تهدید گنبدهای تاریخی مراغه با ساخت و سازه های غیرقانونی/ مسئولان وقت اداره میراث فرهنگی و شهرداری مقصر هستند
تهدید گنبدهای تاریخی مراغه با ساخت و سازه های غیرقانونی/ مسئولان وقت اداره میراث فرهنگی و شهرداری مقصر هستند

عضو کمیته فرهنگی و اجتماعی کمیسیون اصل نود مجلس می‌گوید ابنیه تاریخی مراغه که ثبت ملی نیز شده‌اند در معرض ساخت و سازهای غیرقانونی بخش خصوصی قرار گرفته‌اند. به گزارش قلم پرس، محمداسماعیل سعیدی با اشاره به سفر اعضای کمیته فرهنگی و اجتماعی کمیسیون اصل نود مجلس به برخی استان‌ها از جمله خراسان رضوی و آذربایجان شرقی برای سرکشی به مشکلاتی که […]

عضو کمیته فرهنگی و اجتماعی کمیسیون اصل نود مجلس می‌گوید ابنیه تاریخی مراغه که ثبت ملی نیز شده‌اند در معرض ساخت و سازهای غیرقانونی بخش خصوصی قرار گرفته‌اند.

به گزارش قلم پرس، محمداسماعیل سعیدی با اشاره به سفر اعضای کمیته فرهنگی و اجتماعی کمیسیون اصل نود مجلس به برخی استان‌ها از جمله خراسان رضوی و آذربایجان شرقی برای سرکشی به مشکلاتی که در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی به کمیسیون اصل نود رسیده بود، گفت: در سفر به مشهد، بخش اجتماعی مأموریت پررنگ بود به مراکز درمانی وسرکشی و مشکلات مردم در این حوزه پیگیری شد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در گزارش کمیته فرهنگی و اجتماعی کمیسیون اصل نود هم عملکرد اجتماعی و هم مباحث میراث فرهنگی در استان‌هایی که به آنجا سفر شده، مورد بررسی قرار می‌گیرد، ادامه داد: اعضای این کمیته کمیسیون اصل نود مجلس برای رسیدگی به پرونده‌های شکایتی از عملکرد دانشگاه علوم پزشکی تبریز و میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان‌ شرقی، به استان سفر کردند.

گزارش‌هایی به کمیسیون اصل نود مجلس رسیده بود مبنی بر اینکه در حریم گنبدهای تاریخی در مراغه، برخی ساخت و سازها از سوی بخش خصوصی صورت گرفته که متاسفانه این ابنیه را تحت‌الشعاع قرار داده است

ساخت و ساز در حریم گنبدهایی متعلق به ۵ قرن پیش

وی افزود: در سفر به استان آذربایجان شرقی وضعیت رصدخانه مراغه رؤیت و بررسی شد که مشکلاتی هم بر آن مترتب است.

عضو کمیته فرهنگی و اجتماعی کمیسیون اصل نود مجلس بیان کرد: همچنین در سفر به مراغه، از وضع نابسامان محوطه گنبدهای کبود و مدور مراغه بازدید شد که متعلق به ۵ قرن پیش است.

وی توضح داد: گزارش‌هایی به کمیسیون اصل نود مجلس رسیده بود مبنی بر اینکه در حریم این بناها برخی ساخت و سازها از سوی بخش خصوصی صورت گرفته که متاسفانه این ساخت و سازها گنبدهای تاریخی مراغه را تحت‌الشعاع قرار داده است.

مجوز شهرداری و موافقت اداره میراث فرهنگی وقت با ساخت و سازها

سعیدی با اشاره به اینکه این مجموعه‌های ارزشمند ثبت ملی شده است و ساخت و ساز در حریم آنها تا شعاع مشخصی غیرقانونی است، افزود: با بررسی‌های اعضای کمیته فرهنگی و اجتماعی کمیسیون اصل نود مشخص شد که شکایت‌ها درست بوده و در حریم بنا، پاساژ تجاری ساخته شده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: این کار در گذشته صورت گرفته و با مجوز شهرداری و با موافقت اداره میراث فرهنگی وقت، اقدام به چنین کاری شده است.

وی با بیان اینکه اعضای کمیته به این نتیجه رسیدند که ساخت و سازهای غیرقانونی انجام شده است، گفت: در این پرونده، مسئولان وقت اداره میراث فرهنگی و شهرداری مقصر هستند و مجوز خلاف قانون صادر کرده‌اند.

عضو کمیته فرهنگی و اجتماعی کمیسیون اصل نود مجلس عنوان کرد: این رسیدگی‌ها منجر به بخشی از گزارشی شده است که اعضای کمیته فرهنگی و اجتماعی به کمیسیون اصل نود تحویل داده‌اند و در آینده‌ای نزدیک که در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد./