خطر اعتیاد در کمین خانواده‌ها / تولید بیش از ۷۰۰ نوع مواد مخدر در جهان
خطر اعتیاد در کمین خانواده‌ها / تولید بیش از ۷۰۰ نوع مواد مخدر در جهان

مسوول پژوهش شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی با بیان اینکه خطر اعتیاد در کمین خانواده‌هاست، گفت: هم‌زمان با تغییر ذائقه بشری و پیشرفت علم و تکنولوژی، بيش از ۷۰۰ نوع  مختلف مواد روان‌گردان جدید در سطح جامعه جهانی و با اسامی و اشکال متنوع در حال تولید و پخش است. حسين مرسلی در […]

مسوول پژوهش شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی با بیان اینکه خطر اعتیاد در کمین خانواده‌هاست، گفت: هم‌زمان با تغییر ذائقه بشری و پیشرفت علم و تکنولوژی، بيش از ۷۰۰ نوع  مختلف مواد روان‌گردان جدید در سطح جامعه جهانی و با اسامی و اشکال متنوع در حال تولید و پخش است.

حسين مرسلی در همایش پیشگیری از اعتياد شهرستان چاراویماق با عنوان « نه به اعتیاد» بابیان اینکه همه ما باید احساس خطر کنیم ، خطر اعتیاد در کمین خانواده‌هاست، اظهار داشت: هم‌زمان با تغییر ذائقه بشری و پیشرفت علم و تکنولوژی، بيش از ۷۰۰ نوع  مختلف مواد روان‌گردان جدید در سطح جامعه جهانی و با اسامی و اشکال متنوع در حال تولید و پخش است.

وی افزود: قطعاً احتمال ورود این مواد در کشور ما وجود دارد، دستگاه‌های تبلیغی و فرهنگی کشور باید در جهت آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی آحاد جامعه اقدامات لازم را انجام دهند.

مسوول پژوهش شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان بابیان اينكه والدين در قبال تربیت و پرورش کودکان نقش بسیار مهمی دارند و باید روابط دوستانه و صمیمی با فرزندانمان برقرار کنند، اضافه کرد:‌ والدين باید ضمن پرهيز از  هرگونه اعمال قوانين انضباطي خشك و نامناسب و تعيين قوانين شفاف و روشن، بین خود و فرزندانشان اعتماد ايجاد کنند.

وی ادامه داد: فرزندان والدين گسسته و پريشان اکثراً، افسرده، مضطرب- سردرگم، همراه با  اختلالات شناختي هيجاني رفتارهاي ضداجتماعی، فاقد برنامه‌ریزی مناسب و داراي  افت شديد تحصيلي بود و به ارزش‌های مذهبي پايبند نبوده و توان نه گفتن در آن‌ها كم است.

مرسلی خاطرنشان کرد: اشاره کرد: جامعه نیازمند تربیت و پرورش فرزندانی توانمند، حرفه‌ای و باهوش است تا با کسب مهارت‌های لازم، نحوه زندگی و شیوه باهم زیستن و مقابله با آسیب‌های مختلف مخصوصاً اعتیاد را بیاموزند.

وی افزود : تجربه مصرف مواد در سنین نوجوانی و جوانی علت‌های متفاوتی دارد، نوجوانان در این دوران در پی کنجکاوی با مسائل متعددی در جامعه روبرو شده و توجهشان به انواع مواد مخدر جلب می‌شود.

مسئول پژوهش شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی، در ادامه فشار دوستان، کار سنگین ، اختلاف خانوادگي، رفع مشكلات جنسي، فقر اطلاع‌رسانی هوشمند، ضعف مهارت براي زندگي در عصر پيچيده كنوني را از اين عوامل اصلی تجربه مصرف مواد دانست.

وی بیان کرد: با توجه به آسیب‌پذیری دوره نوجوانی و اینکه در صورت ابتلا به اعتیاد، همه جنبه‌های زندگی فردی و اجتماعی نوجوان تحت تأثیر قرار می‌گیرد هرگونه تلاشی که در راستای شناسایی عوامل مؤثر در گرایش صورت گیرد بسیار ارزشمند است.

مرسلی در پایان این همایش ضمن قدردانی از تلاش‌های اعضای شورای اداری شهرستان چاراویماق در برگزاري همایش‌های اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی و پيشگيرانه، تأکید کرد: از همه  دستگاه‌های  مسوول خواهشمندیم در مورد پیشگیری به‌صورت جدی به این موضوع ورود کنند.