ضرورت تعیین خط و مشی اجرایی و سیاست‌های درآمدزایی از طریق گردشگری حلال
ضرورت تعیین خط و مشی اجرایی و سیاست‌های درآمدزایی از طریق گردشگری حلال

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی به مطالعه و بهره‌گیری از گردشگری حلال در جامعه اسلامی اشاره کرد و گفت: گردشگری یکی از محل‌های کسب درآمد و صنعت‌های مهم در جوامع پیشرفته به شمار می‌رود.

به گزارش قلم پرس،  حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم پیش از ظهر امروز در نخستین همایش بین‌المللی فقه و گردشگری در تالار وحدت دانشگاه تبریز اظهار کرد: اهمیت پرداخت مراکز علمی حوزوی و دانشگاهی همچنین نخبگان این دو نهاد علمی به موضوع تخصصی فقه و جنبه‌های فقه اسلام به ویژه گردشکری، بسیار مهم است.

وی افزود: طبق سفارش‌های اسلامی، یکی از عوامل شکوفایی متون اسلامی سیر و سفر بود که به خاطر فراگیری علم و دانش صورت می‌گرفت که این سفرها به کشورهای غربی نیز بود.

نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به فرمایش پیامبر اکرم(ص) مبنی بر اینکه علم را  جستجو کنید حتی اگر در چین باشد، گفت: زمانی که اروپا در قرون وسطی و گرفتار جنون  عقلی شده بود، مسلمانان به سوی علم و ترویج پژوهش و نهضت ترجمه گام برداشته و خلاء علمی موجود در جهان را پر کرده و تمدن درخشان اسلامی بنا ساخته و به دنیا عرضه کردند.

وی بیان کرد: مسلمانان هیچ‌گاه  برخلاف برخی کشورها با احداث دیوار مانع از گسترش علم نبودند بلکه همیشه مردم را به دعوت برای سفر و تشویق به تفکر و عبرت از سرنوشت فرمانروایان طغیانگر دعوت می‌کنند.

امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: اگر مسلمانان جهان به گذشته درخشان خود یک نیم نگاهی داشته باشند، قطعاً متوجه می‌شوند که با الهام از گذشته و اتکاء به معیار تمدنی از گذشته خود می‌توانند دستاوردهای برجسته علمی و معنوی خود را تقدیم به شهروندان دهکده جهانی کنند.

وی تصریح کرد: غنای فقه شیعه که موجب شده تا در هر کدام از بهره‌گیری‌ها  از جمله سیره علمی و عملی معصومان که حاوی غنی‌ترین مسائل و راه‌حل‌های کاربردی در جهت معیشت مسلمان است، پیش رفت و علاوه بر سلوک معنوی در مسائل دیگر نیز جلو رفت.

رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش فقه گردشگری تاکید کرد: امیرالمونین علی(ع) می‌فرمایند ” از شهری به شهری و از کشوری به کشوری دیگر نمی‌رود مگر برای یکی از این مسائل اعم از ساماندهی، امور معیشت، گام نهادن در اصلاح آخرت و برخورداری از لذت و تفریح حلال.

وی ادامه داد:  ظرفیت‌های مسلمانان و جوامع اسلامی در حوزه گردشگری و ضرورت توجه دولت‌ها به ملت‌های مسلمان از نظر تاریخی از ویژگی‌های این همایش است.

آل‌هاشم گفت: در قرآن کریم روش شناخت تاریخ بر محور توحید روی دو پایه استوار است که یکی از آنها مشاهدات عینی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان توضیح داد: معرفی فرهنگ اسلامی به دیگر ملت‌ها، گرایش پیروان از جمله توصیه‌های دین اسلام است به طوریکه فریضه حج بزرگترین انگیزه جهانگردی در اسلام است که در هیچ دین دیگری نظیر آن وجود ندارد.

وی ابراز کرد: حج یکی از واجبات اسلام است که بر محور گردشگری نهاد شده و مجمع منحصر به‌فرد مسلمانان عالم است، چراکه وقتی مسلمان از نژاد و محیط مختلف هم‌کیشان خود را در آن همایش ملاقات می‌کنند، با دنیای بزرگ اسلام آشنا شده و این فرصت‌های فراوانی را برای نقل تجربه‌ها در اختیار آنها قرار می‌دهد.

امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: گردشگری سومین صنعت درآمدزایی جهان پس از نفت و خودروسازی است به طوریکه کشورهای غیرمسلمان مانند تایلند و ژاپن فعالیت زیادی در زمینه گردشکری حلال دارند.

وی بیان کرد: استفاده از ظرفیت گردشگری که از پیشینه فرهنگی ویژه‌ای برخوردار است، راهکار برای برون‌رفت می‌باشد.

رئیس شورای سیاستگذاری همایش فقه گردشگری ابراز کرد: تحقیقات علمی بین‌المللی توسط دانشمندان ایرانی در حوزه گردشگری حلال صورت گرفته است که متولیان گردشکری به تعیین خط و مشی اجرایی و سیاست‌های درآمدزایی از طریق گردشگری حلال  براساس این تحقیقات باید بپردازند.

وی متذکر شد: همایش فقه و گردشگری ضمن پرداختن به موضوعی که بسیار نیاز جوامع اسلامی به خصوص ایران است، یک همایش نو و ابتکاری که در نوع خودش کم‌نظیر است و امروز شاهد مشارکت فعال طلاب، اساتید و دانشجویان هستیم.

آل‌هاشم ابراز امیدواری کرد تا از نتایج و برکات این همایش بهره کافی در ارتباط با گردشگری برده شود.