به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در آئین بهره‌برداری از طرح‌های ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: روز هفتم تیر یادآور شهید بهشتی و یاران او در شرایط بسیار حساسی در سال ۶۰ بود که دشمنان این انقلاب می‌خواستند ۷ تیر را به عنوان […]

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در آئین بهره‌برداری از طرح‌های ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: روز هفتم تیر یادآور شهید بهشتی و یاران او در شرایط بسیار حساسی در سال ۶۰ بود که دشمنان این انقلاب می‌خواستند ۷ تیر را به عنوان پایان نظام جمهوری اسلامی ایران ببینند و در این فکر بودند که به هر سه قوه با از بین بردن این آدم های بزرگ ضربه اساسی وارد کنند و ساماندهی این نظام سخت و مشکل خواهد بود.

رئیس جمهور گفت: ما دیدیم خون این عزیزان مانند تمام شهیدان تاریخ توانست تحرک جدیدی را در جامعه ایجاد کند. شهید بهشتی از اندیشمندانی بود که سال‌های قبل از انقلاب مسیری را برای علم و دانش بنیانگذاری کرد.

وی ادامه داد: همه طرح‌هایی که امروز افتتاح شد ارزشمند بود. جزو کشورهایی هستیم که داری رصد خانه‌های بزرگ هستیم و می تواند مطالعات ما را در یک جهان بزرگ تکمیل کند. خداوند مرتب دارد جهان را توسعه می‌دهد. 

رئیس جمهور تصریح کرد: خوشحالم در این سال‌هایی که جنگ اقتصادی بود ما توانستیم مسیر علم و دانش را ادامه دهیم و متوقف نشویم. توسعه و پیشرفت، کشور ما در مسیر اقتصاد دانش بنیان است و ما می‌توانیم فاصله خود را از کشورهای توسعه یافته کم کنیم. 

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

روز هفتم تیر یادآور عزیزان بسیار مهمی در تاریخ کشور از جمله شهید بهشتی و ۷۲ تن از یاران آن بزرگوار است. در یک مقطع بسیار حساس تاریخی در سال ۶۰، دشمنان این انقلاب می‌خواستند ۷ تیر را به عنوان پایان نظام جمهوری اسلامی ایران ببینند و در این فکر بودند که به هر ۳ قوه با این توطئه بزرگ ضربه اساسی وارد کنند تا بعد از آن ساماندهی این نظام بسیار سخت و مشکل باشد.

اما دیدیم که خون این عزیزان مثل شهیدان تاریخ چگونه توانست تحرک جدیدی را در جامعه بوجود بیاورد و آن مظلوم بزرگ تاریخ انقلاب یعنی شهید بهشتی که آن همه نسبت به آن بزرگوار در سال‌های اولیه انقلاب ظلم شد و همچنین به یاران عزیزش، خون این عزیزان و این شهادت باعث تثبیت آن مسیر و آن فکری شد که شهید بهشتی و یاران آن بزرگوار برای مسیر صحیح انقلاب داشتند.

البته این عظمت امام بزرگوار و راحل ما بود که اینگونه حوادث نمی‌توانست در مسیر انقلاب تأثیرگذار باشد و او با کلام و تحرک و درایت‌اش می‌توانست همه این مسایل را جبران کند و دیدیم که به خوبی جبران کرد و مسیر ادامه پیدا کرد.

ان‌شاءالله بتوانیم راه و مسیر آن بزرگان مخصوصاً شهید بهشتی را ادامه دهیم. او از اندیشمندانی بود که سال‌ها قبل از انقلاب، قبل از سال ۴۰، مسیری را برای علم و دانش و ساماندهی تشکیلات و نسل پژوهشگر و حوزه‌های علمیه بنیانگذاری کرد و تا پیروزی انقلاب و بعد از انقلاب ادامه داد. امروز هم باید همان مسیر را ادامه دهیم.

