فناوری نانو آب دریا را هم شیرین می‌کند /۱۲۰ هزار میلیارد ریال اقتصاد نانو و صادرات به ۴۵ کشور دنیا
فناوری نانو آب دریا را هم شیرین می‌کند /۱۲۰ هزار میلیارد ریال اقتصاد نانو و صادرات به ۴۵ کشور دنیا

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: : آخرین اقتصاد استحصال شده از نانو تکنولوژی در کشور بالغ بر۱۲۰هزار میلیارد ریال بوده که امیدواریم با تجربه مجدد رشد ۱۰۰درصدی ۸ سال گذشته در سال ۱۴۰۱ این رقم را به بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد ریال افزایش یابد. سعید سرکار امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در […]دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: : آخرین اقتصاد استحصال شده از نانو تکنولوژی در کشور بالغ بر۱۲۰هزار میلیارد ریال بوده که امیدواریم با تجربه مجدد رشد ۱۰۰درصدی ۸ سال گذشته در سال ۱۴۰۱ این رقم را به بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد ریال افزایش یابد.

سعید سرکار امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در تبریز اظهار کرد: ایران در حوزه نانو تکنولوژی دنیا از نظر توسعه کمی و کیفی در رتبه چهار دنیا و بعد از کشورهای چین، هند و آمریکا و بالاتر از تمام کشورهای اروپایی، ژاپن و کره‌جنوبی قراردارد.

وی جایگاه ایران را با حضور در بازار جهانی تشریح کرد و افزود: جغرافیای حضور تولیدات نانو تکنولوژی ایران در ۴۵ کشور از جمله کره جنوبی، استرالیا، آلمان، انگلیس، فرانسه، روسیه، مالزی، اندونزی و حتی آمریکای لاتین، حکایت از توانمندی‌ها و توفیقات دانشمندان کشور در این عرصه دارد.

سرکار ارزش و عواید ارزی این بحث برای کشور در حال حاضر را سالانه بالغ بر ۷۲ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: این حجم از ارزآوری از توفیقات سال ۹۶  است که به دلیل تحریم‌ها و مهم‌تر از همه بیماری کوئید ۱۹ رشدی را تجربه نکرد و با روند ثابت ادامه داشته و با پتانسیل‌های بسیاری که در کشور برای این بخش وجود دارد هدف‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری صادرات نانو برای سال ۱۴۰۴ صورت گرفته است.

سرکار تاکید کرد: ظرفیت‌های نانو تکنولوژی ایران هم اکنون در ۱۸ حوزه فناوری صنعتی بکار گرفته شده و در نتیجه این تلاش‌ها بالغ بر یک هزار و ۱۲۰ نوع محصول تولیدی و تایید شده در بازار وجود دارد که توسط ۳۳۰ شرکت دانش بنیان فعال در بخش نانو تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

رئیس ستاد نانو تکنولوژی ایران تاکید کرد: آخرین اقتصاد استحصال شده از نانو تکنولوژی در کشور بالغ بر۱۲۰هزار میلیارد ریال بوده که امیدواریم با تجربه مجدد رشد ۱۰۰درصدی ۸ سال گذشته در سال ۱۴۰۱ این رقم را به بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد ریال افزایش یابد.

وی از داروهای ضد سرطان به عنوان اصلی‌ترین دستاورد حوزه مدیریتش یاد کرد و گفت: در حال حاضر این تولیدات علاوه بر استفاده در بخش درمان کشور و قرار گرفتن با نازل‌ترین قیمت در اختیار هموطنان، به عنوان داروهای گران قیمت با قیمت‌های قابل توجه به بازارهای جهانی نیز ارائه می‌شود.

سرکار با اشاره به گستره نانو تکنولوژی تصریح کرد: از نانو در حوزه آب با بیش از ۱۰ تکنولوژی در شیرین‌سازی آب دریا، تصفیه پساب‌ها، حذف فلزات سنگین و … استفاده می‌شود که کاربرد نانو در محیط زیست، نساجی، خودروسازی، صنعت هواپیماسازی و مخصوصا نانو در کشاورزی با افزایش بهره‌وری، جلوگیری از ضایعات و افزایش ماندگاری را نیز می‌توان به این حجم از گستره فعالیت‌ها اضافه کرد.

وی از افزایش فعالان و دانشمندان حوزه نانو از ۱۰ نفر در ۲۰ ساله گذشته و آغازین تکنولوژی نانو در کشور به ۴۰ هزار نفر متخصص در گرایش‌های مختلف خبر داد و اضافه کرد: این تعداد افراد در واقعه پی‌ریز حرکت نانوی کشور بوده و در بحث‌‍‌های طراحی، توسعه، بکارگیری و … ایران را جزء غنی‌ترین کشورهای دارای نیروی متخصص در دنیا قرار داده‌اند.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو  نقطه عطف نانو تکنولوژی را به همکاری با گروه صنعتی تراکتورسازی ایران به عنوان صنعت و سرمایه ملی گره زد و ابراز امیدواری کرد طی یک سال آینده به دستاوردهای شگرفی در حوزه نانو، برای مردم در حوزه صنعت و کشاورزی در سایه این همکاری دست یابیم.

انتهای پیام/۶۰۰۱۴/م