تلاش داریم فیلم‌های ایرانی در هلند نمایش داده شود
تلاش داریم فیلم‌های ایرانی در هلند نمایش داده شود
ژاک ورنر سفیر هلند در ایران می‌گوید بیشتر تحت تأثیر هنر معاصر و نحوه فکر کردن و همچنین ایده‌های مفهومی در آثار هنرمندان ایرانی است.

به گزارش قلم پرس، ژاک ورنر سفیر هلند در ایران به همراه همسرش روز چهارشنبه در پردیس سینمایی چهارسو حاضر شد و به تماشای فیلم «گرگ‌نما» به کارگردانی آدرین پانک نشست. با او گفتگوی کوتاهی داشته‌ایم که در زیر می‌خوانید.

فضای جشنواره به نظر شما چطور است؟

همه چیز عالی است و ما بسیار تحت تأثیر این جشنواره قرار گرفته‌ایم. برنامه‌ریزی و دقت و توجه به جزییات، به بهترین شکل صورت گرفته و فضای جشنواره بسیار زیبا و خوب طراحی شده است.

برنامه‌ای برای برگزاری هفته فرهنگی مشترک بین ایران و هلند خصوصاً در حوزه فیلم دارید؟

در حال حاضر نه. اما همیشه در فکر این موضوع هستیم تا بتوانیم فیلم‌های جالب را به ایران بیاوریم و فیلم‌های ایرانی هم در هلند نمایش داده شود. اما اجرایی کردن چنین رویدادهایی به برنامه‌ریزی و مقدمات زیادی نیاز دارد. در مورد هنرهای دیگر هم ما نمایشگاهی در موزه ملی هلند داریم که مسئول برگزاری نمایشگاه‌های ایرانی در هلند است و همین چند ماه پیش نمایشگاهی در این زمینه برگزار شد. ما ارتباط تئاتری با هم داریم و کنسرت‌های موسیقی ایرانی هم در هلند برگزار می‌شود. به‌طور مرتب رویدادهای فرهنگی داریم.

در کل کدام ویژگی فرهنگ و هنر ایران شما را بیشتر تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

من بیشتر تحت تأثیر هنر معاصر و نحوه فکر کردن و نیز ایده‌های مفهومی هستم که در ورای آثار هنرمندان ایرانی است. این بخش برای من خیلی جذابیت دارد. سطح فیلم‌های ایرانی هم بسیار بالاست.

آیا شما با بخش‌های دیگر هنر ایرانی نظیر خوشنویسی و شعر هم آشنا هستید؟ شاعران معروف ایرانی نظیر حافظ و سعدی را می‌شناسید؟ آیا اشعارشان به زبان هلندی ترجمه شده است؟

بله. می‌شناسم. البته کمی از شعرهایشان را خوانده‌ام. این شعرها به زبان انگلیسی ترجمه شده و هلندی‌ها هم به همین زبان این شعرها را می‌خوانند. ما در ایران هر زمان که وقت داشته باشیم، به گالری‌ها و موزه‌ها می‌رویم و از آثار قدیمی و جدید ایرانی لذت می‌بریم.

  • منبع خبر : ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر