حضور جوانان با استعداد برای تائید مدارک تحصیلی باعث ناراحتی می‌شود
حضور جوانان با استعداد برای تائید مدارک تحصیلی باعث ناراحتی می‌شود

مدیر دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه فرد مهاجر با عالی‌ترین توانمندی فرد درجه دوم خواهد بود، گفت: کشور ایران با وجود ظرفیت‌های زیادی که دارد می‌تواند از کشورهای خارجی به ویژه کشورهای منطقه جذب دانشجو و نیروی کار داشته باشد. به گزارش قلم پس به نقل از خبرگزاری فارس، […]

مدیر دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه فرد مهاجر با عالی‌ترین توانمندی فرد درجه دوم خواهد بود، گفت: کشور ایران با وجود ظرفیت‌های زیادی که دارد می‌تواند از کشورهای خارجی به ویژه کشورهای منطقه جذب دانشجو و نیروی کار داشته باشد.

به گزارش قلم پس به نقل از خبرگزاری فارس، اسماعیل بابایی‌راغب اظهار داشت: در رابطه با خروج هموطنان از کشور هیچ‌گونه مکانیزم رصدی در اختیار نداریم چرا که هموطنان ویزا را از طریق سفارتخانه‌های مقیم در ایران دریافت می‌کنند و ما مراجعه‌ای برای دریافت ویزا جهت سفر به خارج از کشور را نداریم.

وی افزود: تنها اداره گذرنامه و روادید ناجا و نیروی انتظامی، خروج هموطنان را ثبت می‌کند و آمار دقیق اخذ ویزا توسط هموطنان در اختیار این دستگاه‌هاست.

مدیر دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان خاطرنشان کرد: آن چیزی که در حوزه کاری دفتر نمایندگی امورخارجه در بخش کنسولی و تائید اسناد افراد متقاضی برای تحصیل در خارج از کشور، تجار، پژوهشگران و غیره انجام می‌گیرد به این طریق است که مدارک آنها بعد از ترجمه و تائید دادگستری باید به تائید وزارت امور خارجه هم برسد.

وی اضافه کرد: دفتر نمایندگی امور خارجه نیز در استان شاهد تقاضای خروج از کشور برای تحصیل و کارهای تجاری و علمی است که از طریق تائید اسناد، سفر خود را به ما اعلام می‌کنند.

بابایی‌راغب با تاکید به اینکه باید تلاش شود با وجود امکانات زیاد در داخل کشور و وجود مراکز دانشگاهی  معتبر و دارای رنکینگ بالا، جوانان ترغیب به تحصیل در دانشگاه‌های داخل کشور شوند، گفت: باید کارها و بسترها به گونه‌ای فراهم شود تا زمینه اشتغال جوانان در داخل کشور ایجاد شود، این کار زمینه رغبت جوانان کشور برای مهاجرت به خارج کشور را کاهش می‌دهد.

وی افزود: امید است با تلاش‌های دولت موانع اقتصادی و اشتغال رفع شده و فرصت‌های جدید ایجاد شود تا به تبع آن نه تنها مهاجرتی از کشور نباشد بلکه افرادی که رفته‌اند نیز تمایل به بازگشت پیدا کنند.

مدیر دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان خاطرنشان کرد: کشور ایران با وجود ظرفیت‌های زیادی که دارد می‌تواند از کشورهای خارجی به ویژه کشورهای منطقه جذب دانشجو و نیروی کار داشته باشد.

حضور جوانان با استعداد برای تائید مدارک تحصیلی باعث ناراحتی می‌شود

وی با اشاره به اینکه حضور جوانان با استعداد برای تائید مدارک تحصیلی در مراجعه به دفتر امورخارجه باعث ناراحتی ما می‌شود، گفت: به شخصه همیشه از تائید مدارک ترجمه شده هموطنان ناراحت می‌شوم، چرا باید در داخل کشور بستری برای این جوانان نباشد که فکر و یا اقدام به رفتن کنند.

بابایی‌راغب توضیح داد: کشور ایران در زمینه‌های مختلف از جمله پزشکی ظرفیت بالایی دارد و نباید از روی آن به سادگی گذشت.

وی ادامه داد: چرا باید این همه ظرفیت داخلی کشور را نادیده گرفت و به کشورهایی رفت که فرد به عنوان شهروند درجه دو و خارجی شناخته می‌شود.

 زندگی در رفاه و مهاجرت همراه با آسایش در کشورهای خارجی توهم بی‌خودی است

مدیر دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان اذعان داشت: زندگی در رفاه و مهاجرت همراه با آسایش در کشورهای خارجی توهم بی‌خودی است که از طریق رسانه‌های غیرمعتبر، معاند نظام و غیرمجاز القا شده است زیرا آنها با تولید خبرهای کذب، جعلی و دروغین اقدام به بازی با ذهن مردم می‌کنند که مثلاً هر فردی از ایران خارج شود، به بهشت برین خواهد رفت در حالی که به هیچ‌وجه چنین  نیست و در واقع هر کشور خارجی مهاجر را با وجود همه توانمندی‌ها در وهله اول یک فرد درجه دو می‌بیند.

فرد مهاجر با عالی‌ترین توانمندی یک فرد درجه دوم خواهد بود

وی افزود: فرد مهاجر با عالی‌ترین توانمندی یک فرد درجه دوم خواهد بود و از تمام هموطنان که فریب اخبار رسانه‌های معاند نظام را خورده‌اند، خواهشمندیم با تحقیق و آگاهی وارد عمل شوند چرا که هر کشوری دارای مشکلات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، تاریخی، قومیتی و غیره است.

بابایی‌راغب با اشاره به اینکه ایران با وجود تمام مشکلات اقتصادی، دارای پایه‌های فرهنگی و اجتماعی است، ادامه داد: اگر خدایی ناکرده بخواهیم این پایه‌ها را فراموش کنیم و به کشور خارجی متوسل شویم، در واقع بیشترین آسیب را به خود و خانواده وارد می‌کنیم.

وی افزود: باید از فرصت‌ها در راستای تقویت بنیان‌های داخلی استفاده کنیم و اگر در قسمتی تزریق افکار وعده‌های توخالی زندگی با آرامش در خارج از کشور به مردم سرایت می‌کند، باید رسانه‌های معتبر و خوب در سطح کشور و استان دست به کار شوند و همگرایی و هم‌افزایی هر چه بیشتر در جامعه را تقویت کنند.

مدیر دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان ابراز کرد: در حال حاضر شاهد مشکلات خانواده‌هایی هستیم که به هر دلیلی از کشور خارج شده‌اند و با مراجعه روزانه به دفتر نمایندگی، پیگیر مشکلات متعدد کنسولی، اجتماعی و غیره خود در کشور محل اقامت هستند.

وی ادامه داد: هموطنان مهاجر با ایجاد هرگونه مشکلی در کشورهای دیگر به سفارت ایران در آن کشور مراجعه می‌کنند و حتی روزانه ما مراجعاتی داریم که خانواده‌ها پیگیر عضوی از خانواده و یا بستگان خود هستند که در شرایط‌ مختلف از جمله مفقودی، فوتی، جرایم اجتماعی، حقوقی، قضایی و جناحی در کشورهای دیگر قرار گرفته‌اند.

همه مشکلات ایجاد شده برای مهاجران به دلیل نداشتن نگاه عمیق به کشور است 

بابایی‌راغب متذکر شد: همه مشکلات ایجاد شده برای مهاجران به دلیل نداشتن نگاه عمیق به کشور است که منجر شده تا در اثر توهم و خبرهای تولیدی بیگانگان که برای جامعه داخلی ما تدارک دیده‌اند، چنین مشکلاتی ایجاد شود. 

وی یادآور شد:گاهاً برخی از مشکلات اجتماعی و فرهنگی هموطنان در خارج از کشور به قدری عمیق شده که از عهده ما نیز خارج شده است، اگر علاقه‌مندان به مهاجرت به این نکات توجه کنند قطعاً کمترین رغبت جهت مهاجرت از کشور را خواهیم داشت.

مدیر دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان با تاکید به اینکه هر کشوری هویت، سابقه و فرهنگ خودش را دارد، گفت: کشور ایران با وجود تمدن تاریخی، اسلامی روز به روز در حال پیشرفت است و پاسپورت و گذرنامه کشور نیز دارای اعتبار و ارزش خودش است.

وی ادامه داد: هر کشوری برای دادن ویزا شرایط خاص خود را دارد که این روند شامل کشور ما نیز می‌شود و وقتی برای هموطنی ویزایی صادر می‌شود، به راحتی و با پاسپورت جمهوری اسلامی ایران می‌تواند سفر خود را انجام دهد.

بابایی‌راغب توضیح داد: قطعاً هر کشوری بازرسی‌های لازم برای ورود هر فرد خارجی به کشورش را دارد و کشور ایران نیز بازرسی‌هایی خود را در همه مبادی ورودی دارد و این حق هر کشوری است که این بازرسی‌ها را انجام دهد.

وی افزود: تمام اقدامات اعطای ویزا، بازرسی‌ها و غیره برای هر کشوری وجود دارد و نباید آن را به بی‌اعتبار بودن پاسپورت کشور تعمیم داد.

مدیر دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان اذعان داشت: هر کشور دارای اعتبار مخصوص به خود است و گذرنامه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مسلمان در کل دنیا معتبر است و اگر یک کشوری خاصی بخواهد توهین و بی‌احترامی نسبت به گذرنامه کشور ایران داشته باشد، مشکل خودش است که البته در دنیا آن کشورها به صورت انگشت شمار بوده و اصلاً نباید به آنها توجهی کرد.

وی ادامه داد: در طول ۲۵ سال خدمت در وزارت امورخارجه همچنان پاسپورت جمهوری اسلامی ایران مورد توجه و احترام برای تمام کشورهای دارای روابط سیاسی با ایران بوده و بعد از این نیز قوی‌تر و مستحکم‌تر خواهد بود.

بیشترین آمار زندانیان ایرانی در ترکیه در شهر ارزروم است

مدیر دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در آذربایجان‌شرقی گفت: بیشترین آمار زندانیان ایرانی در ترکیه در شهر ارزروم است و با تلاش کنسولگری می‌خواهیم وضعیت را بهبود بخشیم.

بابایی‌راغب ادامه داد: البته آمار بالایی در مورد زندانیان ایرانی خارج از کشور از استان نداریم زیرا افرادی که به هر طریقی فعالیت در خارج از کشور انجام می‌دهند، توجیهات و مشاوره‌های لازم برای آنها انجام گرفته است ولی احتمال وقوع جرایم ناخواسته‌ای وجود دارد که باعث شده تعدادی از هم استانی‌ها در ارمنستان، آذربایجان و ترکیه در زندان باشند که با تلاش و هماهنگی بخش زیادی از این افراد را به کشور انتقال داده‌ایم.

مدیر دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان ادامه داد: البته از اتباع کشورهای خارجی نیز در کشور زندانی هستند و حتی چندین مورد از ترکیه در استان آذربایجان‌شرقی بود که ما موانع را برای آنها تسهیل کرده‌ایم به طوریکه  ترکیه به راحتی می‌تواند ارتباط مستقیم با زندانی داشته باشد.