قاضی‌زاده: خدمات یارانه‌ای و بیمه‌ای را به سامانه هوشمند متصل می‌کنیم/ نحوه توزیع یارانه اشکال اساسی دارد
قاضی‌زاده: خدمات یارانه‌ای و بیمه‌ای را به سامانه هوشمند متصل می‌کنیم/ نحوه توزیع یارانه اشکال اساسی دارد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی کاندیدای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در گفتگوی ویژه خبری در پاسخ به سؤالی درباره برنامه دولت خود برای پرداخت یارانه ها اظهار کرد: در داستان یارانه از زوایای مختلفی می توان به مسئله نگاه کرد. اجازه می خواهم موضوعی را توضیح دهم و آن اینکه چرا […]

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی کاندیدای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در گفتگوی ویژه خبری در پاسخ به سؤالی درباره برنامه دولت خود برای پرداخت یارانه ها اظهار کرد: در داستان یارانه از زوایای مختلفی می توان به مسئله نگاه کرد. اجازه می خواهم موضوعی را توضیح دهم و آن اینکه چرا مردم اصلا یارانه می خواهند.

وی افزود: یارانه وقتی مورد نیاز است و دولت باید آن را بپردازد که شکاف طبقاتی باشد. وقتی قدرت خرید در یک جامعه فاصله زیادی گرفته باشد، مانند کشور ما که بنا به گزارش هایی بر اساس نسبت درآمد دهک بالاتر به پایین حدود ۱۵٫۵ برابر است. البته خود آن دهک بالا باز تبدیل به صدکی بکنیم تا صد برابر بعضا ذکر می کنند.

قاضی زاده هاشمی گفت: وقتی شکاف طبقاتی زیاد می شود وقتی اقتصاد توزیعش ناعادلانه است وقتی ساختارها استضعاف‌گر است و شکاف بین طبقات مختلف اجتماعی و میان مناطق مختلف کشور داریم مجبوریم جبران کنیم. 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: منتها نحوه توزیع یارانه در کشور ما یک اشکال اساسی دارد چون برمبنای تعدیل قیمت ها، تولید پول می کند و یارانه را توزیع می‌کند. یعنی به عبارت بهتر گرانی خلق می کند و هزینه ها را بالا می برد. هزینه های عمومی را از این محل یک منابعی را ایجاد می کند و بعد توزیع می کند.

وی افزود: مخالف هدفمند کردن یارانه های پنهان عجیب و غریب نیستم. یعنی ما چند ده برابر یارانه مستقیمی که می دهیم الان یارانه پنهان می دهیم. هر چقدر ارزش پول ملی کاهش پیدا می کند این شکاف هم افزایش پیدا می کند. زمانی مثلا در گاز ۶۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان می دادیم الان تا دو برابر عنوان می کنند که ما یارانه پنهان می دهیم. ما باید قله ها را بتراشیم و دره ها را پر کنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مجموعه خدمات یارانه‌ای و بیمه‌ای را به یک سامانه هوشمند متصل می‌کنیم و بر اساس نیاز خانوار در سال، یارانه هوشمند پرداخت می‌شود.

کاندیدای ریاست جمهوری سیزدهم با بیان اینکه در برنامه های خود یک نظام جامعی را با عنوان نظام جامع بیمه مالیات و حمایت طراحی کردیم، گفت: این سامانه جامع برای تک تک خانوارهای ایرانی شناسنامه ای در نظر می گیرد. خلاصه اش این است که مردم به سه گروه تقسیم می شوند؛ آنهایی که درآمدشان بیش از هزینه هایشان هست. آنهایی که درآمدشان کمتر از هزینه هایشان است. هزینه های واقعی و آنهایی که سر به سر است. 

وی ادامه داد: نظامی که ما طراحی می کنیم یک نظام هوشمند است مجموعه خدمات یارانه و خدمات بیمه حمایت همه وصل می شود به این سامانه و متناسب با درآمد می شود.

