به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، فلسطین اشغالی، امروز (چهارشنبه – ۱۹ می) برای دومین روز متوالی شاهد اعتصاب و نافرمانی مدنی فراگیر در کرانه باختری و اراضی اشغالی ۱۹۴۸ در اعلام همبستگی با مردم نوار غزه و مقابله با جنایات رژیم صهیونیستی است. مردم کرانه باختری و اراضی اشغالی ۱۹۴۸ فلسطین، برای نخستین بار […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، فلسطین اشغالی، امروز (چهارشنبه – ۱۹ می) برای دومین روز متوالی شاهد اعتصاب و نافرمانی مدنی فراگیر در کرانه باختری و اراضی اشغالی ۱۹۴۸ در اعلام همبستگی با مردم نوار غزه و مقابله با جنایات رژیم صهیونیستی است.

مردم کرانه باختری و اراضی اشغالی ۱۹۴۸ فلسطین، برای نخستین بار پس از چندین دهه، از روز گذشته، به منظور اعلام همبستگی با مردم غزه و قدس و محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی، اعتصابی سراسری را آغاز کردند.

به نوشته پایگاه خبری «عربی ۲۱»، کرانه باختری روز گذشته نیز شاهد بیش از صد رویارویی با اشغالگران در نخستین روز اعتصاب فراگیر در اراضی فلسطین در حمایت از قس و مقاومت غزه بود.

چهار شهید و  ۶۱۲ مجروح در کرانه باختری

بنا بر این گزارش، در ۱۴۳ نقطه در مناطق مختلف کرانه باختری، فلسطینیان با صهیونیست‌ها درگیر شدند و طی آن چهار جوان فلسطینی شهید و نزدیک به ۶۱۲ نفر مجروح شدند.

درگیری‌ها در شهر البیره (در استان رام‌الله)، نابلس، بیت لحم و الخلیل بسیار شدید بود. در رام‌الله هزاران نفر در خیابان‌های شهر دست به راهپیمایی زدند و صدها نفر از فلسطینی‌ها با حرکت به سمت ورودی شهر و نزدیکی شهرک‌ «بیت ایل» با مأموران رژیم صهیونیستی درگیر شدند.

در شهر نابلس درگیری‌ها در نزدیکی گذرگاه «حواره» چندین ساعت ادامه یافت و طی آن ده‌ها فلسطین زخمی شدند. 

شمار زیادی از جوانان فلسطینی در کرانه باختری خواستار تشکیل فوری یک فرماندهی یکپارچه برای آغاز انتفاضه‌ای فراگیر در سراسر فلسطین شدند زیرا این امر ضامن تداوم مقاومت و اعتراضات به شیوه‌ای مناسب علیه رژیم صهیونیستی است.

اعتصاب و درگیری در اراضی ۱۹۴۸

علاوه بر کرانه باختری، شهرهای حیفا، یافا، ام الفحم، الطیره، شفا عمرو  و الناصره در اراضی اشغالی ۱۹۴۸ نیز شاهد راهپیمایی‌های گسترده و اعتراضات و اعتصاب فراگیر علیه رژیم صهیونیستی بود و در برخی مناطق نیز نظامیان صهیونیست با فلسطینیان درگیر شدند.

به اعلام مرکز «عداله» در اراضی ۱۹۴۸، برخی از فلسطینیان ساکن این بخش از فلسطین اشغالی، عصر دیروز، به دلیل مشارکت در این تظاهرات‌ها، حکم اخراج دریافت کرده‌اند.

درگیری‌ها در قدس

شهر قدس نیز هنوز شاهد درگیری‌های مستمر میان اشغالگران و فلسطینیان است و نظامیان صهیونیست، بامداد امروز شمار زیادی از فلسطینیان ساکن این شهر را دستگیر کردند و در جریان تیراندازی صهیونیست‌ها در نزدیکی روستای «جبع» در شمال شرق قدس اشغالی، یک فلسطینی به شدن زخمی شد و وضعیت او در حال حاضر، وخیم گزارش شده است.

روز گذشته در محله «شیخ جراح» در قدس که به نماد مقاومت تبدیل شده و همچنین در نزدیکی «باب العامود» در جوار مسجد الاقصی، صهیونیست‌ها با فلسطینیان درگیر شدند.

شب گذشته، شهرک‌نشینان صهیونیست نیز با سلاح به یکی از منازل نزدوی ورودی شهرک «حزما» در شمال شرق قدس اشغالی حمله کردند و به سوی یک خودرو در این منطقه نیز تیراندازی کردند که هیچ تلفات جانی به همراه نداشت.

بنا بر این گزارش، تمامی فعالیت‌های صنفی، تجاری، آموزشی (از جمله مؤسسه‌های خصوصی و دولتی،) مدارس، دانشگاهها، بانک‌ها و وسائل نقلیه در این اعتصاب شرکت کرده‌اند. این کمپین با شعار «اعتصاب از بحر تا نهر» به دعوت رهبران گروههای مقاومت آغاز شده است.

روزنامه یدیعوت آحارانوت روز گذشته نیز پیش‌بینی کرده بود که با اعتصاب رانندگان اتوبوس‌ها، هرج و مرج بزرگی در مناطق اشغالی ۱۹۴۸ ایجاد شود. همچنین درباره احتمال درگیری‌های شدید میان فلسطینی‌ها و نیروهای رژیم صهیونیستی در نقاط ایست و بازرسی در کرانه باختری و اراضی ۱۹۴۸ هشدار داده بود.

این در حالی است که نیروهای رژیم صهیونیستی برای دهمین روز متوالی همچنان به تجاوزهای وحشیانه خود علیه نوار غزه ادامه می‌دهند و تأسیسات غیرنظامی را هدف قرار می‌دهند؛‌ اقدامات متجاوزانه‌ای که طبق جدیدترین آمار وزارت بهداشت غزه، شمار قربانیان حملات رژیم صهیونیستی به مناطق مختلف نوار غزه به به ۲۱۹ شهید رسیده که در میان آنها ۶۳ کودک، ۳۶ زن و ۱۶ سالخورده دیده می‌شود. شمار مجروحان نیز به ۱۵۳۰ نفر از جمله ۴۵۰ کودک و ۲۹۵ زن  رسیده و حال ۵۰ نفر از این مجروحان وخیم است.

انتهای پیام/ص