صندوق های بازنشستگی در واقع حیاط خلوت دولت ها هستند
صندوق های بازنشستگی در واقع حیاط خلوت دولت ها هستند

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس به گزارش قلم پرس، سلمان خدادادی در برنامه تیتر شبکه خبر سیما، با بیان اینکه هر صندوقی در هر کجای جهان برای زمان های مختلف برنامه های مدون دارد، افزود: صندوق بازنشستگی ای موفق است که در ابتدای فعالیت خود با برنامه ریزی صحیح به فکر دوران پیری باشد. وی با […]

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس

به گزارش قلم پرس، سلمان خدادادی در برنامه تیتر شبکه خبر سیما، با بیان اینکه هر صندوقی در هر کجای جهان برای زمان های مختلف برنامه های مدون دارد، افزود: صندوق بازنشستگی ای موفق است که در ابتدای فعالیت خود با برنامه ریزی صحیح به فکر دوران پیری باشد.

وی با بیان اینکه در کشور ما قوانین مختلفی به صندوق ها تحمیل شده است، گفت: نگاه حاکمیت به صندوق ها نگاه حق الناسی نیست و حاکمیت در صندوق ها دخالت دارد. مثلا صندوقی که مخصوص کارگران است به جز رسیدگی به بازنشستگی کارگران به کار دیگری نمی پردازد.­

او با اشاره به اینکه از ۱۸ صندوق بازنشستگی بجز یک صندوق مابقی ورشکسته اند افزود: در کشور ما بسیاری از صندوق ها متکی به کمک های دولت هستند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس یکی دیگر از چالش های صندوق های بازنشستگی را تحمیل قوانین مختلف از سوی دولت و مجلس نام برد.

سلمان خدادادی افزود: مجلس قانون تعهد پرداخت حق بیمه سهم کارفرما توسط دولت را تصویب کرد که دولت هیچ وقت چنین سهمی را پرداخت نکرد. با برآورد انجام شده در سال ۹۶ دولت از این بابت مبلغ ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به صندوق تامین اجتماعی بدهکار است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: بازنشستگی پیش از موعد هم یکی دیگر از قوانینی است که مجلس تصویب کرد. در همه ی کشورهای دنیا تلاش بر اینست که کارگران ۳۰ سال کامل فعالیت داشته باشند و پس از آن بازنشسته شوند اما در کشور ما با قانون بازنشستگی پیش از موعد کارگران با ۲۵ سال کار، حق و حقوق بازنشستگی ۳۰ سال را دریافت می کنند که باعث بار مالی بر دوش صندوق های بازنشستگی می شود.

سلمان خدادادی با بیان اینکه یکی از مشکلات صندوق ها بازنشستگی سوء مدیریت حاکم بر آنها است گفت: در زمان ۸ ساله یکی ازدولت ها، هشت مدیر صندوق بازنشستگی تغییر کرده است! این تغییر مدیریت صندوق ها نقطه ضعف است که فرصت برنامه ریزی را از آنها می گیرد.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: صندوق های بازنشسگی در تصمیم گیری مستقل نیستند در واقع حیاط خلوت دولت ها هستند. صندوق تامین اجتماعی ۳۳ درصد کل سهام شرکت دارو سازی، ۳۳ درصد کل سهام صنعت سیمان، ۱۰درصد کل سهام پتروشیمی و ۳۰ درصدسهام بورس را به خود اختصاص داده است.