قاضی زاده هاشمی اضافه کرد: ماهیت مالیات را هم می بریم بر مالیات بر کل درآمد به اضافه مصرف، این طرف هم شکاف هزینه درآمد را به صورت سالانه و هوشمند با آن برخورد می کنیم. چون ممکن است بنده به عنوان یک پزشک الان خدمت شما هستم یک جراح هستم، فردا خدایی نکرده از کار افتاده شوم یا یک تصادفی بکنم آیا چون یک پزشک جراح بودم قبلا و مالیات می دادم و یارانه دریافت نمی کردم امروز نیاز دارم یا خیر؟ 

کاندیدای ریاست جمهوری بیان کرد: شما ممکن است پدر و مادر سالمند داشته باشید دولت باید هزینه هایشان را به شما کمک بکند و یا اینکه فرزند معلول داشته باشید دولت باید به شما کمک کند. یا خدایی نکرده آدم یک بیماری سرطانی می گیرد نیاز به کمک پیدا می کند. در این صورت هزینه افراد تغییر پیدا می کند درآمدهایشان تغییر می کند. امسال کروناست بیش از ۶۰ درصد مشاغل به یک ترتیبی مشاغل روزمره محسوب می شوند و درآمدهایشان تغییر می کند.

وی در پاسخ به این سوال مجری که پرسید « یارانه هوشمند بر می گردد به یک نظام اطلاعاتی که شما تشخیص بدهید که بنده در طول یک سال گذشته چه مقدار هزینه ها و درآمدهایم تغییر کرده است»، گفت: درست است. این را از یک سامانه مرکزی سازمان مالیاتی کشور هست و این سامانه موید همه سامانه های دیگر است یعنی همه سامانه ها به این وصل می شوند. که شامل وزارت بهداشت و درمان سامانه سلامت الکترونیک، سامانه های بانک ها و تراکنش های مالی سامانه خرید ها و آن صندوق پایانه فروش می شود.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه از مقاومت هایی هم که می شود حتما اطلاع دارید؟!، گفت: بله؛ اینکه روشن است. چون پایه دولت سلام  شفافیت است آن هم شفافیت همه جانبه. 

وی اضافه کرد: در این نظام حتی شما اگر نظام شفاف درست نکنید اینکه ما انتظار داشته باشیم می توانیم نقطه زنی کنیم، بی معنی است. الان در قضیه دارو و مصرف آن یک مشکل داریم، جالب است بدانید که دهک ثروتمند جامعه مصرف بیشتری حتی در دارو دارد نسبت به دهک فقیرتر دارد.

قاضی زاده بیان کرد: نقطه زنی یعنی اینکه من بدانم چه کسی دیابت دارد این دیابتش انسولین نیاز دارد به او انسولین برسانم و پوشش ریسک بدهم. برای اینکه هزینه دریافت انسولین را به آن شخص بدهم. یعنی آن کد تامین اجتماعی که دارد. نزد من دولت مشخص است من یارانه دریافت داروی انسولینش را روی دفترچه خودش به او می دهم. نه کس دیگری. این یک نظام جامع اطلاعاتی کامل می خواهد که باید این محقق بشود.

 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه  بنده قبل از اینکه یک سیاستمدار یا یک نماینده مجلس باشم، یک پدر هستم و یک پسرم اظهار کرد: من فرزندانی دارم و وقتی حال فرزندانم را نگاه می کنم، احساس می کنم که اینها نیاز به امیدی برای آینده شان دارند و این برای همه فرزندان ایران باید اتفاق بیفتد. 

وی افزود: وقتی به پدر و مادرم نگاه می کنم و هزینه هایی که دارند و درست  ما برعکس عمل می کنیم چون هزینه ها در دوره سالمندی خیلی بیشتر است تا هزینه ها در دوره فعالیت. اینها در دوران سالمندی عروس و داماد دارند،نوه دارند و  بیماری هم اضافه شده است ، یعنی میزان بستری در افراد بالای ۶۰ سال ۱۰ برابر میزان بستری در افراد بین ۲۰ تا ۳۰ سال است بنابراین هزینه هایشان بیشتر است. 

وی گفت: در این نظام تامین اجتماعی که داریم حقوقشان را نصف می کنیم خدمات کمتری به آنها می دهیم. 

قاضی زاده در پاسخ به این سوال که نظام جامع بیمه مالیات سلامت را در چه مدت راه اندازی می کنید؟، تأکید کرد: آمدیم مدل اداره کشور را تغییر بدهیم. شما ممکن است برنامه های زیادی قابل ارائه باشد. برنامه های زیادی در این حوزه ها در دنیا ارائه شده است ولی اگر نوع حاکمیت نوع اعمال حاکمیت مردم که قانون اساسی به آن اشاره کرده و مردم حاکم هستند یعنی مردم بر دولت حاکم هستند مردم ما رشید هستند و دولتمردان کارگزاران مردم هستند و باید پاسخگو باشند، باید دست دولت ها پیش مردم دراز باشد. وقتی دولت ها از محل نفت، از محل انرژی درآمد دارند، دستشان دراز نیست پاسخگو هم نیستند. بنابراین آن خدماتی که باید به مردم ارائه بکنند ارائه نمی کنند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: یک محاسبه کردیم دیدیم میزان منابع طبیعی که در ۵۰ سال گذشته تبدیل به دلار کردیم، اعم از نفت، گاز، معدن و امثالهم، اگر به صورت سرانگشتی بر جمعیت تقسیم کنیم به نرخ امروز، نفری ۳ میلیون تومان در ماه بهشان رسیده است. اما چون این را بد توزیع کردیم شکاف فقر را درست کردیم.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: داستان ما در یارانه ها به اضافه برنامه های مبارزه با ساختارهای فقرزا، استضعاف گر باید باشد وگرنه مدام باید این عدد یارانه را اضافه بکنیم. 

وی تصریح کرد: باید این ضریب جینی را کاهش دهیم وگرنه این چرخه ادامه دارد. برنامه ریزی این است که انشاءالله تا سال ۱۴۰۳، مجموعه سامانه ها که نظامش وجود دارد، مجموعه اطلاعات کامل بشود و ما کم کم نظام یارانه را شیفت کنیم به سمت یارانه هوشمند.

 قاضی زاده هاشمی در پاسخ به این سوال که آیا در دولت شما نظام جامع مالیاتی اجرایی خواهد شد؟، خاطرنشان کرد: اساس است. شما وقتی می گویید من یک برنامه محوری دارم که این برنامه محوری برای ایجاد عدالت است برای کاهش ضریب جیبی است برای توسعه تولید است. 

وی گفت: الان جزو کشورهایی هستیم که بیشترین مالیات را نسبت مالیات را بر اشخاص حقوقی داریم. یعنی بیشتر مالیات از کسب و کار می گیریم در حالیکه ما یک عددی نزدیک به ۲۵ درصد در این حوزه می گیریم بعضی از کشورها که از لحاظ اقتصادی و صنعتی کاملا توسعه پیدا کردند، کمتر از مثلا ۴ درصد دارند انجام می دهند. این تصویر فشار مالیاتی بر دهک های مختلف است و ما جزو بیشترین ها هستیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم با تصریح اینکه در فشار مالیاتی بر مصرف کنندگان جزو بیشترین اعداد هستیم ، خاطرنشان کرد: نسبت مالیات تحقق یافته از کل تولید به جی دی پی است ما جزو کمترین ها هستیم. مالیات بر اشخاص حقیقی یکی از کمترین ها در جهان هستیم. یعنی کاری کردیم که تولید ما ضرر و زیان زیادی ایجاد بکند.

وی گفت: باید مالیات را از اشخاص حقیقی کم کنیم، حقوقی کم کنیم بیشتر ببریم بر سمت افراد حقیقی و مالیات بر درآمد مد نظر است. مجموعه درآمد مد نظر است. یا مالیات بر مصرف را جایگزین بکنیم. یک بخشی از بودجه کشور وابسته به مالیات است. اینکه ما ذره ذره آن نظام جامع مالیاتی را درست کنیم بعدا که این سامانه را به آن وصل کردیم نظام بیمه ای را باید به آن وصل کنیم. 

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: نظام بیمه ای یک نوع دریافت مالیات است. الان ما دو جور سه جور مالیات از مردم می گیریم، مالیات می گیریم عوارض شهرداری ها گرفته می شود اینها به نوعی ترتیب مالیاتی است . این نظام جامع مالیاتی که می گوییم باید عوارض مختلف به یک جا وصل بشود مردم یک جا مالیات پرداخت بکنند.

