده است. اگر از کودک کار و اعتیاد و فحشا و امثال اینها صحبت می کنیم یا زنان سرپرست خانواده صحبت می کنیم اینها در بستر خانواده باید دیده بشود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: یک اعتبار ۵۰۰ میلیونی به ازای هر زوج جوان در نظر گرفته شده است که شامل هزینه های ازدواج و خرید جهیزیه و اشتغال است بتوانند از این اعتبار استفاده بکنند. طراحی ویژه ای شده برای این کار و این پشتیبان تشکیل خانواده های جدید است.

وی گفت: ما الان دو سه تا قانون متعالی درباره خانواده داریم که قانون برنامه ششم و قانون تعالی جمعیت و خانواده است که توسط دولت اجرا نشده است. به عنوان مثال زنان خانه دار هیچ متولی در کشور ندارند ما ۲۰ میلیون زن خانه دار داریم که در اقتصاد خانه موثر هستند، خیلی هایشان مشاغل خرد دارند. 

قاضی زاده تصریح کرد: برخی از اینها در بخش خصوصی فعالیت اجتماعی دارند، بحث بیمه اینها مطره است  و بحث بیمه کودکان و فرزندان اینها که در نظر گرفتیم. ما یک سبد حمایتی جامع برای این دسته از بانوان داریم. 

وی ادامه داد: نکته سوم همسان سازی یا مدارا سازی فعالیت های تحصیلی کاری مدیریتی و آموزشی با موضوع مادری است. الان مادران ما در محیط کارشان محدودیت دارند مهد کودک ندارند ساعت کاریشان مثل بقیه است بنابراین مجموعه این مولفه ها را در قالب این وزارت خانواده و امور اجتماعی انشاءالله مجری و پیگیری اجرای آن هستیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری درباره برنامه خود برای مهار نقدینگی و کنترل تورم چیست؟، خاطرنشان کرد: ۵۱ پروژه از اصلاحات ساختاری نظام بانکی بودجه نظام پولی دولت بهره وری اجرای پروژه ها. الان حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام داریم. ۷ بسته ۵۱ پروژه‌ای تدارک دیدیم که ظرف چهار سال آینده اجرا می کنیم. در درجه اول تورم ۵۰ درصدی را تک رقمی و به زیر ۵ درصد می رسانیم.

قاضی زاده تأکید کرد: نام دولتم «دولت سلام» است و فصل پروانگی، نگاه ما به موضوعات است، فصل «دولت مردم» هم مدل تحولی است که انجام می دهیم و در فصل دولت اعتماد برنامه های اجرایی داریم. در کتاب دولت اعتماد در بخش قیمت پروژه هایمان را با زمانبندی در ارتباط با کنترل تورم ذکر کردیم.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که برنامه شما در خصوص رونق بازار بورس چیست؟ با توجه به اینکه در سال گذشته چالش زیادی بازار بورس داشته و چه برنامه هایی برای تغییر رفتارهای مالی دارید؟ گفت: بازار سرمایه یک بازار پرریسک است که مبتنی بر اعتماد رشد می کند. برای اینکه اعتماد را به بازار برگردانیم، قول دادم بعد از سه چهار روز از شروع ریاست جمهوری این منابع را در بازار به کار بگیرم.

وی در پاسخ به اینکه نخستین دستور شما پس از نشستن روی صندلی ریاست جمهوری چیست؟، اظهار کرد: یکی بورس است. اینکه ۱۳۰ هزار میلیارد تومان در صندوق تثبیت بازار به چرخش در می آوریم که خرید و فروش در بازار انجام بشود. همچنین ۲۸۶ مدل پروژه برای ارتقای کشور در حوزه تورم در حوزه مسکن هست اینها در اولویت است که به سرعت انجام می دهیم.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که دفترچه بیمه شما مربوط به کدام شرکت بیمه است، گفت: خدمات درمانی

وی همچنین در پاسخ به اینکه در بورس سرمایه گذاری کردید؟، بیان کرد: خیر اصلا

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دربار اینکه سن مطلوب ازدواج دختر و پسرتان چند سال است؟، گفت: برای دختران سن ازدواج مطلوب بین ۱۷ تا ۱۹ است. چون شروع سن باروری از ۱۹ تا ۳۵ سال است. 

