به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، لتونی از متحدان آمریکا و ناتو در شرق اروپا دوشنبه شب از اخراج دیپلمات‌های بلاروس خبر داد. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، این اقدام لتونی در واکنش به اقدام بلاروس در اخراج  دیپلمات‌های لتونی از خاک بلاروس صورت می‌گیرد. بلاروس  نیز از اخراج سفیر و سایر دیپلمات‌های لتونی از […]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، لتونی از متحدان آمریکا و ناتو در شرق اروپا دوشنبه شب از اخراج دیپلمات‌های بلاروس خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، این اقدام لتونی در واکنش به اقدام بلاروس در اخراج  دیپلمات‌های لتونی از خاک بلاروس صورت می‌گیرد. بلاروس  نیز از اخراج سفیر و سایر دیپلمات‌های لتونی از کشور خود خبر داده است.

 وزارت خارجه لتونی در واکنش به اقدامات بلاروس، کاردار بلاروس را احضار کرد تا به وی  در مورد اقدامات مشابه و اخراج دیپلمات های بلاروس اطلاع دهد.

استونی، لتونی و لیتوانی در ماه مارس ۱۱۸ نفر از شهروندان بلاروسی حامی دولت «آلکساندر لوکاشنکو» را ممنوع الورود کردند. در پاسخ به این اقدام، مقام های بلاروس نیز  ورود و خروج برخی کالاها و محصولات کشاورزی به این کشورها را ممنوع اعلام کردند. لتونی در سالهای گذشته همراه با لیتوانی  بارها در رزمایشهای ناتو شرکت کرده و حریم هوایی این کشور در اختیار جنگنده‌های ناتو و آمریکا قرار دارد.

اتحادیه اروپا نیز سال گذشته میلادی تحریم‌هایی علیه ۴۰ مقام بلاروس اعمال کرد و سپس و ۱۴ مقام دولتی دیگر را نیز به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد. رئیس جمهور بلاروس بارها گفته که تحرکات اخیر علیه دولت وی بخشی از طرح فشار به روسیه است. لوکاشنکو آمریکا و برخی دستگاه‌های اطلاعاتی غرب را متهم به دسیسه در امور داخلی این کشور کرده است.

معاون اول رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بلاروس چندی قبل گفت، نیروهای هوایی ناتو  ر طول پروازهای نمایشی خود در منطقه حمله به بلاروس  را تمرین می‌کنند.  سرلشکر «ایگور کورول» معاون اول رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بلاروس گفت: «متاسفانه، پروازهای نمایشی بمب افکن‌های راهبردی ناتو ، به ویژه پروازهای ایالات متحده ، بیشتر شده است. در سال جاری، ۹ پرواز از این دست در سرزمین‌های مجاور انجام شده است و با احتمال زیاد می‌توان گفت که آن‌ها حمله به  بلاروس  را تمرین می‌کنند.»

انتهای پیام/