روحانی: فکر می کنند برای مشکلات راه حل نداریم/از فناوری ملی کوتاه نیامدیم و نخواهیم آمد
روحانی: فکر می کنند برای مشکلات راه حل نداریم/از فناوری ملی کوتاه نیامدیم و نخواهیم آمد

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ایران اسلامی در مسیر کسب فناوری علمی به راه خود ادامه خواهد داد، به آمار دستاوردهای ارزنده کشور در حوزه فناوری هسته ای اشاره و خطاب به ملت ایران اظهار داشت: پیام روشن دستاوردهای هسته ای، چرخش سریعتر و دقیقتر صنعت هسته ای در دولت یازدهم و دوازدهم است. […]

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ایران اسلامی در مسیر کسب فناوری علمی به راه خود ادامه خواهد داد، به آمار دستاوردهای ارزنده کشور در حوزه فناوری هسته ای اشاره و خطاب به ملت ایران اظهار داشت: پیام روشن دستاوردهای هسته ای، چرخش سریعتر و دقیقتر صنعت هسته ای در دولت یازدهم و دوازدهم است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در مراسم دوازدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای، با تبریک این روز ملی مبارک به همه ملت ایران و بویژه دانشمندان کشور و همچنین گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هسته ای گفت: شهدای هسته ای، جان خود را برای افتخار ملی فدا کردند و  از همه کسانی که در دوره ها و دولتهای مختلف برای توسعه فناوری هسته ای گام برداشتند، تقدیر می کنیم.

رییس جمهور با اشاره به اینکه  از سال ۱۳۶۰ در کنار مسئولین و محققین این رشته به تناسب مسئولیت های خود در مجلس شورای اسلامی و شورایعالی امنیت ملی حضور داشته و کاملا از تلاش های استوار محققان برای عبور از مسیر های سخت آگاه و آشنا است، افزود: گزارش امروز از دستاوردها و پروژه هایی که افتتاح و رونمایی شد، پیام خیلی روشنی برای برخی کسانی دارد که گاهی بدون دقت حرف می زنند. بعضی فکر می کنند در دولتهای یازدهم و دوازدهم حرکت هسته ای ما کند شده و سانتریفیوژها نمی چرخند و یا کند می چرخند.

دکتر روحانی اظهار داشت: می خواهم با صراحت و شفافیت به ملت بزرگ ایران اعلام کنم که صنعت هسته ای ما امروز با توان و دقت بیشتر و محاسبه دقیق تر و سرعت بیشتر نسبت به دیروز در حال حرکت است. ما پارسال ۴۳ پروژه در عرصه هسته ای افتتاح کردیم و دستاوردهایش را نیز شاهد بودیم و امسال ۸۳ پروژه افتتاح شد که این نشانگر آن است که در مسیر فناوری علمی،  راه خودمان را ادامه دادیم و خواهیم داد.

رییس جمهور با بیان اینکه یکی از وظایف مهم دولت و مسئولین آن است که فضا را برای اندیشمندان و دانشمندان در رشته های مختلف علمی فراهم کنند، تصریح کرد: امروز اقتصاد و زندگی ما دانش بنیان است و کسب و کار ما هم به تدریج دانش بنیان خواهد شد. بیش از سه هزار شرکت دانش بنیان در طول چند سال اخیر مشغول فعالیت شدند و دارای درآمدهای فراوانی هستند و مراکز تحقیقاتی، پردیس ها و شرکتهای دانش بنیان ما امروز با سرعت بسیار تحسین برانگیزی در مسیر علم و دانش و توانمندی کشور تلاش می کنند.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: همه باید توجه داشته باشیم که یکی از اهداف مهم ما کسب قدرت و توان مشروع، یعنی اقتدار ملی است. اقتدار، قدرتی مشروع و مفید برای کشور و جامعه است؛ قدرتی که مبنایش تهدید، زورگویی و تجاوز نیست  بلکه قدرتی است مشروع برای منافع ملی و ثبات و امنیت منطقه ای و صلح جهانی. ما در مسیر کسب این اقتدار ملی، نیاز به قدرت نرم و سخت داریم که ترکیب صحیح این دو قدرت، قدرت هوشمند را برای ما می سازد.

رییس جمهور در ادامه سخنانش گفت: دیپلماسی و فعالیت دانشمندان هسته ای ما دو روی یک سکه هستند. از یک سو ما تلاش می کنیم تا به فناوری هسته ای به عنوان یک دانش و فناوری روز که برای انرژی، بهداشت و سلامت، کشاورزی، معادن و صنعت و برای مواد غذایی و امنیت غذایی ما لازم است و ضرورت دارد دست یابیم و در این مسیر تلاشهای خودمان را به شکل مستمر ادامه می دهیم که در مسیر این تلاشهای مستمر، قدرت علمی و فناوری برای ما ساخته می شود، اما از سوی دیگر و در کنار این قدرت، به قدرت دیپلماسی نیز نیاز داریم.

دکتر روحانی اضافه کرد: قدرت دیپلماسی همان هنری است که حق و قدرت ما را تثبیت می کند؛ حقی که بدخواهان می خواهند آن را متزلزل کنند یا از ما بگیرند یا در برخی مراجع بین المللی حق ما را نامشروع جلوه دهند. دیپلماسی حق ما را تثبیت می کند و نشان می دهد که ملت ایران، ملتی نیست که تنها در عرصه دفاع مقدس پیشتاز باشد و به خوبی از کشورش دفاع کند یا فقط در صحنه اقتصادی بتواند قدمهای مهم و موثری بردارد، بلکه منطق و استدلال کافی برای حرف زدن پای میز مذاکره را هم دارد و می تواند از لحاظ فنی، سیاسی و حقوقی با بزرگترین قدرتهای دنیا بر سر میز مذاکره بنشیند، حرف بزند و حق خود را تثبیت کند و به توافقی برسد که بتواند بار را از دوش مردم کم کند.

رییس جمهور اظهار داشت: دیپلماسی مسیر پیشرفت را برای مردم فراهم کرده و به راه ما سرعت می دهد و هزینه ما را کم می کند. بدون دیپلماسی هم می شود کار کرد، اما با هزینه بسیار بالا. دیپلماسی موانع را بر می دارد و به حرکت ما سرعت داده و هزینه های ما را کاهش می دهد و مسیر را برای دستیابی به منافع ملی کوتاه تر می کند.

دکتر روحانی تصریح کرد: ما به همه قدرتها نیاز داریم؛ ما قدرت نظامی، دفاعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در سیاست داخلی و خارجی نیاز داریم. ما به قدرت سخت و قدرت نرم نیاز داریم. ما به اقتدار مشروع در سطح منطقه و جهان نیاز داریم اما بعضی ها فقط به یک روی سکه نگاه می کنند. این افراد خیلی راحت می توانند آن روی سکه را نیز ببینند اما حوصله ندارند پشت آن را نگاه کنند و فقط روی سکه را می بینند.

رئیس جمهور با بیان اینکه عده‌ای می‌خواهند ما تسلیم و تابع باشیم، گفت: برخی که شاید در میان آنها دشمنان هم باشند، می‌خواهند ما از منافع خود چشم‌پوشی کنیم، اما ما هیچ‌وقت به فکر رضایت و خشنودی بدخواهان و دیگران نبوده و نیستیم.

دکتر روحانی افزود: برای ما اول رضایت خداوند و بعد از آن خشنودی ملت ایران اهمیت دارد و برای همه ملت‌های جهان، آرزوی خوشبختی داشته و به آنها کمک می‌کنیم، کما اینکه دنیا شاهد بود، که برای کمک به ملت‌ها در برابر تروریسم ایستادیم و پشت تروریسم و آنهایی که این تروریست ها را پرورش داده و می‌خواستند از این گروه‌های تروریستی در راستای منافع خودشان در منطقه بهره‌برداری کنند، شکستیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه معلوم است دشمنان از ما ناراضی هستند و اگر مشکلی در جامعه ما بوجود آید آن را بزرگ جلوه می‌دهند و تصور می‌کنند که ما برای حل مشکلات‌مان راه‌حل نداریم، گفت: ما برای حل همه مشکلات دیروز، امروز و مشکلات احتمالی در آینده راه‌حل و برنامه‌ریزی داریم و همه باید بدانند که هر مشکلی در کشور ما بوجود بیاید، ملت ما از آن مشکل بزرگ‌تر و خدای قادر ما توان و قدرت‌اش بی‌نهایت است.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه اتکای ما به خدا بوده و به ملت یکپارچه و متحد خود اطمینان داریم، خاطر نشان کرد: در طول سال‌های گذشته بدخواهان و دشمنان ملت ایران می‌خواستند اینطور در دنیا جلوه کنند که ایران به دنبال اهداف غیرقانونی و نامشروع بوده و حرف و عمل ملت ایران و مسئولان با هم فاصله دارد و می‌خواستند در قطعنامه‌های نابحق خود این کشور و ملت را سال‌ها زندانی کرده و با تحریم‌های غلط و غیرانسانی ملت ما را در فشار نگه دارند.

رئیس جمهور ادامه داد: آنها تصور می‌کردند که اگر یک سوی میز مذاکره ۶ قدرت جهانی باشد، ما توان آن را نداریم که منطق خود را به کرسی بنشانیم و آنها می‌توانند تحریم‌های خود را ادامه دهند.

دکتر روحانی با بیان اینکه دانشمندان بزرگ و جوانان ایثارگر و فداکار در مراکز علمی و تحقیقاتی دستاوردهای بزرگی به دست آوردند، گفت: امروز در طول دو سال گذشته از برجام بیش از ۱۲۰ دستاورد مهم در حوزه هسته‌ای  داریم.

رئیس جمهور افزود: برجام حرکت را کند نمی‌کند، بلکه ما توانستیم به واسطه برجام از امکان همکاری با دیگران نیز استفاده کنیم و امروز در بسیاری از پروژه‌ها با برخی کشورهای اروپایی، روسیه و چین، همکاری‌های خوبی داریم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه مراکز جدیدی در سایت فردو به بهره‌برداری خواهد رسید و مسیر تحقیقات با سرعت بیشتری ادامه می‌یابد، تصریح کرد: برای نخستین بار پس از برجام، ایران در تجارت هسته‌ای قرار گرفت و حدود ۴۰۰ تن کیک زرد را از خارج وارد کردیم و مقداری از مواد غنی شده را فروختیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در همکاری هسته‌ای با دیگر کشورها، مسیر جدیدی را آغاز کرده‌ایم، گفت: امروز گام‌های اولیه برای ساخت رآکتورهای هسته‌ای در بوشهر برداشته شده و ادامه خواهد یافت.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه در مسیر فناوری خود کوتاه نیامده و نمی‌آییم، افزود: ملت ایران بدانند، ‌جوانان غیور کشور برای دستیابی به دستاوردهای علمی و فناوری خود، حتی یک لحظه درنگ نمی‌کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه برای تحقیق و فناوری از هیچ‌کس اجازه نمی‌گیریم اما آماده تعامل و همکاری با همگان هستیم، اظهار داشت: مبنای این دولت از ابتدا، تعامل سازنده با جهان بود.

دکتر روحانی با تقدیر از همه کسانی که در طول سال‌های طولانی گذشته در عرصه صنعت هسته ای کشور تلاش کرده اند، گفت: ما برای پیشرفت در علوم مختلف نیاز به فناوری هسته‌ای داریم، چرا که فناوری هسته‌ای جزو علوم پیشران است و در عین حالی که به دنبال پیشرفت خود هستیم، تعامل سازنده با جهان را در دستور کار خواهیم داشت.

رئیس جمهور ادامه داد: امروز ما در افکار عمومی جهان دستاورد جدیدی را به دست آوردیم و آن این است که به دنیا ثابت کردیم به عهدمان وفاداریم. ما ملتی هستیم که دین و فرهنگ‌مان به ما آموخته اگر با کسی توافقی کردیم، هرگز آغازگر نقض آن نخواهیم بود.

دکتر روحانی گفت: در طول ۲ سال گذشته از توافق برجام، تحریک‌های بسیاری صورت گرفت که برجام را به دست خودمان خراب کنند، اما این از سادگی آنها بود و نمی‌دانستند ملت ایران هوشیارتر و بیدارتر از این حرف‌ها است.

رئیس جمهور خطاب به دشمنان ملت ایران، گفت: اگر می‌خواهید نقض عهد کنید، باید بهای آن را هم خودتان بپردازید.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه ۱۵ ماه است که رئیس جمهور جدید آمریکا که ادعاهای فراوانی دارد و فراز و نشیب‌های زیادی در سخنان و عملش دیده می‌شود، در حال تلاش است که برجام را نقض کند، افزود: تازه پس از گذشت ۱۵ ماه می‌گویند که فهمیده‌ایم که این توافق به نفع ما نیست که البته این ادعای آنها دقیق و درست نیست چرا که از ابتدا به دنبال نفع دو طرف و برد – برد بوده‌ایم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ساختمان برجام به قدری مستحکم بوده که در این ۱۵ ماه با انواع فشارهایی که با درجه‌های مختلف بر آن وارد شده ،این ساختمان مقاومت کرده است و این از نکات مهمی است که ملت ما و نمایندگان ملت در مذاکرات با قدرت‌های جهان همواره مد نظر داشته‌اند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه دشمنان میلیاردها دلار پول خرج کردند که ساختمان برجام را خراب کنند و در این راستا توئیت‌های فراوانی کردند، افزود: تا به امروز نتوانستند به این هدف خود برسند و اگر روزی بتوانند به برجام لطمه بزنند، ما در افکار عمومی جهان به عنوان ملتی پیروز که به عهدش وفادار است، شناخته شده‌ایم و اگر آنها عقب‌نشینی کنند، نشان می‌دهند که به پیمان وفادار نبوده و آبروی خود را در صحنه جهانی لکه‌دار کرده‌اند.

رئیس جمهور با بیان اینکه در همه حالت برای برجام فکر کرده و برنامه‌ریزی داریم و در صورت لطمه خوردن به آن برای فناوری و زندگی مردم، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد، گفت: برجام باشد یا نباشد ، برجام با آمریکا و  یا بدون آمریکا، ما برای هر شرایطی آماده ایم و برنامه داریم. آنها فکر می‌کنند با تبلیغات خود، ملت ایران از استقلال، آزادی و حاکمیت ملی خود پشیمان می‌شود، اما این ملت، هرگز از مسیر انقلاب و راه حق دست برنخواهد داشت.

دکتر روحانی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگز آغازگر نقض پیمان نیست، اما دشمنان این ملت حتماً بدانند که از این کار پشیمان خواهند شد و می‌بینند که در طول کمتر از یک هفته آثار و نتایج آن متجلی خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه سال گذشته در رابطه با تحقیقات در راستای پیشران‌های هسته‌ای دستوری صادر کردم و امروز اولین دستاورد آن را شاهد بودیم، افزود: راه ما مشخص است. ما به فکر تهدید هیچ‌کس نبوده و نیستیم و قدرت ما حتی قدرت نظامی‌مان برای تجاوز به هیچ کشوری نیست.

دکتر روحانی با بیان اینکه روابط ایران با همسایگان خود دوستانه خواهد بود، گفت: آن کسانی که سخنان نادرست می‌زنند، خواهند فهمید که این سخنان به نفع آنان نیست، چرا که ملت ایران، ۴۰ سال است حکومت‌های مختلف را در آمریکا دیده و این دولت هم یکی از آنهاست.

رئیس جمهور خطاب به برخی از کشورهایی که دل به شعارها و تبلیغات آمریکا داده‌اند، گفت: به قدرت‌های اینچنینی تکیه نکنید و به ملت خود و ملت‌های منطقه تکیه کنید.

دکتر روحانی با بیان اینکه ما ملت بزرگی هستیم و همواره روی پای خودمان ایستاده ایم، گفت: سلاح و موشک ما برای دفاع از کشور است و برای دفاع از کشور هر نوع سلاحی لازم باشد، می‌سازیم تا در این منطقه ناامن، امنیت خود را حفظ کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه سلاح ایران، علیه همسایگان خود و برای تجاوز به کشورها نیست، اظهار داشت: ما می‌خواهیم همه ملت‌ها در منطقه در کنار هم قرار داشته باشند و مشکلات را حل و فصل کنند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه مسیر ملت ایران در چارچوب مصلحت و امنیت ملی کشور، تعریف و ترسیم شده است، گفت: مطمئناً در آینده دستاوردهای هسته‌ای ما بیشتر، جایگاه ملت ایران در افکار عمومی جهان بالاتر و ملت ایران در مسیر پیشرفت گام‌های استوارتری برخواهد داشت.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه ملت ایران، قطعاً از مشکلات عبور خواهد کرد، گفت: تلاش مستمر جوانان اندیشمند و عالم ما در راستای تحقق منافع ملی و پیشرفت کشور است و مفهوم پیشرفت فناوری و توسعه آن چیزی است که ملت ایران آن را ادامه خواهد داد.

پیش از سخنان رئیس جمهور، دکتر علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی گزارشی از دستاوردهای هسته ای کشور ارائه کرد.

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به آثار مثبت فضای تعاملی ایجاد شده بعد از برجام در حوزه صنعت هسته ای، گفت: در حال حاضر، این صنعت ملّی و اقتدارآفرین در آستانه تحولی بنیادین قرار گرفته است و امیدوارم از رهگذر تداوم این رویکرد مبارک، شاهد شکوفایی و بالندگی بیش از پیش صنعت هسته ای و ارائۀ خدمات ماندگار در بخشهای مهم دیگر مانند سلامت، کشاورزی و صنعت باشیم.

وی با بیان اینکه فعالیّتهای گسترده ای جهت بهسازی و نوسازی تأسیسات و تجهیزات این صنعت راهبردی انجام شده است، افزود: یکی از اهـداف و برنامه های راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران ارتقاء سطح کمّی و کیفی پژوهش در بخشهای مختلف است. در حال حاضر به واسطۀ اتّخاذ این رهیافت در مجموعه سازمان انرژی اتمی ایران از جمله پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای، شاهد توفیقات جدید در حوزه هایی مانند فنّاوری کوانتومی هستیم که از ارزش استراتژیک و راهبردی بسیار بالایی برخوردار است و در آینده ای نزدیک شاهد دستاوردهای چشمگیر این حوزه جدید خواهیم بود.

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به پروژه ها و دستاوردهایی که امروز افتتاح شدند، اظهار داشت: دستیابی پژوهشگران مرکز علوم و فنون لیزر ایران به دانش و فنّاوری پیشرفته در حوزۀ کاربرد لیزر در بخشهای مهم مانند سلامت و صنعت، آغاز عملیات احداث مرکز تولید رادیوداروهای ایران بر اساس الزامات GMP، نصب و راه اندازی سیکلوترون ۱۸ مگا الکترون ولت به منظور افزایش ظرفیّت تولید رادیو داروی PET و نیز تولید چند محصول جدید دارویی برای درمان بیماریهای سرطان از جمله دیگر دستاوردهای عرصه هسته ای هستند. همچنین توسعه و گسترش روزافزون فعالیّتهای مرتبط با حوزۀ تولیدات دارویی که از نیازهای مهم جامعه می باشد، در صدر برنامه های سازمان قرار داشته و پیگیری این امر بطور مستمر تداوم خواهد یافت.

دکتر صالحی تصریح کرد: در عرصه نیروگاهی خوشبختانه طی سال گذشته عملیات خاکبرداری احداث واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر در حجمی به میزان یک میلیون متر مکعب همزمان با تجهیز کارگاه پیمانکار روس به انجام رسیده است. پیگیری این فرآیند، نویدبخش تثبیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور پیشگام در منطقه در بهره برداری از نیروگاه های هسته ای است.

وی به اشاره به گسترش حجم و دامنۀ فعالیّتهای مربوط به حوزۀ ایمنی هسته ای که با توجّه به حساسیّت ویژۀ این موضوع در سطح جهانی، از اهمیّت بسزایی برخوردار می باشد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در پرتو مفاد مندرج در ضمیمه ی ۳ سند برجام، همکاری و تعامل سازنده با کشورهای فعّال در این حوزه در دستور کار قرار گرفته است. این فرآیند در سال ۹۶ از سیر صعودی قابل توجهی برخوردار بوده و با توجّه به سیاست کلان سازمان انرژی اتمی ایران مبنی بر بهسازی و نوسازی ساختار و سامانه های مربوط به نظام ایمنی هسته ای کشور، اقدامات مقتضی با شتاب بیشتر مورد پیگیری قرار دارد.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه پس از دستیابی به توافق هسته ای و آغاز فرآیند اجرای برجام، ایران اسلامی در عمل، تعهّد خود را به عهد و پیمان خویش به اثبات رسانده و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز تا به امروز برای ده بار، پایبندی کامل ایران به مفاد مندرج در سند برجام را اعلام نموده است، گفت: متأسفانه تا به امروز برخی از طرفهای مقابل علیرغم صراحت متن برجام در بابِ پذیرش تعهّدات خود، در مسیر بدعهدی حرکت کرده و در نتیجه دیوار بی اعتمادی همچنان پابرجاست. برای ما به هیچ وجه، قابل پذیرش نیست که هزینه های اجرای این توافق تاریخی، متوجّه یکی از طرفها شود و در مقابل برخی کشورهای حاضر در این میدان، از انجام کامل تعهّدات خـود سر باز زنند.

دکتر صالحی تصریح کرد: مدیریّت و هدایت دستگاه اجرایی کشور امروز بر عهدۀ شخصیّتی است که به رموزِ سیاست خارجی و بازیهای پیدا و پنهان آن در عرصۀ بین المللی آگاهی و اِشراف دارد. از این رو، با امید به الطاف و عنایات الهی و در پرتو اتّحاد و انسجامِ ملّی به حرکت در مسیر تأمین منافع و مصالح ملّی ادامه می دهیم و در این راه، تهدیدهای لفظی و تبلیغات رسانه ای بدخواهان ایران، خللی در عزم و ارادۀ ملت عزیزمان ایجاد نخواهد کرد.