ظرفیت های پتروشیمی تبریز صنایع پایین دستی را توسعه می دهد
ظرفیت های پتروشیمی تبریز صنایع پایین دستی را توسعه می دهد

به گزارش قلم پرس به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان؛ مرضیه شاهدایی در دیدار با مدیر عامل و مدیران ارشد این شرکت افزود : امکان تولید ۱۱ محصول و بیش از ۲۰ گرید انواع محصولات پتروشیمی در مجتمع پتروشیمی تبریز می تواند منجر به توسعه صنایع تکمیلی در منطقه شود. وی با […]

به گزارش قلم پرس به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان؛ مرضیه شاهدایی در دیدار با مدیر عامل و مدیران ارشد این شرکت افزود : امکان تولید ۱۱ محصول و بیش از ۲۰ گرید انواع محصولات پتروشیمی در مجتمع پتروشیمی تبریز می تواند منجر به توسعه صنایع تکمیلی در منطقه شود.

وی با بیان این که نیروی انسانی شاغل در پتروشیمی تبریز از قابلیت های فراوانی برخوردار است ، اظهار امیدواری کرد : از تخصص و توان این کارکنان در طرح های توسعه ای صنعت پتروشیمی کشورمان بتوان به بهترین شکل بهره برد.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی اظهار کرد: پتروشیمی تبریز به دلیل دارا بودن زیر ساخت های صنعتی و انسانی مطلوب می تواند در تکمیل زنجیره ارزش نقش آفرین باشد و از ظرفیت های موجود باید به بهترین شکل استفاده کرد.

وی افزود : در همین راستا برنامه ریزی های بلند مدت همکاری میان پالایشگاه و پتروشیمی تبریز با هدف استفاده از ظرفیت های مشترک ضروری است .

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که امروز پتروشیمی رکن اصلی صادرت غیرنفتی کشور است ، گفت: برای رفع برخی مشکلات موجود که پتروشیمی های مصرف کنننده خوراک مایع با آنها مواجه هستند آمادگی داریم .

مدیرعامل شرکت پتروشیمی تبریز هم با اعلام اینکه سال گذشته ۳۶۸ هزار تن انواع محصولات پتروشیمی توسط این شرکت به بازارهای داخلی و خارجی عرضه شد ، گفت: امسال درصدد افزایش تولید ۱۷ درصدی و رساندن تولید به ۳۸۴ هزار تن هستیم.

سید جواد سلیمانی با اشاره به ظرفیت های این مجتمع بزرگ تولیدی خطه شمال غرب کشور ، توجه ویژه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در تکمیل پروژه انتقال اتیلن غرب به تبریز را خواستار شد.

وی با اشاره به تولید گریدهای ویژه در پتروشیمی تبریز، گفت: تقاضای بازار منطقه بیش از میزان تولید این مجتمع است.

سلیمانی اظهارکرد: تقاضای بازارهای جهانی به ویژه کشورهای اروپایی بیش از ۳ برابر ظرفیت کنونی این شرکت است.

وی اظهارکرد: علاوه بر کشورهای آسیای میانه وجنوب شرقی ، آفریقایی ، عربی وحوزه قفقاز کشورهای ایتالیا ، اسپانیا ، انگلستان ، آلمان ، روسیه ، اکراین ، بلاروس ، فرانسه ، بلژیک ، بلغارستان ، رومانی ، چک ، هند ، چین ، یونان و ترکیه عمده مشتریان فرآورده های پلیمری پتروشیمی تبریزهستند.

سلیمانی با اشاره به اینکه طرح ساخت واحد سولفور زدایی از جمله طرح های توسعه پتروشیمی تبریز است ، از راه اندازی سیستم پایش آن لاین و همچنین طرح امحای گازهای آلاینده و بازیابی گازهای همراه فلر در این شرکت خبرداد و گفت: حفظ و صیانت از محیط زیست راهبرد این مجتمع است.

اجرای طرح مجتمع پتروشیمی تبریز در قانون بودجه سال ۱۳۶۶ کل کشور تصویب و کلیات طرح در بهمن ماه ۱۳۶۷ به تائید هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی رسید.

فعالیت های طراحی و مهندسی این مجتمع در نیمه دوم سال ۱۳۶۸ و عملیات نصب در سال ۱۳۷۱ آغاز شد.

خوراک مجتمع ، نفتای سبک و سنگین و گاز مایع است که بخش عمده آن از پالایشگاه تبریز تامین می شود.