دلار دولتی به جای جیب ملت به جیب دلال رفته است
دلار دولتی به جای جیب ملت به جیب دلال رفته است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است دولت باید بودجه دو دوازدهم به مجلس ارائه کند تا لایحه بودجه فعلی به دلیل ایرادات بسیار اصلاح شود. به گزارش قلم پرس، محمد حسن نژاد در جلسه علنی عصر امروز(شنبه، ۲۷ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه ۹۸، ضمن تشکر از مردم به […]

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است دولت باید بودجه دو دوازدهم به مجلس ارائه کند تا لایحه بودجه فعلی به دلیل ایرادات بسیار اصلاح شود.

به گزارش قلم پرس، محمد حسن نژاد در جلسه علنی عصر امروز(شنبه، ۲۷ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه ۹۸، ضمن تشکر از مردم به خاطر حضور حماسی در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن و جواب دشمن شکن به جهان استکبار و تسلیت حادثه تروریستی در مسیر زاهدان، گفت: مخالفت با کلیات لایحه نافی زحمات دوستان سازمان برنامه و بودجه، دولت و مجلس نیست.

لایحه بودجه ۹۸ بر اساس اسناد بالادستی تنظیم نشده است

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه اول باید بودجه را تعریف کرد و دید آیا این لایحه بودجه است یا برگه تسهیم درآمدها، اظهار داشت: بودجه باید برشی از اسناد بالادستی یعنی یک بیستم سند چشم انداز و یک پنجم قانون برنامه پنجم توسعه باشد اما در این بودجه هیچ بخشی مبنی بر تحقق اسناد بالادستی نیست و اقتصاد مقاومتی در آن دیده نشده همچنین عدم وابستگی به نفت، هدفمندی یارانه ها و کوچک سازی دولت بر مبنای اصل ۴۴ در هیچ کجای بودجه ملاحظه نشده است.

وی افزود: بودجه باید دخل و خرج شفاف در مملکت باشد و مشخص باشد چه درآمدی در کجا هزینه می شود؛ دوستان می گویند یک میلیون و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه داریم که اگر این عدد را قبول کنیم به طور کل یک میلیون و ۲۶۰ هزار میلیارد تومان برای شرکت ها بوده و ۴۴۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولت است و در کنار آن ۹۰۰ هزار میلیارد تومان هم یارانه پنهان است.

تکلیف ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان مشخص نیست

حسن نژاد در ادامه با بیان اینکه در اصل ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان حجم بودجه است که از آن ۴۴۰ هزار میلیارد تومان را بررسی می کنیم، اضافه کرد: یعنی تنها ۲۵ درصد را بررسی کرده و ۷۵ درصد را نمی دانیم چیست. یک عدد زده اند که یک میلیون و ۲۶۰ هزار میلیارد تومان درآمد شرکت های دولتی و همین میزان هم هزینه شرکت ها که نشان می دهد بودجه هیچ شفافیتی ندارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان توضیحی ندارد، عنوان کرد: کل بودجه کشور را روی یک و نیم میلیون بشکه نفت می بندیم که بحث عمرانی، مناطق محروم، سهم صندوق توسعه ملی و سهم شرکت نفت روی این میزان بسته می شود و ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت به پالایشگاه ها می دهیم و اصلا خبر نداریم که چه میزان به فروش می رسد و چه میزان خرید داریم و در کجا هزینه می شود یعنی نفت در یک و نیم برابر کل بودجه نفتی می شود.

وی افزود: کل دنیا اعلام می کند ما ۵ میلیون بشکه تولید می کنیم پس یک میلیون و ۳۰۰ هزارتای دیگر کجاست. مثل دولت با ملت این است که یکی مغازه بگیرد و جنس بخرد و پولی به فروشنده بدهد تا برای صاحب مغازه جنس بفروشد یعنی مردم ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان به ما پول داده اند تا ما ۶۲ هزار میلیارد تومان کار عمرانی کنیم یعنی۳ درصد کل بودجه دولت!

