خروج آمریکا از برجام تاثیری در روابط اقتصادی چین و ایران ندارد/ قوانین داخلی آمریکا برای چین اهمیتی ندارد
خروج آمریکا از برجام تاثیری در روابط اقتصادی چین و ایران ندارد/ قوانین داخلی آمریکا برای چین اهمیتی ندارد

سخنگوی وزارت بازرگانی چین با اشاره به اهمیت روابط اقتصادی ایران و چین گفت: روابط اقتصادی دو کشور بدون توجه به قوانین داخلی کشورهای ثالث، توسعه پیدا می کند. به گزارش قلم پرس به نقل از ایرنا، ‘گائو فنگ’  افزود: چین همانند گذشته در زمینه های اقتصادی و تجاری با ایران کار می کند و […]

سخنگوی وزارت بازرگانی چین با اشاره به اهمیت روابط اقتصادی ایران و چین گفت: روابط اقتصادی دو کشور بدون توجه به قوانین داخلی کشورهای ثالث، توسعه پیدا می کند.

به گزارش قلم پرس به نقل از ایرنا، ‘گائو فنگ’  افزود: چین همانند گذشته در زمینه های اقتصادی و تجاری با ایران کار می کند و خروج آمریکا از برجام تاثیری در روابط اقتصادی دو کشور ندارد.
او تاکید کرد: چین مخالف یک جانبه گرایی اقتصادی آمریکا یا هر کشور دیگری است و قوانین داخلی این کشور برای چین اهمیتی ندارد لذا ما مخالف خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های یکجانبه احتمالی واشنگتن علیه تهران هستیم.
اظهارات سخنگوی وزارت بازرگانی چین در حالی است که ‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهوری آمریکا ماه مه اعلام کرد آمریکا از توافق هسته ای بین المللی با ایران خارج شده و تحریم ‌های اقتصادی علیه تهران که از ژانویه سال ۲۰۱۶ تحت برجام معلق شده بود، دوباره اعمال خواهد شد.
سخنگوی وزارت بازرگانی چین در ادامه افزود: توسعه روابط اقتصادی ایران و چین با هیچ قانون بین المللی در تضاد نیست دو کشور دارای روابط اقتصادی دیرینه هستند و این روابط همچنان در آینده نیز حفظ خواهد شد.
گائو با اشاره به حجم روابط اقتصادی بالای دو کشور اظهار کرد حجم مبادلات تجاری دو کشور ایران و چین در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود که به نسبت سال ۲۰۱۶ حدود ۱۹٫۳ درصد رشد داشته است.
سخنگوی وزارت بازرگانی چین تاکید کرد حجم روابط اقتصادی دو کشور در ۴ ماهه نخست امسال هم ۱۳٫۲ میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹٫۳ درصد افزایش یافته است.
او تاکید کرد این افزایش حجم مبادلات اقتصادی بیانگر رشد و افزایش همکاری های اقتصادی دو کشور است.
گائو با بیان اینکه چین اولین شریک تجاری ایران است اظهار کرد در یک دهه گذشته دو کشور سطح روابط خود را حفظ کرده اند به طوری که چین اولین و بزرگترین خریدار نفتی و بزرگترین مشتری صادرات غیر نفتی ایران به شمار می رود.
آمارها نشان می دهد ایران در سال ۲۰۱۷ روزانه حدود ۶۳۰ هزار بشکه نفت به چین صادر کرده است و در چهار ماهه اول ۲۰۱۸ نیز تقریبا سطح فروش نفت در همان سطح باقی مانده است اما حجم روابط حدود ۱۰ درصد رشد داشته است.
پیشتر نیز ‘ گنگ شوانگ’ سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به سئوال ایرنا مبنی بر اینکه آیا چین با توجه به درخواست ترامپ مبنی بر قطع روابط اقتصادی و تجاری با ایران از شرکت های چینی خواهد خواست که تهران را ترک کنند یا خیر؟ گفت: چین و ایران مبادلات اقتصادی و تجاری خود را همچنان حفظ خواهند کرد و به توسعه روابط اقتصادی خود بدون تخطی از تعهدات بین المللی ادامه خواهند داد.
او گفت: چین مخالف اعمال تحریم های یک جانبه یک کشور علیه کشور دیگری بر اساس قوانین داخلی آن است و دیدگاه چین در این مورد کاملا روشن و واضح است.