وی در پاسخ به این سوال که قائل به این هستید که یک سازمان داشته باشیم که از یک طرف مالیات هوشمند را بگیرد و از یک طرف هم یارانه هوشمند را بدهد، گفت: بله. دیگر سازمان هدفمندی ممکن است مسئول وسع باشد اما پایگاه اطلاعاتی در سازمان مالیاتی است مجموعه اطلاعات به سازمان مالیاتی می آید مجموعه خانوارهای ایرانی بر اساس درآمد هزینه هایشان طبقه بندی می شوند این ۸۵ میلیون نفر ۸۵ میلیون کد دریافت می کنند یعنی درست است دهک بندی می شوند اما هر خانواده برای خودش موضوعیت پیدا می کند چون درآمد و هزینه هایشان ممکن است با نفر بعدی متفاوت باشد و امسال با سال بعدش هم متفاوت باشد.

قاضی زاده هاشمی اظهار کرد: این کاری است که ما الان انجام می دهیم ما اصلا کاری نداریم طرف درآمد دارد یا نه، سرحال است یا نه، مریض بوده یا نه، مجبور است دخترش را عروس بکند، هزینه هایش افزایش یافته است. ما امسالش را نسبت به سال قبل در نظر می گیریم این کاملا خطا است. یعنی کاملا موضوع هوشمند است بر اساس شبکه سامانه هاست.

وی در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه برخی از سازمان های عمومی مثل شهرداری ها چون بودجه شان بر اساس عوارض است با آنها کاری ندارید یعنی آنها در بحث نظام مالیاتی نمی آیند، گفت: در مرحله اول نه. ولی ما برای آنها برای درآمدهای شهرداری ها یک برنامه ریزی هایی کردیم که آنها مجبور نشوند از محل ساخت و ساز و تراکم فروشی مالیات بگیرند ولی باید داده هایشان ثبت بشود چون جزو هزینه های قابل قبول مالیاتی افراد است.

مجری پرسید ارز ۴۲۰۰ تومانی برای حمایت از کالاهای اساسی مردم و حمایت از اقشار کم درآمد ایجاد شد اما در عمل دیدیم که این اتفاقات رخ نداد و منحرف شد. اگر موافق نیستید با ارز ۴۲۰۰ تومانی، در واقع معیشت مردم کم درآمد را برایش چه برنامه ای دارید؟ و قاضی زاده هاشمی پاسخ داد: این هم یک چرخه است. شما از یک طرف باید کالاهای اساسی را ارزان قیمت به دست مردم برسانید. خب این را می توانید در مبدا با ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام دهید با این نگاه و تصور که این نتایجیش به مردم خواهد رسید. نیت خیر دولت کافیست که نتیجه کار به دست مردم برسد بدون نیاز به سیستم هوشمند و نظام توزیع مناسب.

وی افزود: اول انقلاب که ما کوپن می دادیم دست مردم عملا شبکه توزیع درست کرده بودیم. در فضای انقلابی این جواب می داد. مردم الان هم چوب را می خورند هم پیاز را، هم ۳۰ میلیارد دلار از دارایی هایشان می رود و خارج می شود از سیستمشان معلوم نیست کجا می رود! و قوه قضائیه هم مدام باید سلطان بگیرد.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: مثلا هشت نفر در پشتیبانی امور دام تهران بودند و ۱۰ تن گوشت را بردند یک کشور دیگری فروختند. یعنی ما این را بگیریم یا اینکه باید اصل این سیاست را اصلاح بکنیم. ما سیاست تعدیل نرخ ارز و رساندن آن به قیمت واقعی برای جلوگیری از قاچاق و رانت یک رانت فوق العاده بزرگ است با اعداد بسیار درشت.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که ارز ۴۲۰۰ تومانی و دونرخی را هم قبول ندارید؟ گفت: در برخی موارد پنج یا ۶نرخ داریم. ولی آن طرف باید یک شبکه توزیع کاملا مناسب و هدفمند باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این شبکه باید دولتی باشد، بیان کرد: نه ما در دولت سلام تمام مکانیزم هایی که تعریف کردیم نهادهای مردمی است. یعنی دولت کار تنظیم گری دارد نهادسازی می کند. چه در مسکن چه در بازار و امثال اینها و معتقدیم دولت باید کاملا خودش را کنار بکشد و پایش را از روی گلوی مردم بردارد.