دولت ۵ هزار تومان هزینه بنزین به ازای هر لیتر را از جیب خود می‌دهد

حسن نژاد ادامه داد: روش غلطی از قدیم راه افتاده که به بهانه نارضایتی ها به آن دست نمی زنیم در حالی که جلوی ضرر را از هر کجا بگیریم منفعت است چنانچه مقام معظم رهبری نیز فرموده اند ساختار بودجه اصلاح شود پس می توانیم دو دوازدهم تصویب کنیم تا دولت مجدد بودجه را تنظیم کند.

نماینده مردم مرند در مجلس ادامه داد: سال بعد قرار است روزانه ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین مصرف شود که با لیتری هزار تومان که برای دولت ۶ هزار تومان تمام می شود، یعنی دولت ۵ هزار تومان از جیب می دهد به افرادی که ماشین دارند که روزانه ۵۰۰ میلیارد تومان می شود و بر همین اساس صرفا یارانه بنزین سالیانه ۱۸۰ هزار میلیارد تومان می شود؛ حقوق و دستمزد کارمندان ۹۵ هزار میلیارد تومان است، یعنی می توان با این یارانه حقوق کارکنان را ۳ برابر کرد.

وی تصریح کرد: کل بودجه عمرانی کشور ۶۰ هزار میلیارد تومان است که اگر قیمت واقعی سازی شود می توان با استفاده از یارانه ای که دولت به بنزین می دهد، این بودجه را ۴ برابر کرد. سازمان برنامه و بودجه می گوید ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان دارم که اگر به جمعیت ایران تقسیم کنیم سالی ۱۱ میلیون تومان برای هر ایرانی یعنی یک میلیون تومان ماهیانه می شود پس این کار را کنیم خیلی بهتر است.

دلار دولتی به جای جیب ملت به جیب دلال رفته است

حسن نژاد ادامه داد: ۱۴ میلیارد دلار با دلار ۴۲۰۰ تومانی داریم که می خواهید کالای اساسی تأمین کنید اما باید دید تا کنون چه کرده ایم. تورم کالایی که با دلار آزاد آمده ۴۰ درصد و با دلار دولتی ۴۸ درصد است یعنی این دلار دولتی به جای جیب ملت به جیب دلال رفته است.

این عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی اضافه کرد: ۱۰۰ هزار میلیارد تومان مابه التفاوت ارزی است. هر خانواده هر ایرانی بالای یک میلیون تومان می شود مگر هر نفر چقدر گوشت می خورد که وقتی می خواهیم به قسمتی کمک کنیم قسمت دیگر کم می آید لذا تمام اینها رانت است.

وی در ادامه با بیان اینکه نباید سیستم نرخ ثابت ارز خلاف قانون اعلام می شد، عنوان کرد: شما کارفرمای کارمند هستید و باید قدرت خرید مردم را حفظ کنید. تورم ۵۰ درصد است اما حقوق کارمند را ۲۰ درصد افزایش داده اند که برای کارگر نیز همین است پس سفره مردم کوچک شده است.

دولت پول حقوق مسئولان را دارد اما پول فرهنگیان را ندارد بدهد

حسن نژاد ادامه داد: وقتی توانایی کنترل تورم را ندارید آیا کارگر و کارمند باید هزینه آن را بدهد؟ قانون برای همسان سازی حقوق تصویب شده است بعد برای مسئولان پول حقوق وجود دارد اما برای فرهنگیان پولی ندارند لذا اگر پولی هست همه با هم بخوریم فقط یک عده خاص نخورند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه قیمت ها ۳ برابر شده اما منت پرداخت ۴۵ هزار تومان یارانه را به ملت می گذارند، خاطرنشان کرد: این بودجه مانند بودجه های سال های گذشته است و اتفاقی برای مملکت نمی افتد. نفت و سرمایه آینده را نیز فروخته ایم اما کفاف نداده است و ۵۱ هزار میلیارد تومان می خواهند قرض بگیرند این مسائل نمی تواند بودجه شود، باید بودجه دو دوازدهم بدهیم تا بودجه صحیحی ارائه شود./