وی اضافه کرد: در خصوص پسران سن ازدواج ۱۹ تا ۲۱ سال است. باروری در مورد مردان محدودیت ندارد. از نظر تربیت اجتماعی فاصله بین پدر و فرزندان نباید زیاد باشد. و این مسئله بر اساس اقلیم ها و نوع رشد و سرعت رسیدن به بلوغ متفاوت است. 

قاضی زاده تأکید کرد: هر چقدر به سمت مناطق گرمسیرتر می رویم و مناطقی که غذاهای گرم و تندتر مصرف می کنند این سن پایین تر می آید هر چه به سمت سردسیر تر می رویم افزایش می یابد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در پاسخ به این سوال که آخرین بار از وسیله نقلیه عمومی استفاده کردید؟، گفت: از فرودگاه از مترو استفاده کردم تا خانه.

قاضی زاده هاشمی درباره اینکه برنامه کلان شما برای ساماندهی رسانه ها و شبکه های اجتماعی و مدیریت درست فضای مجازی چیست؟، افزود: خیلی از پدیده ها جهانی هستند. شما نمی توانید فقط در داخل مرزهایتان به آنها فکر بکنید. 

وی ادامه داد: اگر می خواهید مصرف کننده نباشید و نقش مدیریتی داشته باشید باید وارد باشگاه حکمرانی جهانی آن بشوید. شما هم باید دارای بالاترین عرصه فناوری در آن حوزه شوید در حوزه مخابراتی، فضایی، در ساخت پلتفرم ها، کاملا جهانی و بعد بتوانید حکمرانی و مقررات گذاری بگذارید برایش وگرنه این بحث فیلترینگ … پیش می آید.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: ابعاد بازار کشور باید به ۶۰۰ میلیون نفر برسد که خودروسازی ما قدرت جهانی پیدا بکند. پلتفرم های حوزه فضای مجازی هم همین است. یک راه دیگر اینکه باید وارد پلتفرم های مشترک منطقه ای با مدیریت ایرانی شویم.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای برخورداری همه مردم در تولید ثروت دولت شما چه برنامه ای دارد؟ گفت: رشد اقتصادی مطلوب است به صورتی که میانگین جامعه رشد نکند. 

وی اضافه کرد: میانگین جامعه یعنی ممکن است یک گروهی رشد منفی داشته باشند و گروهی رشد تصاعدی. اگر ما می گوییم رشد اقتصادی هر خانه ای هشت درصد باشد. باید برای رسیدن به آن رانت از بین برود و رقابت عادلانه اتفاق بیفتد. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مجموعه زیست بوم ما باید ماهیت عادلانه پیدا بکند نظام آموزش عالی، اقتصاد، فرهنگ و … یعنی یک انقلاب در سازوکارهای کشور، یعنی تغییر و تحول در مدل حکمرانی. «دولت سلام» و جوان انقلابی آمده تا مدل حکمرانی کشور را تغییر بدهد که محورش استقرار عدالت توسط مردم است. 

قاضی زاده با بیان اینکه کار دولت ساختن نهادهای مدنی است، گفت: ساختارهای استضعافگر باید از بین برود. دولت وظیفه حمایت دارد و تبعیض مثبت دارد برای جاهایی که در طی هفتاد- هشتاد سال گذشته عقب مانده اند. یک خطه از کشورمان هنوز گاز ندارند و از این قبیل مسائل زیاد است.