قاضی زاده هاشمی تأکید کرد: الان دولت مانع خیلی از چیزهاست و ما وقتی واگذار کردیم به برخی جاها مثل گوشت آثارش را دیدیم. من در فقره مرغ یک داستان تعریف کنم. یکی از این اعضای مهم اتحادیه کشوری مرغ و تخم مرغ به من مراجعه کرد با اسناد و مدارک گفت در همین وضعی که شما می گویید ما نمی توانیم کاری بکنیم اگر وزارت جهاد کشاورزی اجازه می داد خود ما اتحادیه می آوردیم هم مرغ تامین می کردیم هم غذایش را تامین می کردیم هم صادر می کردیم هم ارز برای کشور تامین می کردیم و هم بازار کشور را تامین می کردیم و ۳۰ درصد هم کمتر از این نرخی است که الان به مردم ارائه می شود.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: دولت سلام سه جا حق ورود دارد. مثلا گندم جزو کالاهای استراتژیک است، اینکه ما باید چگونه خرید کنیم؟ با خرید تضمینی؟ در این صورت در خرید مستقیما دخالت می کنیم در حالیکه گندم باید به بورس کالا برود و آنجا فروخته بشود و آنجا قیمت گذاری شود.

قاضی زاده هاشمی اظهار کرد: این قیمت یا بیش از قیمت تضمینی است یا کمتر از آن. اگر بیش از است نوش جان تولید کننده اگر زیر آن است مابه التفاوت قیمت فروش و قیمت تضمینی را دولت پرداخت می کند. چون دو طرف هم بخش خصوصی هستند طرف خریدار و طرف فروشنده دیگر خاک از آن در نمی آید.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در باره اینکه اگر رقابت خورد و قیمت گندم بالا رفت محصولاتی که از گندم به دست مردم می رسد چه می شود، اظهار کرد: عرض کردم سه جا است. جای دوم کجاست؟ حمایت از مصرف کننده نهایی است. وقتی که نوسان قیمت اتفاق می افتد دارایی های دولت هم افزایش پیدا می کند. حمایت از قدرت خرید هم افزایش پیدا می کند. یعنی ما یک جا در قیمت تضمینی دخالت می کنیم اینجا، اگر اضافه تر شد آن طرف می رویم سهم یارانه ای که به نان و مصرف کننده نهایی می دهیم که ممکن است به نانوایی بدهیم برای اینکه قیمت را نگه دارد.

وی گفت: وقتی که سامانه جامع ما نهایی شد بدهیم به مصرف کننده نهایی بدهیم و جای سوم در تعرفه است برای اینکه در تولید داخل حمایت کرد. بقیه اش را باید به زنجیره تامین سپرد یعنی کل تولید و توزیع باید دست یک مدیر زنجیره تامین باشد از ابتدا یعنی مثلا در مورد گندم از بذر و این بذر یا محصول داخل است یا خارج سایر محصولات نهاده ها است و بعد سفره مردم و این دولت باید تنظیم گر روابط مدیران زنجیره تامین باشد به جای اینکه برود در اجزای تولید دخالت بکند. 

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: وعده دادن به مردم خیلی راحت است ولی مردم اگر مبنایش را متوجه نشوند فکر می کنند شعار می دهیم. ما نباید حرف را به خاطر سرعت نصف و نیمه بگوییم. قرار است یک کاری برای مردم بشود انشاءالله.

