کاهش سرمایه‌ها می‌تواند تأثیرات منفی بسیاری روی اقتصاد بگذارد و همراه با خود چشم‌انداز اقتصادهای نوظهور را نیز برای آینده به خطر می‌اندازد جوزف استیگلیتز و حمید رشید/اقتصاددان کشورهای در حال‌توسعه امسال با کاهش شدید رشد اقتصادی مواجه می‌شوند. بر اساس گزارش‌های به دست آمده از سازمان ملل در مورد چشم‌انداز اقتصاد جهانی در سال […]

کاهش سرمایه‌ها می‌تواند تأثیرات منفی بسیاری روی اقتصاد بگذارد و همراه با خود چشم‌انداز اقتصادهای نوظهور را نیز برای آینده به خطر می‌اندازد

جوزف استیگلیتز و حمید رشید/اقتصاددان

کشورهای در حال‌توسعه امسال با کاهش شدید رشد اقتصادی مواجه می‌شوند. بر اساس گزارش‌های به دست آمده از سازمان ملل در مورد چشم‌انداز اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۶، رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه برای سال جاری به طور متوسط ۳٫۸درصد خواهد بود. این کمترین میزان رشد اقتصادی از بحران بزرگ مالی در سال ۲۰۰۹ تا کنون است.

نکته‌ای که نباید از نظر دور داشت این است که کاهش رشد اقتصادی چین و رکودی که در روسیه ایجاد شده‌است به علاوه مشکلات بزرگ برزیل، بخشی از این دلایل مهم این سقوط در متوسط رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه هستند.

یکی از واقعیت‌های مهم این است که کاهش تقاضا برای منابع در چین –در حالی‌که این کشور یکی از متقاضیان اصلی فلزات در جهان است- تأثیر بسیاری روی کاهش قیمت کالا داشته و به دنبال آن به اقتصادهای نوظهور به ویژه در امریکای لاتین و آفریقا آسیب جدی وارد کرده‌است.

بر اساس گزارش‌هاس سازمان ملل، ۲۹ کشور در میان کشورهای جهان بیشترین آسیب را از کاهش رشد اقتصادی چین می‌بینند. علاوه بر آن بهای نفت از جولای ۲۰۱۴ تا کنون سقوط بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده‌است و ضرر هنگفتی را به کشورهای صادرکننده نفت وارد کرده‌است.

اما آنچه منشا اصلی نگرانی‌هاست، کاهش قیمت کالاها نیست بلکه خروج بی‌رویه سرمایه‌هاست. کشورهای در حال توسعه در فاصله سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ روی هم رفته سرمایه‌ای معادل ۲٫۲تریلیون دلار دریافت کرده‌اند که بخشی از آن نیز به دلیل سیاست‌های پولی بانک‌ها و نرخ بهره نزدیک به صفر است.

کشورهای در حال توسعه به محل خوبی برای سرمایه‌گذاران تبدیل شده بودند اما به دنبال رخدادهای اخیر، سرمایه‌گذاران از این کشورها فراری شدند و سرمایه‌های خود را نیز با خود بردند.

کاهش سرمایه‌ها می‌تواند تأثیرات منفی بسیاری روی اقتصاد بگذارد و همراه با خود چشم‌انداز اقتصادهای نوظهور را نیز برای آینده به خطر می‌اندازد.

البته کشورهای در حال توسعه پیش از نیز با چالشی شبیه به این مواجه شده بودند اما موفق شده بودند دوباره مشوق‌های لازم را برای جذب سرمایه ایجاد کنند. اکنون نیز باید به دنبال راهی برای جذب مجدد سرمایه‌گذاران باشند.

منبع:  صدای اقتصاد به نقل از گاردین