کاندیدای انتخابات سیزدهم در پاسخ به این سوال که با توجه به رکود اقتصادی در کشور و موانعی که در حوزه تولید هست برنامه خود برای احیای واحدهای تعطیل شده یانیمه تعطیل و حمایت از راه اندازی واحدهای تولیدی جدید با معرفی محل تامین اعتبار آن اعلام فرمایید، خاطرنشان کرد: ما دو مسئله بر زمین مانده داریم یکی حجم زیادی از سرمایه گذاری در کشور توسط بخش خصوصی بانک ها و دولت که از آن استفاده نمی شود و یا مشکل مدیریتی و تامین مواد اولیه دارد. 

وی گفت: مسئله اصلی جای دیگر است. ما در نظامات دادن مجوزها به جای اینکه اهلیت را در نظر بگیریم صرف دریافت مجوز ملاک عملمان است. دولت وظیفه دارد برای هر کسب و کاری استاندارهای آن را معرفی و گروهی که دارای اهلیت است را معرفی بکند. دولت نظارت پسینی می کند اگر آن مجموعه کارش را درست انجام ندهد آن موقع از او خلع ید می شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: بخش دومی از منابع که الان معطل مانده پروژه های نیمه تمام است. حجم زیادی از منابع زیر خاک رفته در حالی که پول نفت و پول مالیات مردم آنجا پرداخت شده است. آثار تورمی و رشد پایه پولی آن اتفاق افتاده است.

وی بابیان اینکه هیچ وقت رشد اقتصادیمان ناشی از بهره وری نبوده است، تأکید کرد: وقتی از بهره وری صحبت می کنیم، منظورمان استارت آپ ها هستند. از صنایع خلاق صحبت می کنیم، از نوآوری شکوفایی و فناوری جدید صحبت می کنیم. کشور بسیار بزرگ و با منابع است. بزرگترین مسئله اش در بهره وری است. 

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: وقتی از بهره وری صحبت می کنیم از مدیریت مدرن بنگاه های اقتصادی صحبت می کنیم. یک نگاه منظومه ای می خواهد. ساختاری که مدیریت باطل دارد، وقتی پول به او بدهید در جای دیگر خرج می کند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که با توجه به ناکارآمد بودن شیوه نظام آموزشی چه برنامه ای برای تغییر نظام آموزشی دارید؟ گفت: بزرگترین اصلاحی که باید انجام بدهیم، اصلاح نظام آموزش عمومی است. بیشترین دوران رشد مغز از هشت سالگی است و آموزش کودکان از ۱۸ ماهگی در دنیا مرسوم است. 

وی افزود: در دنیا از سه سالگی روی اعتماد به نفس و خلاقیت کودکان کار می کنند و از ۵ سالگی در شناخت محیط کار و دیپلم دانش آموزان در ۱۵ سالگی داده می شود. از سوی دیگر یک جوان دیپلمه باید سواد زمانه اش را داشته باشد. مهارت ارتباط موثر با جامعه داشته باشد یک مهارت شغلی ساده داشته باشد. مغز بچه هایمان از این همه معلومات بی خود و بی دلیلی که در آن میریزیم باید خالی بکنیم.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: چیزی که در ارتباط با آموزش و پرورش می گویم، اکنون در آموزش و پرورش نیست. از فردا می شود انجام داد؟ خیر زمانبر است اما دولت سلام یک برنامه قوی انجام داده تا بتواند اصلاحات خودش را در حوزه آموزش و پرورش اعمال کند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه هایش برای ازدواج آسان توضیح بدهید؟ گفت: مانع زدایی و پشتیبانی داریم. مانع زدایی از ازدواج داریم. باید ببینیم چه چیزهایی مانع ازدواج است. 

وی افزود: در کارگروهی در بحث فرزندآوری و ازدواج در مجلس عضو بودم. اولین مانع نبود اشتغال است دومین بحث سربازی است. حمایت موردی که گفتم در وزارت خانواده موضوع ازدواج و ۵۰۰ میلیون را عرض کردم. پس یکی بحث رفع کردن موانع است دوم پشتیبانی برای حرکت. دولت به عنوان شخص سوم در موضوع ازدواج وارد بشود مجموعه اینها تلاش بکنند که جوانهای کشور به هم برسند.

انتهای پیام/