سهم ۴۴ درصدی بهره‌وری در تحقق رشد ۹٫۳ درصدی صنعت
سهم ۴۴ درصدی بهره‌وری در تحقق رشد ۹٫۳ درصدی صنعت

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ۴۴ درصد از رشد ۹٫۳ درصدی مورد نظر صنعت و رشد ۱۵٫۷ درصدی معدن استان باید از محل بهره‌وری حاصل شود. به گزارش قلم پرس،از تبریز، محمد فرشکاران در جلسه رشد اقتصادی سازمان صمت مجموع نقش و سهم اقتصاد استان در اقتصاد ملی را […]رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ۴۴ درصد از رشد ۹٫۳ درصدی مورد نظر صنعت و رشد ۱۵٫۷ درصدی معدن استان باید از محل بهره‌وری حاصل شود.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، محمد فرشکاران در جلسه رشد اقتصادی سازمان صمت مجموع نقش و سهم اقتصاد استان در اقتصاد ملی را ۳٫۲۲ درصد اعلام کرد و اظهار داشت: سهم بخش صنعت و معدن در سال ۱۳۹۹ از اشتغال استان ۳۸٫۱ درصد و سهم ارزش افزوده این بخش ۳۹٫۱۳ درصد بوده است.

فرشکاران با اشاره به سپرده‌گذاری‌های صنایع بزرگ در خارج از استان متذکر شد: برای خروج سرمایه و ارزش افزوده صنعت از استان باید موانعی تعیین و ارزش افزوده صنایع در خود استان صرف شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی، تصریح کرد: تحقق رشد ۷٫۸ درصدی اقتصاد استان اگر به صورت جذب سرمایه‌گذاری خارجی و رونق صادرات اتفاق بیفتد، منجر به ورود ارز و تاثیرات بیشتر در این رشد خواهد شد.

این مسوول اذعان داشت: باید طرح جامع تولید تعریف شود و الگوی تولید منطبق با سند آمایش استان باشد.

وی ادامه داد: صنایع آلاینده با وجود سرمایه‌گذاری‌های کلان خروجی و ارزش افزوده مورد انتظار را برای استان ندارند و تنها به زخمی کردن چهره محیط زیست و طبیعت بکر آذربایجان می‌پردازند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی، افزود: به جای ارائه مجوز به احداث صنایع آلاینده فولادی، باید به فکر تقویت صادرات در محصولات خاص استان مثل سیب مراغه، کشمش ملکان و نخود ممقان باشیم تا ضمن حفظ ارزش افزوده ایجادی، از آسیب‌های زیست محیطی نیز در امان باشیم.

در این جلسه نماینده سازمان صمت به ارائه گزارشی از فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی استان و وضعیت شاخص‌های کلان اقتصادی در حوزه صنعت، معدن و تجارت استان پرداخت.

انتهای پیام/۶۰۰۲۶/م