سفر دانشمندان فرانسوی به تبریز برای رصد ماه گرفتگی
سفر دانشمندان فرانسوی به تبریز برای رصد ماه گرفتگی

عضو هیات علمی دانشکده فیزیک دانشگاه تبریز گفت:۶ دانشمند فرانسوی در کنار دانشمندان ایرانی برای رصد این اتفاق نادر به تبریز می‌آیند. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، علی عجب‌شیری‌زاده  اظهار داشت: باتوجه به اینکه تبریز بهترین نقطه برای مشاهده طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن ۲۱  است، ۶ دانشمند فرانسوی در کنار دانشمندان ایرانی […]

عضو هیات علمی دانشکده فیزیک دانشگاه تبریز گفت:۶ دانشمند فرانسوی در کنار دانشمندان ایرانی برای رصد این اتفاق نادر به تبریز می‌آیند.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری فارس، علی عجب‌شیری‌زاده  اظهار داشت: باتوجه به اینکه تبریز بهترین نقطه برای مشاهده طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن ۲۱  است، ۶ دانشمند فرانسوی در کنار دانشمندان ایرانی برای رصد این اتفاق نادر به تبریز می‌آیند.

وی افزود: برای استقرار این گروه و تجهیزاتشان هشت محل نصب تلسکوب در رصد خانه طوسی تبریز مشخص و آماده شده است.

عجب‌شیری‌زاده تاکید کرد: در این رصد قرمز شدن رنگ ماه در زمان خسوف که یکی از سوال برانگیزترین اتفاقات دنیا در حوزه علم نجوم است مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی اظهار داشت: در ماه‌گرفتگی ۵ مردادماه اتفاق نادر دیگری نیز روی خواهد داد و آن قرار گرفتن سیاره مریخ در نزدیک‌ترین موقعیت نسبت به زمین خواهد بود که این روی داد طی ۲۵ سال آینده بار دیگر اتفاق خواهد افتاد.

همکار علمی پژوهشکده فیزیک کاربردی دانشگاه تبریز تاکید کرد: علاوه بر بررسی‌هایی که از سطح زمین درباره طولانی‌ترین خسوف قرن صورت خواهد گرفت، ماهواره‌های ناسا نیز این رخ داد را از آسمان رصد خواهند کرد که پس از اتمام این رخ داد در صورت لزوم تبادل افکار درباره نتایج حاصل از رصد دانشمندان در تبریز با ناسا نیز صورت خواهد گرفت.

گزارش فارس حاکی است، روز پنجم مردادماه امسال مصادف با ۲۷ جولای ۲۰۱۸، طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی یا خسوف قرن بیست و یکم رخ خواهد داد به گفته محققان، این ماه‌گرفتگی به مدت یک ساعت و ۴۳ دقیقه اتفاق می‌افتد و در طول این خسوف طولانی، ماه از مرکز سایه زمین می‌گذرد.

ماه‌گرفتگی کامل زمانی رخ می‌دهد که کل ماه وارد سایه کل زمین می‌شود و این بار این رویداد نجومی زیبا و جذاب، بسیار خاص‌تر از همیشه خواهد بود.

ماه‌گرفتگی ۵ مرداد ۱۳۹۷ که به مدت یک ساعت و ۴۳ دقیقه طول می‌کشد در بیشتر کشورهای دنیا نیز قابل مشاهده است، گفته شده که تنها ساکنان آمریکا نمی‌توانند این اتفاق نادر را رویت کنند، ولی ساکنان اروپا، آفریقا، آسیا، استرالیا و بخش‌هایی از آمریکای جنوبی از تماشای این رویداد دیدنی لذت خواهند برد.