خبرگزاری میزان – حجت‌الاسلام والمسلمین جعفری، رئیس کل دادگستری خراسان شمالی اظهار داشت: ساز و کار قانونی می‌تواند علاوه بر ایفای نقش تسهیل کننده و تسریع دهنده در رسیدگی ها، در رفع اطاله دادرسی و تعیین تکلیف وضعیت پرونده‌های قضایی نیز در کوتاه‌مدت بسیار راهگشا و سازنده باشد. رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی به ساز […]

خبرگزاری میزان – حجت‌الاسلام والمسلمین جعفری، رئیس کل دادگستری خراسان شمالی اظهار داشت: ساز و کار قانونی می‌تواند علاوه بر ایفای نقش تسهیل کننده و تسریع دهنده در رسیدگی ها، در رفع اطاله دادرسی و تعیین تکلیف وضعیت پرونده‌های قضایی نیز در کوتاه‌مدت بسیار راهگشا و سازنده باشد.

رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی به ساز و کار نظارتی و مراقبتی دستگا قضایی استان خراسان شمالی نیز اشاره و تصریح کرد: بازرسی‌های میدانی و نقطه به نقطه بطور دقیق و هدفمند عملکرد کلیه بخش‌های دستگاه قضایی را مورد رصد و پایش مداوم قرار می‌دهد.

وی افزود: برای رسیدن به استاندار‌های قانونی و جلب رضایت و اعتماد عمومی که سرمایه عظیم اجتماعی نظام جمهوری اسلامی است، دستگاه قضایی مطابق با بیانیه گام دوم انقلاب و بر اساس سند تحول قضایی عمل خواهد کرد و در این مسیر بسیار مصمم و جدی خواهد بود.

جعفری با بیان اینکه به مدیران قضایی و قضات رسیدگی کننده همواره تاکید شده که به گونه‌ای تدبیر کنند که با اتخاذ روش‌های پیشگیرانه و بازدارنده و نیز استفاده هدفمند و دقیق از تاسیسات قانونی و اعمال مجازات‌های جایگزین حبس، جمعیت کیفری زندان‌ها به حداقل کاهش یابد.

رئیس کل دادگستری استان با مثبت ارزیابی کردن روند کمی و کیفی استفاده از تاسیسات قانونی در جریان مناسبات قضایی و صدور آراء تصریح کرد: در اردیبهشت ماه سال جاری تعداد ۲۲۷ فقره کیفرخواست شفاهی صادر شده که این آمار در مقایسه با کل سال گذشته روند افزایش قابل ملاحظه‌ای را نمایش می‌دهد و قطعا به این نیز اکتفا نخواهیم کرد و منتظر اقدامات بهتر و بیشتری در این ابعاد خواهیم بود.

برگزاری دادگاه‌های آنلاین به نفع مردم و دستگاه قضایی است

جعفری با اشاره به اینکه بستر‌های لازم برای برگزاری دادگاه‌های آنلاین در این استان فراهم شده و این فرایند به نفع مردم و دستگاه قضایی است از شهروندان خواست برای کاهش هزینه‌ها و استفاده بهتر از وقت و زمان خود این ساز و کار ویژه را که برای رفاه حال آنان پیش بینی شده بسیار جدی بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: جلوگیری از ازدحام جمعیت در مجتمع‌های قضایی و پیگیری از شیوع ویروس کرونا، صرفه‌جویی در وقت مراجعین، تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها، حذف سفر‌های درون و برون شهری از مهمترین مزایای برگزاری دادگاه‌های آنلاین به شمار می‌رود.

جعفری درباره کم و کیف بهره مندی از امتیاز دادگاه‌های آنلاین توسط مخاطبین گفت: در راستای هوشمندسازی قوه قضاییه و سهولت دسترسی مردم اپلیکیشن «عدالت همراه» در دو نسخه اندروید و IOS از طریق بازار‌های نرم افزار و درگاه ملی قوه قضاییه با عنوان adliran.ir و eadl.ir قابل نصب است.

وی در مورد نحوه استفاده از این اپلیکیشن نیز اظهار داشت: برای ورود به این درگاه، در حال حاضر نیاز به ارائه کد کاربری ثنا است و اگر فردی این کد را ندارد، باید به صورت حضوری به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کند و کد مربوطه را دریافت کند.

گفتنی است؛ بر اساس ماده ۸۶ قانون آیین دادرسی کیفری در غیر جرائم موضوع ماده (۳۰۲) این قانون، چنانچه متهم و شاکی حاضر باشند یا متهم حاضر و شاکی وجود نداشته یا گذشت کرده باشد و تحقیقات مقدماتی هم کامل باشد، دادستان می تواند راساً یا به درخواست بازپرس، با اعزام متهم به دادگاه و در صورت حضور شاکی به همراه او، دعوای کیفری را بلافاصله بدون صدور کیفرخواست به صورت شفاهی مطرح کند.

انتهای پیام/