قاضی زاده در پاسخ به سوال مجری که پرسید یک بیکاری کل داریم که آمارش را اعلام می کنند و یک بیکاری لمسی داریم که مردم حس می کنند اما واقعیتی است که برای قشر جوان این آمار بالاتر است و برای قشر بیکار فارغ التحصیل این آمار خیلی بالاتر است. می گویند ۳۰ – ۴۰، نرخ بیکاری در جوانان است و در جوانان دانشگاهی متاسفانه ۴۰ درصد است. اعداد را بر اساس آمار رسمی می گوییم. در طول ۴ سال برنامه تان برای بیکاران فارغ التحصیل چیست؟ گفت: در کتاب دولت اعتماد، جداولی را ذکر کردیم که وضعیت شاخص های کلان را کاملا نشان می دهد که در طی زمان از سال ۱۳۹۹ که سال طراحی برنامه است تا ۱۴۰۴ ما به ترتیب چه اتفاقاتی می افتد؟ یعنی نرخ بیکاری را چقدر کاهش می دهیم حتی برای اینکه اینها کاملا روشن تر باشد جدول زمانبندی و تعداد پروژه ها را ذکر کردیم که در تورم و غذا و کار و کشاورزی چکار می کنیم کاملا روشن است. 

وی افزود: یک مسئله بیکاری مطلق داریم یک بحث مشاغل ناقص داریم. تومانی بخواهیم بگوییم یعنی کسی که حداقل حقوق وزارت کار را هم دریافت نمی کند. حدود ۹ میلیون نفر می گویند مجموعه این دو عدد است. 

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: طراحی که کردیم این است ۴ میلیون شغل جدید ایجاد کنیم و در این مرحله تثبیت شغل انجام می دهیم. از این ۹ میلیون نفر ۵ میلیون و خرده ای نفر مشاغل ناقص هستند و ۳٫۵ تا ۴ میلیون نفر هم فاقدین شغل هستند. نرخ بیکاری که حدود ۱۱٫۵ درصد، ۱۲ درصد این را برسانیم به ۶ درصد. به خصوص در حوزه های فناورانه چون اصلا مدل اقتصاد ایران باید برود به سمت استارت آپ ها. 

وی بیان کرد: ما یک جمعیت ۸۰ میلیونی هستیم در حوزه نیروی کار ما نمی توانیم با نیروی کار بنگلادش، کامبوج و هند رقابت بکنیم چون حجم زیادی نیروی انسانی دارند. در مرز تایلند با یک دلار کار می کند و در کامبوج با ۸۰ سنت در روز کار می کند. 

کاندیدای انتخابات اظهار کرد: نیروی کار در ایران اینطور نیست. ما باید رشد اقتصادی را کجا بگذاریم؟ باید مدل کره انجام دهیم. باید برویم به سمت فناوری که داریم. نیروی انسانی و دانشش را داریم هم نخبگان و مدیران خوبی داریم ما باید پایه توسعه اقتصادی بر اساس صنایع خلاق استارت آپ ها توسعه علمی سرمایه گذاری در این حوزه ها بگذاریم. چه بسا حجم اشتغال در برخی از حوزه ها مثل کشاورزی مثل صنعت را باید کاهش بدهیم و به سمت فناوری برویم.

 قاضی زاده ادامه داد: برای اقتصاد دانش بنیان و توسعه خدمات طراحی دو ساله داریم. گفتیم ظرف دو سال با ایجاد مهارت فعلا ما به مدارک افراد کاری نداریم بر اساس مهارت آمدیم تمام شهرهای کشور را مزیت های شغلیشان را احصا کردیم.

وی اضافه کرد: وضعیت شغلی شهرستان ها را درآوردیم. سامانه ای خواهد بود که تمام افراد با شغل ثابت و ناقص ثبت نام خواهند کرد. بر اساس آورده و یا داریی که دارند یا محیطی که زندگی می کنند ما به اینها یک شغل پیشنهاد می دهیم. اگر پذیرفتند ما به آنها سه ماه فرصت می دهیم منابع اولیه آن کالای اولیه را برایشان تهیه می کنیم خرید کالاهایشان را هم تضمین می کنیم در شبکه فروشی که طراحی کردیم تا زمانی که رشد اتفاق می افتد آن مشاغل دانش بنیان رشد می کنند ما ذره ذره بتوانیم توزیع تخصصی نیروی انسانی را انجام بدهیم. البته این را باید که بگویم کارخانه تولید نیروی انسانی متخصصمان را باید اصلاح بکنیم. باید مبتنی بر راهبردهای رشد کشور باشد. 