امروز هفتاد و ششمین افتتاح هفتگی بود و بسیار ارزشمند بود. البته همه طرح‌هایی که امروز افتتاح شد، ارزشمند بود. از کارخانه نوآوری که در کرمانشاه دیدیم که الحمدالله استان‌های ما یکی بعد از دیگری در این مسیر قرار می‌گیرند و یک مرکزی برای همه شرکت‌های دانش‌بنیان، شتاب‌دهنده‌های ما در هر استانی با کارخانه نوآوری فراهم می‌شود و امروز هم در کرمانشاه این کارخانه نوآوری افتتاح شد.

خانه‌های خلاق که برای ما بسیار ارزشمند است، هم از لحاظ حفظ آثار تاریخی و خانه‌های سنتی گذشته و هم به عنوان مرکزی که اندیشمندان صاحبنظر ما بتوانند از آن مرکز استفاده و بهره‌برداری کنند و هم مسأله خودروی برقی و اتوبوس برقی که برای آینده حمل و نقل بسیار اهمیت دارد و بویژه رصدخانه ملی که این مسأله بسیار حائز اهمیت بود.

کشور ما از دیرباز کشور علم و دانش در زمینه‌های مختلف از جمله در زمینه نجوم بوده و در تاریخ رصدخانه مراغه زبانزد است که به عنوان مرکزی برای نجوم استفاده و بهره‌برداری می‌شد و در این مسیر لازم بود یک حرکت نویی در این مقطع تاریخی در کشور ایجاد شود.

الحمدلله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، سازمان برنامه و بودجه همه دست به دست هم دادند و این مسیری که از ۲۰ سال پیش آغاز شده بود در دولت دوازدهم به پایان و به ثمر رسید و البته ۷۰ درصد این طرح و پروژه در دولت دوازدهم انجام گرفت.

الحمدالله امروز این رصدخانه عظیم و بزرگ را داریم و جزو کشورهایی هستیم که دارای رصدخانه‌های بزرگ هستند و همانطور که توضیح داده شد، با قطر آینه این رصدخانه که بیش از ۳ متر – ۳٫۴ دهم – بود، این رصدخانه جزو رصدخانه‌های مهم در منطقه است و می‌تواند مطالعات را در زمینه جهان بزرگ تسهیل کند. ما در یک سیاره کوچکی به نام زمین زندگی می‌کنیم و این عالم، عالم بسیار وسیع و بزرگی است و خداوند می‌گوید وَإِنَّا لَمُوسِعُونَ و خداوند مرتب جهان را توسعه می‌دهد، کهکشان‌ها و سیارات و ستارگان همه در حال افزوده شدن هستند و آنچه که چشم ما با تلسکوپ می‌تواند ببیند نسبت به این جهان بسیار عظیم و بزرگ، بسیار محدود است.

خوشحالم در این سال‌هایی که سال‌های جنگ اقتصادی بود، توانستیم مسیر علم و دانش را ادامه دهیم و متوقف نشویم. از معاونت علمی و فناوری، از آقای دکتر ستاری تشکر می‌کنم برای اینکه در این ۸ سال زحمات بسیار زیادی کشیده شد و کشور ما در مسیر علم و فناوری شاهد یک جهش بزرگ بود.

اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان از ۵۵ شرکت به ۵۸۰۰ شرکت دانش‌بنیان رسید، نشان می‌دهد که در این ۸ سال چه کار عظیم و بزرگی انجام گرفته است.

توسعه و پیشرفت کشور در آینده در این مسیر است. یعنی اقتصاد دانش‌بنیان است که می‌تواند کشور را به حرکت در بیاورد و از این طریق می‌توانیم فاصله‌مان را با کشورهای پیشرفته کم کنیم و ان‌شاءالله در این زمینه بتوانیم شاهد تحولات بسیار بزرگ باشیم.

ان‌شاءالله افتتاح‌های امروز برای مردم مبارک باشد و بتوانیم تا هفته آخر و پنج‌شنبه آخر این افتتاح‌ها را ادامه دهیم.

انتهای پیام/