به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمدرضا پورمحمدی امروز در همایش مدیران کل امور روستایی و شوراهای استانداری‌های سراسر کشور که صبح امروز به میزبانی استانداری آذربایجان شرقی برگزار شد، اظهار داشت: عدم توجه به توسعه روستایی و شهری متوازن در گذشته، باعث افزایش مهاجرت ساکنین روستاها  به شهرها و همچنین پدیدآمدن موضوعاتی همچون فقر، […]

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمدرضا پورمحمدی امروز در همایش مدیران کل امور روستایی و شوراهای استانداری‌های سراسر کشور که صبح امروز به میزبانی استانداری آذربایجان شرقی برگزار شد، اظهار داشت: عدم توجه به توسعه روستایی و شهری متوازن در گذشته، باعث افزایش مهاجرت ساکنین روستاها  به شهرها و همچنین پدیدآمدن موضوعاتی همچون فقر، حاشیه‌نشینی و سایر موضوعات اجتماعی شد.

وی، تلاش برای کاهش مهاجرت از روستاها را یکی از مهم‌ترین سیاست‌های دولت برشمرد و اظهار داشت: با  وجود تمام بی‌توجهی‌ها در دهه های اخیر، دولت یازدهم و دوازدهم با افزایش اعتبارات برای اجرای پروژه‌های روستایی، ارائه تسهیلات کم بهره و دهها برنامه حمایتی دیگر، باعث مهاجرت معکوس به بسیاری از روستاهای کشور شده است.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه الگوهای توسعه ای دنیا، الگوهای توسعه روستا- شهری هستند، خاطرنشان کرد: بهره گیری از یافته‌های جدید علمی در موضوع توسعه، یک ضرورت انکارناپذیر است که باید در تمام تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری‌های کلان، مورد توجه قرار گیرد.

پورمحمدی با بیان اینکه ساکنان روستاها خواستار برنامه ریزی مسئولان برای تامین اشتغال و معیشت پایدار در روستا هستند، گفت: در صورت استمرار بی توجهی به این موضوع، در سال‌های آتی نیز همچون دهه‌های اخیر، شاهد افزایش مهاجرت روستانشینان به شهرها خواهیم بود.

وی همچنین در بخشی از سخنان خود با اشاره به کاهش درآمدهای دولت به دلیل تحریم اظهار داشت: شرایط فعلی کشور، شرایط جنگ اقتصادی است و با وجود تمامی مشکلات، سرمایه گذاری در روستاها و بهره برداری از پروژه‌های مناطق محروم، متوقف نشده است. به عنوان مثال بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان در استان آذربایجانشرقی برای موضوع سرمایه گذاری در روستاها اختصاص یافته است.

وی همچنین از رسانه‌های استان خواست که خدمات دولت را به مردم تبیین کنند و عنوان کرد: بیان هرچه بیشتر دستاوردهای نظام ، مردم را به حضور باشکوه در پای صندوق‌های رای، دلگرم‌تر می‌کند.