دارای یکی از بهترین نظام‌های انتخاباتی در سطح جهان هستیم / شائبه‌ رای فوتی، تکراری و زیر ۱۸ سال وجود ندارد
دارای یکی از بهترین نظام‌های انتخاباتی در سطح جهان هستیم / شائبه‌ رای فوتی، تکراری و زیر ۱۸ سال وجود ندارد

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، امیر شجاعان رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور در نشست خبری در جمع خبرنگاران  گفت: برای برگزاری انتخابات سامانه‌ای تحت عنوان سامانه جامع انتخابات داریم که کلیه فرآیندهای انتخابات را بصورت الکترونیکی پایش می‌کند؛ به همین دلیل همواره در تلاشیم تا این سامانه را در هر دوره […]

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، امیر شجاعان رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور در نشست خبری در جمع خبرنگاران  گفت: برای برگزاری انتخابات سامانه‌ای تحت عنوان سامانه جامع انتخابات داریم که کلیه فرآیندهای انتخابات را بصورت الکترونیکی پایش می‌کند؛ به همین دلیل همواره در تلاشیم تا این سامانه را در هر دوره از انتخابات بهبود دهیم.

وی افزود: یکی از اتفاقاتی که در این دوره با ناظرین شورای نگهبان رقم زدیم، این بود که ناظران و مجریان انتخابات بصورت همزمان از تجهیزات احراز هویت و اطلاعات آن استفاده می‌کردند. برای این کار یکسری پروتکل‌هایی را نهایی کرده بودیم که یکی از آنها این بود که در ابتدای صبح که دستگاه‌های احراز هویت قصد آغاز بکار دارند، صورتجلسه الکترونیکی این کار توسط ناظران و مجریان امضا شود. این کار باید از طریق تجهیزات موجود در شعب اخذ رای و کارت‌های الکترونیکی که در اختیار ناظران و مجریان شعب اخذ رای قرار گرفته بود، انجام می‌شد.

رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور افزود: در روز رای‌گیری در این زمینه بعضاً در‌ برخی شعب با مشکلاتی مواجه شدیم که به سرعت برطرف شد و مشکلی در اجرا بوجود نیامد. باید توجه کنیم که ما راجع به حدود ۷۰ هزار شعبه اخذ رای صحبت می‌کنیم که اگر حتی ۱ درصد از این شعب با مشکل مواجه شوند، ۷۰۰ شعبه دچار مشکل می‌شوند.

شجاعان با بیان اینکه رخداد مشکلاتی است این دست در انتخابات طبیعی است، خاطر نشان کرد: مشکلات ایجاد شده در روز انتخابات به سرعت برطرف شد و تجربه بسیار خوبی در همکاری با مجموعه نظارتی داشتیم که می‌تواند در دوره‌های آتی شرایط خیلی بهتری فراهم شود.

وی اظهار کرد: تجهیزاتی که در شعب نصب می‌کنیم حتی اگر مجموعه ارتباط آنها با ستاد انتخابات قطع شود، می‌تواند بصورت آفلاین کار خود را ادامه دهد؛ لذا هیچ گونه مشکل در این زمینه نمی‌تواند مانع اجرای انتخابات شود. در طول روز اخذ رای از ساعت ۹ و ۱۶ دقیقه تا ساعت ۸ و ۳۸ دقیقه در زیرساختهای پردازش اختلالی پیش آمد که شعب اخذ رای اصلا متوجه آن نشدند و ما توانستیم در این مدت مشکل را برطرف نماییم. 

رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور گفت: یکی از ویژگی‌های سامانه جامع انتخابات این است که بطور مداوم وضعیت تعرفه‌های استفاده شده در شعب را رصد می‌کنیم؛ با توجه به استعلام‌های الکترونیکی، ما تقریبا در لحظه درباره وضعیت تعرفه شعب مطلع می‌شویم؛ بنابر‌این با هیچ مشکلی درباره کمبود تعرفه مواجه نبودیم.

شجاعان افزود: هیچ گونه اختلال جدی در حوزه زیرساخت‌ها نداشتیم که ماحصل زحمات چندین هزار نفر از کارشناسان در کشور است.

وی با اشاره به استفاده از صندوق‌های الکترونیکی اخذ رای در برخی شعب اخذ رای در انتخابات شوراهای اسلامی شهر اظهار کرد: به دلیل اینکه در دوره قبل در انتخابات شوراهای شهر و روستا تجربیات موفقی در شهرهای کوچک داشتیم، در این دوره از این صندوق‌ها در شهرهای بزرگ تر استفاده کردیم؛ لذا در ۲۵ مرکز استان از این تجهیزات استفاده کردیم و این تجهیزات کار خود را بخوبی انجام دادند و ما با هیچگونه مشکلی مواجه نبودیم. در حوزه اجرا بعضاً برخی شعب به دلیل مراجعه کننده زیاد، تصمیم گرفتند در کنار تجهیزات الکترونیکی از صندوق رای سنتی هم استفاده کنند؛ با این وجود در اغلب شهرهایی که صندوق مکانیزه مستقر بوده بجز دو شهر کار شمارش به پایان رسیده است. 

رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه بطور مداوم میزان تعرفه مصرفی و میزان تعرفه موجود شعب اخذ رای را بصورت آنلاین پایش می‌کنیم، تاکید کرد: اطمینان می‌دهیم که به لحاظ اجرایی دارای یکی از بهترین نظام‌های انتخاباتی در سطح جهان هستیم و به این می‌بالیم و مطمئنیم در رنکینگ جهانی در این زمینه جزو بهترین‌ها خواهیم بود.

شجاعان همچنین در پاسخ به پرسشی درباره طرح برخی شائبه‌ها در خصوص بروز تخلف در رای گیری، گفت: به لحظه آمار افرادی را که مراجعه کردند و رای خود را انداختند، داریم؛ لذا ترکیب سنی و جنسیتی بصورت برخط وجود دارد؛ به ازای هر تعرفه مصرفی شماره ملی داریم و به همین دلیل شائبه‌ رای فوتی، تکراری و زیر ۱۸ سال وجود ندارد.

 انتهای پیام/