زنگ خطر برای سرعت رشد علمی ایران به صدا درآمد
زنگ خطر برای سرعت رشد علمی ایران به صدا درآمد

عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: در سال های اخیر به خاطر حمایت های کمتری که از دانشگاه ها و دیگر مراکز تولید علمی صورت گرفته، رشد تولید علم در مقایسه با کشورهای منطقه و همجوار به خطر افتاده است و این زنگ خطری برای مهاجرت نخبگان و اساتید است. به گزارش قلم پرس،از تبریز، […]عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: در سال های اخیر به خاطر حمایت های کمتری که از دانشگاه ها و دیگر مراکز تولید علمی صورت گرفته، رشد تولید علم در مقایسه با کشورهای منطقه و همجوار به خطر افتاده است و این زنگ خطری برای مهاجرت نخبگان و اساتید است.

به گزارش قلم پرس،از تبریز، روح الله متفکرآزاد امروز در پنجمین کنگره قارچ‌شناسی ایران، اظهار کرد: دانشگاه تبریز در رتبه بندی‌های اخیر جهانی در تولید علم و فناوری جزو ۵ دانشگاه برتر ایران است.

عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بعد از انقلاب، تولید علم و فناوری و رشد علمی در همه شاخص ها توسعه و رشد یافته است، افزود: در تولید علم و فناوری و توسعه و رشد علم در کشورمان، باید به دو مقوله حکمرانی تولید علم و فناوری و حکمرانی علمی با توجه به نیاز کشورمان در بخش های مختلف توجه ویژه ای صورت گیرد.

 نماینده مردم تبریز، آذر شهر و اسکو در مجلس در بخش دیگر سخنان خود حکمرانی علمی و دانش را برای اداره کشور ضروری دانست و افزود: سر ریز تولید علم و فناوری در کشور باید با توجه به نیازهای کشورمان در حوزه های مختلف و برای رشد و شکوفایی کشورمان بکار گرفته شود.

متفکرآزاد، در ادامه با بیان اینکه بعد از انقلاب با وجود تحریم‌ها، مشکلات اقتصادی، مالی و نداشتن تکنولوژی پیشرفته، رشد علمی ایران در دنیا و منطقه چشمگیر بوده است، تصریح کرد: در سال‌های اخیر به خاطر حمایت های کمتری که از دانشگاه ها و دیگر مراکز تولید علمی صورت گرفته، رشد تولید علم در مقایسه با کشورهای منطقه و همجوار به خطر افتاده است و این زنگ خطری برای مهاجرت نخبگان و اساتید است. 

وی افزود: در سال های اخیر در مجلس، مصوبه های خوبی برای جهش تولید علم و حمایت از شرکت های دانش بنیان و دیگر مراکز رشد تولید علم صورت گرفته و در برنامه هفتم با قانونی کردن تاسیس اندیشکده های مختلف می خواهیم حکمرانی علمی در کشور را تقویت و نهادینه کنیم.      

عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای ، ضمن قدردانی از میزبانی دانشگاه تبریز از این کنگره گفت: دانش قارچ شناسی، حوزه گسترده و تنوع بی نظیری در دنیا دارد و قدمت آن ۷ هزار ساله است؛ بر همین اساس، نقش و اهمیت زیادی هم در صنایع، تولید محصولات کشاورزی، دارویی، صنایع غذایی، رشد گیاهان و جانوران و … دارد، از این رو و با توجه به توانمندی ها و ظرفیت هایی که دانشگاه تبریز در حوزه کشاورزی، ژنتیک، علوم طبیعی و سایر رشته ها دارد، می تواند به عنوان قطب قارچ شناسی انتخاب شود. 

قارچ شناسی به عنوان یک دانش بین رشته ای از جایگاه بسیار خوبی در ایران برخوردار است

محمدجوان نیکخوا، رئیس پنجمین کنگره قارچ‌شناسی ایران هم در این آیین با بیان اینکه پس از تاسیس انجمن قارچ شناسی ایران در شهریور ۱۳۸۹ توسعه و ارتقای دانش قارچ شناسی در ایران به عنوان یکی از چشم انداز های مهم این انجمن تعیین شد، گفت: در این راه یکی از اهدافی که با جدیت دنبال شد، برگزاری منظم کنگره قارچ شناسی به صورت دوره ای و هر دو سال یکبار در دانشگاه ها بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه نخستین کنگره قارچ‌شناسی در سال ۱۳۹۲ در دانشگاه گیلان، دومین کنگره در سال ۱۳۹۴ در دانشگاه تهران، سومین کنگره در سال ۱۳۹۶ در دانشگاه کردستان و چهارمین کنگره در سال ۱۳۹۸ در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزارشده است، تصریح کرد: این چهار کنگره با موفقعیت و با خاطره خوبی از شرکت کنندگان برگزار شده است.

رئیس پنجمین کنگره قارچ‌شناسی ایران با اشاره به ویژگی های پنجمین کنگره قارچ‌شناسی در مقایسه با سایر کنگره های برگزار شده، خاطر نشان کرد: یکی از برجستگی های کنگره حاظر اعلام آمادگی تعدادی از قارچ شناسان برتر دنیا برای شرکت مجازی و ارایه سخنرانی در زمینه های مختلف بوده که با این مشارکت و ارایه سخنرانی توسط نه تن از قارچ شناسان بین المللی عملا این کنگره به صورت بین المللی برگزار می شود.

جوان نیکخوا، در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه اکنون قارچ شناسی به عنوان یک دانش بین رشته ای از جایگاه بسیار خوبی در ایران برخوردار است، اظهار داشت: این دانش گرچه فقط شش دهه در ایران قدمت دارد ولی اکنون این دانش در دانشگاه های مختلف ایران و در رشته هایی چون گیاه‌پزشکی، دامپزشکی، پزشکی، علوم و برخی رشته های دیگر توسعه یافته و البته تنگناهایی نظیر کمبود امکانات، فرسوده شدن دستگاه ها و ابزار های موجود و کمبود شدید بودجه های پژوهشی مسلما سرعت پیشرفت را کم خواهد کرد.

وی در ادامه با اشاره به شعار این کنگره که ماهیت آن شناخت قارچ ها و بکارگیری آنها در زمینه های مختلف و به ویژه تامین مواد غذایی برای جمعیت انسانی در حال رشد است، تصریح کرد: حرکت به سمت کاربردی کردن هر چه بیشتر علم قارچ شناسی در ایران، توجه به آموزش قارچ شناسی در کشور و توسعه ارتقای آن، توجه متخصصین و مسئولان به تغییر اقلیم که تحولی در قارچ ها ایجاد کرده و توجه به تنوع زیستی قارچ ها در کشور موضوع های مهم و با اهمیتی است که باید در کنار گیاهان و جانوران مورد توجه قرار گیرد.

پایان پیام/