خبرگزاری میزان – طبق اعلام روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، علی القاصی در نخستین جلسه کمیته رفع اطاله دادرسی امسال که به منظور بررسی راهکار‌های مقابله با اطاله دارسی و نحوه اعمال سازوکار‌های تشویقی برای کاهش آمار پرونده‌های مسن، با حضور دادستان و جمعی از معاونان ستادی وی در سالن جلسات دادستانی تهران […]

خبرگزاری میزان – طبق اعلام روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، علی القاصی در نخستین جلسه کمیته رفع اطاله دادرسی امسال که به منظور بررسی راهکار‌های مقابله با اطاله دارسی و نحوه اعمال سازوکار‌های تشویقی برای کاهش آمار پرونده‌های مسن، با حضور دادستان و جمعی از معاونان ستادی وی در سالن جلسات دادستانی تهران برگزار شد، گفت: انجام تعهدات دادسرا‌ها بر اساس دستورالعمل کاهش پرونده‌های مانده و مسن، اعمال مکانیزم‌های تشویقی برای افزایش انگیزه و بهره وری نیروی انسانی و کاهش آمار پرونده‌های قضایی بسیار با اهمیت است.

وی افزود: مسئله سرعت در رسیدگی به پرونده‌ها توام با دقت باید به عنوان اصل و قاعده کار دیده شود و با نظارت مستمر و گنجاندن ضمانت اجرای موثر دنبال شود.

دادستان تهران هدف دستورالعمل‌های مقابله با اطاله دادرسی را افزایش توجه همکاران به تسریع و پرهیز از تعلل در رسیدگی‌های قضایی عنوان کرد و ادامه داد: باید بین کسانی که با جدیت و حساسیت کار می‌کنند و کسانی که در انجام وظایف محوله تاخیر دارند؛ تفاوت قائل باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عملکرد دادسرا‌های تهران در اجرای دستورالعمل کاهش اطاله دادرسی را در مجموع مثبت ارزیابی کرد و خواستار بررسی عوامل عدم توفیق برخی از شعب در رسیدگی به پرونده‌های معوقه و ارائه توضیح از سوی آنان به کمیته رفع اطاله دادرسی شد.

وی همچنین دستور داد برای آن دسته از شعب و نواحی دادسرا که در بازه زمانی مقرر موفق به کاهش آمار پرونده‌های مسن و قدیمی نشده اند، یک مهلت جدید در نظر گرفته شود.

القاصی در بخش دیگری از اظهارات خود بر ضرورت کارسنجی و توجه به تناسب حجم کار شعب با نیروی انسانی موجود تاکید کرد و افزود: با در نظر گرفتن میانگین تعداد نیروی انسانی به آمار ورودی و خروجی پرونده در بازه زمانی یکساله برای دادسرا‌های عمومی و تخصصی به طور جداگانه، شاید لازم باشد با اعمال راهکار‌های مدیریتی برخی از شعب در هم ادغام و در برخی از نواحی تعداد شعب اضافه شود.

دادستان تهران همچنین دستور داد برای موفقیت در افزایش سرعت در رسیدگی‌های قضایی و کاهش موجودی پرونده‌های مانده و مسن، نظارت و بازرسی مستمر دادستانی بر عملکرد شعب و نواحی افزایش یابد.

در ابتدای این جلسه محسن برزویی، معاون اجرایی دادستان و دبیر کمیته کاهش اطاله دادرسی، هدف از برگزاری این جلسه را بررسی پرونده‌های مانده و مسن در سال ۱۳۹۹ و تشریح وضعیت توزیع نیرو‌های قضایی واداری در دادسرای تهران عنوان کرد و با ارائه گزارشی پیرامون پرونده‌های مانده و مسن، به برخی از موانع و مشکلات اجرایی موجود در معیار‌های ارزیابی اشاره نمود و خواستار رفع آن درارزیابی‌های سال جاری شد.

در ادامه سایر اعضای کمیته رفع اطاله دادرسی نقطه نظرات خود را ابراز داشتند و مقرر گردید سرپرستان دادسرا‌های نواحی اقدام لازم را در جهت رسیدگی و کاهش آمار پرونده‌های مسن معمول دارند.

انتهای پیام/