دریاچه ارومیه ۵۱۷ کیلومترمربع بزرگ شد
دریاچه ارومیه ۵۱۷ کیلومترمربع بزرگ شد

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی گفت: خیلی‌ها معتقدند بارش‌ها این وضعیت را به بار آورده است هرچند منکر این موضوع نیستیم، اما یکی از علت‌های وضعیت امروز دریاچه رهاسازی آب پشت سدها و لایروبی مسیل در استان است. به گزارش قلم پرس، خلیل ساعی در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه […]

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی گفت: خیلی‌ها معتقدند بارش‌ها این وضعیت را به بار آورده است هرچند منکر این موضوع نیستیم، اما یکی از علت‌های وضعیت امروز دریاچه رهاسازی آب پشت سدها و لایروبی مسیل در استان است.

به گزارش قلم پرس، خلیل ساعی در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار داشت: وضعیت دریاچه بسیار مناسب بوده و نزدیک به ۵۱ سانتی‌متر افزایش تراز را داشته‌ایم و  تراز دریاچه در حال حاضر ۱۲۷۱٫۲۵ است که سال گذشته در همین روز ۱۲۷۰٫۷۴ بود که درنتیجه ۵۱ سانتی‌متر افزایش‌یافته است.

وی افزود: وسعت دریاچه ارومیه در سال جاری ۲۷۹۵ کیلومترمربع بوده و آنچه ستاد پیش‌بینی کرده بود به تا به ۴ هزار و ۳۰۰ کیلومتر برساند بالاتر از نصف آن را توانسته پر کند. درحالی‌که سال گذشته در همین روز ۲ هزار و ۲۷۶ کیلومترمربع بود درنتیجه نزدیک به ۵۱۷ کیلومترمربع افزایش سطح داشته‌ایم.

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی اضافه کرد: امروز ۳ میلیارد ۲۹۰ میلیون مترمکعب آب در داخل دریاچه داریم که سال گذشته در همین روز ۱ میلیارد و ۹۹۰ میلیون مترمکعب بود.

وی خاطرشان کرد: خیلی‌ها معتقدند بارش‌ها این وضعیت را به بار آورده است هرچند منکر این موضوع نیستیم و خداوند را برای نعمت‌هایش شاکریم اما اگر به آمار سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۹ برگردیم در این باز زمانی ۱۵ ساله بارش‌های چنینی اتفاق افتاده بود اما چرا ارتفاع دریاچه در اندازه ۶٫۵ متر در همین ۱۵ سال پایین آمده بود.

ساعی بیان کرد: یکی از علت‌های وضعیت امروز دریاچه رهاسازی آب پشت سدها و لایروبی مسیل در استان در حدود ۱۳۰ کیلومتر و هدایت آب‌های پشت دریچه‌ها هدایت‌کننده آب به مزارع به سمت دریاچه که در زمستان که مسدود بوده و کارهای فرهنگی بسیاری که انجام‌شده و البته در اولویت این مسائل عنایت الهی بوده که همه دست‌به‌دست هم داده باعث شده دریاچه به این حال بیفتد.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌هایی که برای فصل بهار انجام‌شده بارش‌هایی را پیش رو خواهیم داشت و با پیش‌بینی‌های انجام‌شده آب به سمت پیکره دریاچه هدایت خواهد شد.