زرآبادی : وزیر ارتباطات گفته مسئولیتی درباره هاتگرام و تلگرام طلایی ندارد
زرآبادی : وزیر ارتباطات گفته مسئولیتی درباره هاتگرام و تلگرام طلایی ندارد

عضو کمیسیون صنایع مجلس می‌گوید وزیر ارتباطات گفته مسئولیتی درباره هاتگرام و تلگرام طلایی، مالکیت، سرورها و سرویس‌دهی آنها ندارد. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری خانه ملت، سیده حمیده زرآبادی با اشاره به طرح سوال خود درخصوص فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی از وزیر ارتباطات در کمیسیون صنایع مجلس، گفت: بعد از فیلتر […]

عضو کمیسیون صنایع مجلس می‌گوید وزیر ارتباطات گفته مسئولیتی درباره هاتگرام و تلگرام طلایی، مالکیت، سرورها و سرویس‌دهی آنها ندارد.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری خانه ملت، سیده حمیده زرآبادی با اشاره به طرح سوال خود درخصوص فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی از وزیر ارتباطات در کمیسیون صنایع مجلس، گفت: بعد از فیلتر تلگرام ، هاتگرام و تلگرام طلایی دو اپلیکیشنی بودند که وارد عرصه شدند و به صورت ابر فیلترشکن فعالیت می‌کردند که دسترسی کاربران به تلگرام را میسر می‌ساختند؛ یعنی کاربر بدون احتیاج به فیلتر شکن به تمام اطلاعاتی که در تلگرام داشت، دسترسی پیدا می‌کرد ولی با این تفاوت که اطلاعات او در داخل کشور نیز قابل دستیابی بود.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت صیانت از اطلاعات مردم و اینکه دسترسی به آن را حرام شرعی اعلام کرده بودند، جای این سوال وجود داشت که هاتگرام و تلگرام طلایی به چه صورت فعالیت کرده و سرویس‌دهی می‌کنند.

وزارت ارتباطات مسئولیتی ندارد

وی با بیان اینکه تمام فعالیت‌های حوزه ارتباطات به وزارت ارتباطات مربوط می‌شود، تصریح کرد: باید مشخص شود هاتگرام و تلگرام طلایی متعلق به چه سازمان، نهاد یا گروهی است؛ چه هزینه‌ای برای آن انجام شده؛ سرورهای آن کجاست و چه کسی به آن سرویس می‌دهد.

زرآبادی درباره پاسخ وزیر ارتباطات به این سوال گفت: وی پاسخ این سوال را نداد و گفت که این را باید از خود هاتگرام و تلگرام طلایی بپرسید؛ وزارت ارتباطات در این زمینه مسئولیتی ندارد.

اگر وزیر ارتباطات می‌دانسته که پیام‌رسان‌های داخلی بیشتر از ۱/۵ میلیون کاربر کشش ندارند، چرا مقامات را توجیه نکرده که این کار انجام نشود یا چرا یک راهکار مناسب ارائه نداده است
حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی چگونه است؟

وی با اشاره به اینکه در خصوص پیام‌رسان‌های داخلی و حمایت از آنها از وزیر ارتباطات سوال شد، ادامه داد: با توجه به اینکه نزدیک به ۷ ماه از فعالیت این پیام‌رسان‌ها می‌گذرد و آنچه پیش‌بینی شده بود به وقوع نپیوست؛ سوال این بود که این هزینه‌ها و حمایت‌ها به چه صورت است.

این عضو فراکسیون امید مجلس بیان کرد: وزیر ارتباطات اخیرا در برنامه‌ای گفته از ابتدا می‌دانسته که پیام‌رسان‌های داخلی بیشتر از ۱/۵ میلیون کاربر کشش ندارند؛ لذا سوال این است که وقتی وزیر گزارشی داشته و مطمئن بوده اینها نمی‌توانند موفق شوند چرا مقامات را توجیه نکرده که این کار انجام نشود یا چرا یک راهکار مناسب ارائه نداده است.

گفته شده بود از پیام‌رسان‌های داخلی حمایت کنید

وی درباره پاسخ وزیر، اعلام کرد: وزیر ارتباطات در این زمینه توضیحی نداد و فقط گفت که به ما گفته شده بود از پیام‌رسان‌های داخلی حمایت کنید.

زرآبادی با اشاره به اینکه این حرکت باعث ضربه به اعتماد عمومی و نظام شد، گفت: وزارت ارتباطات وظیفه داشته گزارش دهد که کار به این صورت پیش نمی‌رود و باید برنامه و راهکار بهتری ارائه می‌داد.

سوال در راه صحن علنی مجلس

وی گفت: وزیر ارتباطات خودش را در این بحث مجری اعلام می‌کند؛ در حالی که نمی‌شود مسولیتی قبول نکرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اعلام کرد از پاسخ‌های وزیر قانع نشده و این سوال برای طرح در صحن علنی، راه قانونی را طی خواهد کرد./