سرانه مطالعه در کشور ۱۵ دقیقه در آذربایجان‌شرقی ۱۰ دقیقه است
سرانه مطالعه در کشور ۱۵ دقیقه در آذربایجان‌شرقی ۱۰ دقیقه است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به آمار ارائه شده توسط مرکز آمار ایران متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما در یک شبانه‌روز نزدیک 15 دقیقه و در استان ما نزدیک به 10 دقیقه است و این زنگ خطر را برای همه‌ ما به صدا درمی‌آورد.

به گزارش قلم پرس، محمد محمدپور دیشب در هفتاد و هفتمین نشست شورای فرهنگ عمومی استان  که در جوار برگزاری نمایشگاه کتاب تبریز برگزار شد، اظهار داشت: به گفته اکثر جامعه‌شناسان، اقوام و مللی که با مطالعه مأنوس بوده و کتاب و کتابخوانی در میانشان رواج بیشتری داشته است، توانسته‌اند تمدن و فرهنگی ماندگارتر و پویاتر از خود به‌جای بگذارند و میراث فرهنگی و گنجینه‌های معارف و دستاوردهای عالمان و فرهیختگان خود را به نسل‌های دیگر منتقل کنند.

وی افزود: در این راستا برنامه‌ریزی صحیح فرهنگی علاوه بر حفظ هویت عقیدتی و قومی عاملی است که منجر به ایستادگی در مقابل هجوم فرهنگی بیگانه می‌شود و به حفظ فرهنگ خودی می‌انجامد.

محمدپور با اشاره به تعریف سرانه‌ مطالعه در جامعه  تصریح کرد: عام‌ترین تعریف از سرانه مطالعه میانگین مدت زمان‌ مطالعه یک نفر در یک شبانه‌روز است و با توجه به آمار ارائه شده توسط مرکز آمار ایران متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما در یک شبانه‌روز نزدیک به ۱۵ دقیقه و در استان ما نزدیک به ۱۰ دقیقه است و این زنگ خطر را برای همه‌ ما به صدا درمی‌آورد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خاطرنشان ساخت: براساس سند نهضت مطالعه مفید مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، مطالعه‌ای مفید است که اولاً معطوف به اثر و نتیجه بوده و دستاوردی علمی، عملی (رفتاری)، ذهنی و یا قلبی داشته باشد و ثانیاً آن دستاورد برای تربیت انگیزه، افزایش تعهد، ارتقاء توانایی ذهنی، توسعه دانش کاربردی، ارتقاء مهارت عملی و نهایتاً در جهت پرورش و تعالی فرد در راستای به فعلیت رساندن استعدادهای الهی وجود او در یکی از چهار زمینه مذکور باشد.

محمدپور، هدف اصلی این سند را دستیابی به جایگاه ممتاز در جهان از نظر سرانه مطالعه و به‌خصوص مطالعه مفید براساس سند چشم‌انداز بخش فرهنگ عمومی در افق ایران ۱۴۰۴ و اهداف خرد این سند را توجه به مطالعه غیردرسی و مفید در روند آموزش رسمی کشور، توجه به مطالعه مفید در برنامه‌های اوقات فراغت، افزایش فضای کتابخانه‌های عمومی به میزان هشت متر مربع به ازای هر ۱۰۰ نفر عنوان کرد.

محمدپور در پایان اضافه کرد:گرچه کارشناسان عوامل کاهش مطالعه در ایران را  عدم احساس نیاز به مطالعه، عادت تاریخی به ادبیات شفاهی، سیاست‌های فرهنگی دولت، هزینه بالای کتاب‌های منتشر شده و عدم تشویق نظام آموزشی به مطالعه و … مطرح نموده‌اند اما بدون شک می‌توان با تأسی از فرمایشات مقام معظم رهبری، به‌کارگیری ایده‌های خلاقانه و استفاده از تجربیات موفق سایرین، فرهنگ مطالعه و کتابخوانی را نهادینه نمود و گام مهمی در این راه برداشت.

گفتنی است، در این نشست کلیات برنامه جامع ارتقاء سرانه مطالعه و کتابخوانی در استان تصویب شد و مقرر گردید جزئیات آن در جلسات آتی شورای فرهنگ عمومی به‌طور کامل تبیین و تصویب شود.