جزئیاتی درباره اسکلت کوچک کشف شده در شیلی
جزئیاتی درباره اسکلت کوچک کشف شده در شیلی

اسکلت که آتا نامگذاری شده، تنها ۱۵ سانتیمتر قد دارد اما سن او تقریبا شش تا هشت ساله برآورد شده است. جمجمه‌ای کشیده دارد و تعداد دنده‌هایش کمتر از تعداد معمول انسان‌ها است. به گزارش قلم پرس، پانزده سال پیش یک اسکلت کوچک مومیایی شده در بیابان آتاکاما در شیلی کشف شد. شکل عجیب استخوان […]

اسکلت که آتا نامگذاری شده، تنها ۱۵ سانتیمتر قد دارد اما سن او تقریبا شش تا هشت ساله برآورد شده است. جمجمه‌ای کشیده دارد و تعداد دنده‌هایش کمتر از تعداد معمول انسان‌ها است.

به گزارش قلم پرس، پانزده سال پیش یک اسکلت کوچک مومیایی شده در بیابان آتاکاما در شیلی کشف شد. شکل عجیب استخوان جمجمه و حالت بدن این اسکلت شایعه «آدم فضایی» بودن آن را به راه انداخت.
این اسکلت که آتا نامگذاری شده، تنها ۱۵ سانتیمتر قد دارد اما سن او تقریبا شش تا هشت ساله برآورد شده است. جمجمه‌ای کشیده دارد و تعداد دنده‌هایش کمتر از تعداد معمول انسان‌ها است.
پژوهشگران پس از ۵ سال تجزیه و پژوهش به این نتیجه رسیدند که «آتا» انسان است و به دلیل جهش ژنتیکی دچار بیماری‌های متعدد استخوانی بوده است.
دانشمندان ژنتیک می‌گویند که مطالعه بر روی این اسکلت می‌تواند به تشخیص موارد جهش ژنتیکی و درمان بیماران کمک کند.
آتا در سل ۲۰۰۳ در معدن شهر لا نوریا در منطقه آتاکامای شیلی پیدا شد. در ابتدا تصور می‌شد اسکلتی بسیار قدیمی است اما با تحقیقات دانشمندان مشخص شد که متعلق به تقریبا ۴۰ سال پیش است و به همین خاطر استخراج دی‌ان‌ای‌ آن غیرممکن نبود.

تیم تحقیقاتی به رهبری گری نولان، استاد میکروبیولوژی و ایمنی‌شناسی دانشگاه استنفورد، از مغز استخوان آتا نمونه دی‌ان‌ای برای تحلیل ژنتیکی استخراج کردند.

این تیم دریافت که اسکلت متعلق به یک جنین دختر اصالتا شیلیایی است که به دلیل اختلال ناهنجاری ژنتیکی، استخوانهایش بزرگتر از سن خود بوده و ۶ تا ۸ ساله بنظر می‌رسد.

دلیل قد کوتاه آتا، جهش در ۷ ژن وی بوده است. که این جهش‌ها باعث تغییر شکل و ناهنجاری استخوان‌ها نظیر «کوژپشتی» و «کوتولگی» شده است.

متخصصان ژنتیک امیدوارند که با شناخت این جهش‌های ژنتیکی در مورد بیماری‌های جنینی و نوزادان اطلاعات بیشتری کسب کنند.