دریافت شکایات انتخاباتی تا پایان روز ۱۳ اسفند
دریافت شکایات انتخاباتی تا پایان روز ۱۳ اسفند

مدیرکل روابط عمومی شورای نگهبان از دریافت شکایات انتخاباتی تا پایان روز ۱۳ اسفند خبر داد. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری ایسنا، شیرمحمدی گفت: دریافت شکایات انتخاباتی از مردم و نامزدها درباره تخلفات احتمالی در هر دو انتخابات مجلس و خبرگان از هفتم اسفند و همزمان با رای گیری آغاز شده است […]

مدیرکل روابط عمومی شورای نگهبان از دریافت شکایات انتخاباتی تا پایان روز ۱۳ اسفند خبر داد.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری ایسنا، شیرمحمدی گفت: دریافت شکایات انتخاباتی از مردم و نامزدها درباره تخلفات احتمالی در هر دو انتخابات مجلس و خبرگان از هفتم اسفند و همزمان با رای گیری آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

وی افزود: طبق ماده ۶۶ قانون انتخابات ۱۸ عنوان تخلف تعیین شده که برخی از مهمترین آن شامل خرید و فروش رای، استفاده از شناسنامه کسانی که حضور ندارند، تهدید یا تطمیع و رای دادن با شناسنامه جعلی است.

مدیرکل روابط عمومی شورای نگهبان رای دادن بیش از یکبار، توصیه به نوشتن نام نامزد معین، تقلب در رای گیری و شمارش آرا و دخالت در امر انتخابات با سمت های مجعول را برخی دیگر از عناوین ۱۸ گانه تخلفات احتمالی برشمرد.

شیرمحمدی افزود: هر کسی درباره اینگونه تخلفات شکایت داشته باشد، می تواند شکایت و مدارک خود را طبق اطلاعیه شماره ۵ هیات مرکزی نظارت بر انتخابات از طریق ایمیل یا مراجعه به دبیرخانه شورای نگهبان ارائه کند تا بررسی شود.

مدیرکل روابط عمومی شورای نگهبان تاکید کرد: البته اگر افراد در اینگونه شکایت ها نتوانند ادعای‌شان را با ارائه اسناد معتبر اثبات کنند و اتهامی وارد شود قابل تعقیب و رسیدگی است.

شیرمحمدی گفت: پس از دریافت شکایات، اعضای شورای نگهبان آن را بررسی می کنند و نتایج بررسی ها را به تفکیک هر یک از حوزه های انتخابیه اعلام می کنند.

وی افزود: اگر از حوزه انتخابیه‌ای شکایتی دریافت یا تخلفی گزارش نشده باشد صحت برگزاری انتخابات در آن حوزه تایید و اعلام می شود.

شیرمحمدی گفت: ممکن است شکایاتی نیز دریافت شود اما مستدل نباشد که این شکایات نیز در صحت برگزاری انتخابات تاثیری ایجاد نمی کند، اما اگر شکایات درباره تخلف در حوزه انتخابیه‌ای مستدل باشد با اعزام بازرس به آن حوزه انتخابیه، موضوع بررسی و در این باره تحقیقات محلی می شود.

مدیرکل روابط عمومی شورای نگهبان افزود: اگر میزان تخلفات در حدی باشد که در نتیجه انتخابات موثر باشد به این شکایات ترتیب اثر داده می شود، همچنان که در ادوار گذشته انتخابات نیز، نتیجه انتخابات در برخی حوزه‌های انتخابیه پس از اثبات اینگونه تخلفات ابطال شد.

شیرمحمدی گفت: ممکن است خرید و فروش آرا هم در برخی حوزه های انتخابیه اثبات شود اما میزان آن در حدی نباشد که در نتیجه رای موثر بوده باشد که طبعا در چنین مواردی به ابطال انتخابات منجر نمی شود.

وی افزود: در مواردی که خرید و فروش رای مربوط به نامزدهایی باشد که رای نیاورده باشند نیز منجر به ابطال انتخابات نمی شود، اما پرونده اینگونه تخلفات به دستگاه قضایی ارجاع داده خواهد شد.

مدیرکل روابط عمومی شورای نگهبان قانون اساسی گفت: بررسی شکایات انتخاباتی و بررسی فرآیند تایید صحت انتخابات در هر دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان به طور مجزا صورت می گیرد.

طبق اطلاعیه شماره ۵ هیات مرکزی نظارت بر انتخابات در اجرای ماده ۶۹ آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری و تبصره ۱ ماده ۶۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی کسانی که از نحوه برگزاری انتخابات شکایتی دارند می توانند طی ۷ روز از تاریخ اخذ رای (۹۴/۱۲/۷ تا ۹۴/۱۲/۱۳) شکایات مستند خود را به دبیرخانه شورای نگهبان (و یا دفاتر نظارت شورای نگهبان در کشور) ارائه کنند. نشانی دبیرخانه مرکزی: تهران خیابان شهید سپهبد قرنی، خیابان شهیدان شاداب، روبروی هتل قدس، محل اخذ شکایات.