وی افزود: اگر پتروپالایش ها و صنایع پایین دستی پتروشیمی را موتور پپیشران کشور می گذاریم، اگر می زنیم صنایع معدنی، اگر می گذاریم صنایع تبدیلی کشاورزی باغی باید نیروی انسانی مان مبتنی بر همین طراحی بکنیم. 

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: یک مدلی در مدیریت طراحی کردیم به نام مدل شهر کشوری که هر شهرستانی می شود پایتخت اختیارات طبق اصل ۱۲۷ قانون اساسی اختیارات هیئت وزیران به آن شهرستان تفیض می شود یعنی فرماندار آن شهر می شود صاحب اختیار وزیر جهاد وزیر صنعت، بودجه ها هم به جای اینکه دستکاری بشود به صورت شهرستانی و منطقه ای توزیع می شود در اختیار اینها است. تحت نظارت مردم منطقه. یعنی اگر مردم منطقه ناراضی باشند این مدیر عزل خواهد شد. چون حاکمیت مردم که عرض کردم این را پیاده کردیم. در این مدل اختیارات توسعه اشتغال منطقه ای مبتنی بر مزیت های منطقه ای شکل می گیرد. 

وی درباره برنامه اش برای ساماندهی بازار بورس گفت: بازار سرمایه که غصه پرغصه است بیش از یک سال است که درگیر آن و شرمنده مردم هستم به خاطر اینکه در روز روشن کلاهبرداری عظیمی شد و جیب مردم زده شد.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: خیلی پیگیری کردیم. شما شنیدید آقای قالیباف! در جریان کارهای بنده و دوستان در مجلس هستید. بازار سرمایه یک مشکلات ساختاری دارد کوچک است اینقدر حجم پول را تحمل نداشت رقابتی در آن وجود نداشت همه اش ساختارش دولتی است فعالان اقتصادیش وابسته به دولت هستند، سیاستگذار دولتی است مدیر دولتی است و اشخاص حقیقی فعالان حقیقی بازار کاملا بی پناه رها شدند در بازار سرمایه، رانت اطلاعاتی در آن وجود داشت و مسئول حقوقی ماجرا با اینها برخورد نکرد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: ما یک کار فوری را شروع کردیم. همان وعده سه روزه ای که من در این خصوص دادم، وقتی که بر اساس سیاستگذاری غلط سریع بازار سقوط می کند با اصلاح سیاست ها، وقتی می گوییم اصلاح بازار اصلاح بازار یعنی چی؟ یعنی برگشت اعتماد به بازار، ایجاد صف خرید در بازار و روند مثبت در بازار. منظور این است. یعنی دولتی بگوید من می آیم و نهاده های تصمیم گیری را اصلاح می کنم. من کاری می کنم که متخلفین حقوقی بازار که پول مردم را برداشتند رفتند با آنها برخورد بشود.

وی گفت: بررسی کردیم و ۲۰۰ کد حقوقی را به دادگاه معرفی کردیم که اینها منابع مالی را در عرض ۲ ماه بعضی ها در عرض چند روز آخر برداشتند بردند. یک جا مثل بانک صادرات که ۹ هزار و ۴۰۰ میلیون تومان این کار را کرده است و اینها را خدمت مقام قضایی ارائه کردیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: همه اینها در اختیار دولت است مدیریت دولتی است این بحث بحث خصوصی سازی ماست متاسفانه خصوصی نشدند جایشان عوض شده عملا مدیرانشان همه دولتی است. آیا رئیس جمهور امکان دستور دادن به اینها دارد؟ بله چون مدیرانشان در اختیارش است. اینها بیایند این منابع را برگردانند به صندوق تثبیت بازار و با حفظ مالکیت خودشان شروع به فعالیت کنند.

قاضی زاده ادامه داد: حرفمان این است که شما چرا سریع این را خارج می کنید؟ شما یک دفعه رفتید صف خرید درست کردید بعد ناگهان صف فروش درست کردید و این کم کم رونق پیدا بکند. اما کارهای جدی تری در این حوزه می شود انجام داد که کارهای بنیادی تر است در حوزه بازار سرمایه که می شود به آن اشاره کرد. مثلا حذف قیمت دستوری، شرکت های بورسی وقتی دولت برای خوراکشان دارد تعیین تکلیف می کند بعد تغییر می کند. مثلا می خواهیم به رغم خودمان دلار را تنظیم بکنیم اینجا با کاهش نوسان در دامنه نوسان در بازار سرمایه مخالفت بکنیم. 

وی بیان کرد: خطری که دولت کرد آمد دامنه نوسان را از ۵- کرد به ۲- رساند که بازار طلا و فلان را به هم می ریزد پس اجازه می دهید این اتفاق بیفتد بعد به صورت دستوری مصوبه شورای عالی بورس لغو می شود. بازار سرمایه یک موضوع امنیتی است یا نه؟ اشتغال یک موضوع امنیتی است یا نه؟ سربازی یک موضوع امنیتی است یا نه؟ سربازی همزمان یک موضوع مربوط به اقتصاد هم می شود.

قاضی زاده افزود: وقتی می گوییم که سرباز تخصصی می گیریم به خاطر موضوع استارت آپ هاست. برای اینکه بچه های فنی ما دو سال می روند محاق. برای اینکه بچه های فنی ما بتوانند در این حوزه کار بکنند. همه موضوعات به هم وصل است. باید به همه شان توجه کرد و پرداخت و یک نگاه جامع نگر یک نگاه آینده نگر به ما نسلی از جوانان فناور آگاه به جهان آگاه به مفهوم رشد متعلق به انقلاب متعلق به نظام متعلق به مردم باید داشته باشیم و داریم باید به اینها میدان بدهیم به میدان بیایند. من و دوستانم ده سال این تجربه ۱۳ ساله که من نماینده بودم. من نماینده مجلس درگیر با مردم، این مشکلات حل نمی شود.

قاضی زاده خطاب به مجری گفت: شما سوالاتتان تغییر کرده است؟ باز هم از اشتغال و سرمایه گذاری و رشد اقتصادی و مسئله تورم و گرانی صحبت می کنید. چرا موضوعات اصلی کشور لاینحل باقی مانده است؟ آیا دولت های قبل برنامه نداشتند؟ برای اینکه نگاه به آینده نداشتند برای اینکه خواستند یک کار سریع و موقت انجام بدهند برای اینکه با مُسکن انجام دادند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اذعان کرد: ما جراح ها معتقد هستیم که مُسکن باعث بیماری می شود چون درد را می پوشاند ما نمی فهمیم که این تومور سرطانی زیر را می خورد.

 قاضی زاده در پاسخ به این سوال که نحوه مقابله با فساد در دولت شما چطور است که خویشاوندسالاری در آن چطور باشد؟ اظهار کرد: من در مالیات عرض کردم. ما دنبال نظام جامع شفافیت هستیم. دولت سلام یک نظریه دارد تحت عنوان دولت مردم. یعنی ادغام مردم و دولت. مردم باید عین دولت باشند یعنی باید همه اطلاعات داشته باشند باید مطالب گفتگو بشود با آنها باید عدم انحصار و رانت وجود داشته باشد و عدالت و پاسخگویی باشد. بنابراین ما نیاز به یک نظام جامع شفافیت داریم.

وی گفت: وقتی با فساد مبارزه می کنیم هم باید با مفسدین مبارزه بکنیم و هم با ساختارهای فسادزا. ساختار فسادزا  ساختار پنهان کار است. ساختار غیر پاسخگو است. ساختار رانت غارتی است. 

قاضی زاده خطاب به مردم ایران خاطرنشان کرد: جوانان شما عزم کردند که مشکلات مزمن را حل کنند با خواست شما، با توجه شما با عنایت شما به لطف الهی محقق خواهد شد و ۳،۴ سال است ما خودمان را برای تحول عظیم آماده می کنیم. دولت سلام اولین دولت گام دوم خواهد بود انشاءالله با عنایت شما. ملت بزرگ ایران! سلام عرض می کنم خدمت شما.

انتهای پیام/