قاتل نامرئی ۲۱ قربانی در آذربایجان‌شرقی گرفت
قاتل نامرئی ۲۱ قربانی در آذربایجان‌شرقی گرفت

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی از اول پاییز قاتل نامریی در استان ۲۱ کشته گرفته است. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، فرزاد رحمانی با اشاره به تعداد افراد دچار گازگرفتگی استان در سال‌جاری اظهار داشت: با آغاز فصل سرما در حدود ۴۸۶ مورد توسط آمبولانس‌های ۱۱۵ به بیمارستان […]

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی از اول پاییز قاتل نامریی در استان ۲۱ کشته گرفته است.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، فرزاد رحمانی با اشاره به تعداد افراد دچار گازگرفتگی استان در سال‌جاری اظهار داشت: با آغاز فصل سرما در حدود ۴۸۶ مورد توسط آمبولانس‌های ۱۱۵ به بیمارستان در راستای مسمومیت مونوکسیدکربن منتقل شده‌اند که ۲۰۰ مورد از آنها برای فصل پاییز و دی ماه سال‌جاری بوده است.

وی افزود: از تعداد کل مسمومین با گاز مونوکسیدکربن، ۲۱ مورد منجر به فوت شده است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه با آغاز فصل زمستان سرمای شدیدی وجود نداشت از این رو نمی‌توان گفت که دی ماه میزان مسمومیت‌ها افزایش یافته است.

وی با اشاره به تعداد مسمومیت‌ها در ۴۸ ساعت گذشته استان تصریح کرد: در  ۴۸ ساعته گذشته چهار نفر کشته در آچاچی میانه، پنج نفر در تبریز که خوشبختانه مورد جانی نبود و ۱۳ نفر در ایلخچی که این هم هیچ مورد جانی نداشت را در اثر مسمومیت با مونوکسیدکربن داریم.

رحمانی اذعان داشت: با توجه به اینکه مدام توصیه‌های ایمنی برای پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید ارائه می‌شود که موارد جزیی و ساده‌ای هستند، با رعایت آنها می‌توان جلوی مسمومیت و مرگ در اثر گازگرفتگی را گرفت.

وی با اشاره به اینکه بیشترین پیشگیری باید در رابطه با لوله‌های بخاری و استانداردسازی آنها باشد، ادامه داد: مسیر لوله قبل از روشن کردن بخاری باید چک شود همچنین رنگ شعله نیز باید به رنگ آبی باشد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی ابراز کرد: متاسفانه گاهاً مشاهده می‌شود که آبگرمکن در داخل حمام نصب می‌شود در حالیکه این یک کار اشتباه است زیرا آبگرمکن هنگام روشن بودن هوای زیادی مصرف می‌کند و این باعث مصرف اکسیژن هوا شده و خروج مونوکسیدکربن ندارد.

وی ادامه داد: باید از کلاهک‌های استاندارد با ارتفاع یک متر فاصله از پشت‌بام برای بخاری استفاده شود.

رحمانی با ابراز تاسف از اینکه در برخی موارد مشاهده شده که لوله بخاری را داخل آب می‌گذارند که یک بسیار خطرناک و اشتباهی است، افزود: حتی در برخی موارد مشاهده شده که لوله‌ها را از داخل سقف کاذب عبور می‌دهند که این کار نیز بسیار خطرناک است.

وی یادآور شد: علایم مسمومیت همانند علایم سرماخوردگی است و در صورت مشاهده سردرد، بدن درد، حالت تهوع و سرگیجه در بین اعضای تمام خانواده، بلافاصله باید وسایل گازسوز خاموش شده و با اورژانس تماس بگیرند.