تشکر رئیس فدراسیون کشتی پهلوانی بلاروس از رهبر انقلاب
تشکر رئیس فدراسیون کشتی پهلوانی بلاروس از رهبر انقلاب

رئیس فدراسیون ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی بلاروس گفت: از رهبر انقلاب ایران به دلیل حمایت های خوب و ارزشمندشان از این ورزش تشکر می کنم. به گزارش قلم پرس به نقل از ایرنا، «ولادیمیر گریشنکو» رئیس فدراسیون ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی بلاروس و دبیرکل کنفدراسیون اروپایی این رشته اظهار داشت: ورزش […]

رئیس فدراسیون ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی بلاروس گفت: از رهبر انقلاب ایران به دلیل حمایت های خوب و ارزشمندشان از این ورزش تشکر می کنم.

به گزارش قلم پرس به نقل از ایرنا، «ولادیمیر گریشنکو» رئیس فدراسیون ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی بلاروس و دبیرکل کنفدراسیون اروپایی این رشته اظهار داشت: ورزش زورخانه ای یکی از ورزش های مورد توجه آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب ایران است و ایشان معتقدند این ورزش باید به دنیا عرضه شود.
وی ادامه داد: شخصا از ایشان به خاطر این حمایت تشکر می کنم و در سایه حمایت های این چنینی است که می توانیم به المپیکی شدن این رشته امیدوار باشیم.
وی در ادامه یادآور شد: می دانیم بسیاری از کشتی گیران معروف ایران از زورخانه و کشتی پهلوانی به میادین بزرگ دنیا ورود پیدا کرده اند. غلامرضا تختی قهرمان بزرگ ایران از گود زورخانه بیرون آمد و تمرینات زورخانه ای را به خوبی انجام می داد. این یکی از نکات مثبت ورزش زورخانه ای است و باید مورد توجه مسوولان همه کشورهای قرار بگیرد.
رئیس فدراسیون ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی بلاروس گفت: از ۲۰ سال قبل ورزشهای سنتی و بومی محلی در دنیا گسترش پیدا کرده و مدرن شده اند. در سال های آینده بین کشتی های سنتی و ورزشهای بومی محلی رقابت جدید و جدی جریان خواهد داشت. در این میان ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی می تواند رقیبی اصلی برای دیگر رشته ها در دنیا باشد. به عنوان کارشناس در ورزش سنتی، معتقدم که ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی حتی می تواند رقیب جدی برای ورزشهای المپیکی هم باشد. اما اگر بخواهیم رقیب قوی برای رشته های المپیکی باشیم باید مشکلات داخلی بین فدراسیون بین المللی و فدراسیون کشتی ایران برطرف شود تا قدرت آنها برای مقابله با رشته های المپیکی چند برابر گردد.
گریشنکو ادامه داد: وقتی قرار است یک رشته جدید وارد المپیک شود، باید رشته دیگری را از این مسابقات خارج کنند. در حال حاضر فدراسیون جهانی کشتی هم این موضوع را می داند که کشتی های سنتی به رقیبی جدی برای آنان تبدیل شده است. اگر قرار باشد سبک های جدید کشتی انتخاب شوند، کشتی پهلوانی می تواند وارد المپیک شود.
وی همچنین گفت: زیبا بودن این ورزش باعث شده کشورهای دیگر بخواهند این کشتی را در دست بگیرند و به اسم خود ثبت کنند و ترویج دهند. می دانیم مسئولان ورزش ایران، فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه ای و فدراسیون کشتی ایران تا امروز تلاش کرده اند کشتی پهلوانی را ترویج کنند. بعد از مشاهده زیبایی و جذابیت این رشته، افراد زیادی در کشور ترکیه فشار می آورند که این کشتی را به نام خود در دنیا ثبت کنند. ولی ما می دانیم این کشتی به ایران تعلق دارد و از ایران شکل گرفته است. مسئولان ایرانی باید هوشیار باشند که این کشتی را از دست ندهند.
رئیس فدراسیون ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی بلاروس گفت: با وجود تمام سختی هایی که به لحاظ سیاسی و اقتصادی روی کشور ایران است، این بهترین موقعیت است که از طریق ورزش؛ فرهنگ و اصول خود را به دنیا نشان دهد. این کار نیازمند آن است که مسئولان وزارت ورزش و فدراسیون کشتی ایران و همچنین فدراسیون بین المللی زورخانه ای اتحادی بین خود ایجاد کنند و این موضوع را یک بار برای همیشه بین خودشان حل کنند تا بتوانند کشتی پهلوانی و زورخانه ای را به عنوان یک نامزد کشتی المپیکی به دنیا نشان دهند.
گریشنکو گفت: می دانیم در این ورزش خیلی از قهرمانان و پیشکسوتان و مدیران فعال هستند و امیدواریم در ایران اتحاد و همدلی بین همه مدیران و پیشکسوتان برای پیشرفت و گسترش این ورزش شکل بگیرد.
گریشنکو خاطر نشان کرد: ورزش زورخانه ای فقط یک ورزش نیست، بلکه فرهنگ عمیقی است که باید به کشورهای اروپایی شناسانده شود. در حال حاضر این فرهنگ و ورزش در حال گسترش است و این امید را داریم که در سالهای آینده در کشورهای اروپایی بتواند به عنوان یک ورزش خوب و اصیل شناخته شود.
وی گفت: در اروپا تمام تلاش خود را خواهیم کرد و از مسئولان ایرانی در تمام زمینه ها از برگزاری مسابقات و دفاع از اینکه این کشتی به ایران تعلق دارد، حمایت می کنیم. بلاروس دوست ایران است و این دوستی می تواند در زمینه ورزش گسترش چند برابری داشته باشد.
رئیس فدراسیون ورزش زورخانه ای بلاروس افزود: در فدراسیون بین المللی از نیروهای جوان و فعال در بحث آموزش استفاده می شود و آینده خوبی را برای این رشته پیش بینی می کنم. در اروپا تلاش می کنیم این ورزش به تلویزیون راه پیدا کند. یکی از بحث های مهم گسترش ورزش در اروپا، ورود به تلویزیون است. می خواهیم در دوره های بعدی طوری این ورزش را طراحی و تماشاگرپسند کنیم که وارد تلویزیون شود. همچنین کتابهای مختلف و بروشورهایی را به زبانهای مختلف چاپ و به کشورهای مختلف ارسال می کنیم تا جایگاه اصلی خود را در اروپا پیدا کند.
با تصویب مجمع کنفدراسیون ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی اروپا که روز شنبه هفته جاری در مینسک برگزار شد، مقرر گردید دفتر این کنفدراسیون، در مینسک ارتقا یابد و گریشنکو بلاروس مسئولیت یافت که در تقویت این دفتر تمام سعی خود را بکار گیرد. علاوه بر این در این مجمع، الکساندر مدوید اسطوره کشتی جهان و دوست جهان پهلوان تختی برای چهار سال دیگر به ریاست این نهاد انتخاب شد.
گریشنکو گفت: بعد از صحبت های محسن مهرعلیزاده رئیس فدراسیون بین المللی زورخانه ای و مسئولان این نهاد با مدوید و پیگیریهای کشورهای اروپایی، مدوید قبول کرد ریاست کنفدراسیون اروپا را بپذیرد؛ در حالی که با توجه به شرایط جسمانی و سنی، مسئولیتی دشواری است اما با علاقه در مسابقات و مجمع حضور یافت. دوستی مدوید با رئیس فدراسیون بین المللی می تواند برای پیشبرد ورزش زورخانه ای در کشورهای اروپایی نکته مثبتی باشد.
وی افزود: باید کشورهای اروپایی را در این ورزش فعال کنیم و فکر می کنم در سه الی چهار سال آینده یکی از ورزش های خوب و معتبر در اروپا خواهد شد.
وی ضمن قدردانی از حمایت های سفارت جمهوری اسلامی ایران در مینسک، ابراز امیدواری کرد که یک مرکز خوب در این شهر با حمایت فدراسیون بین المللی برای گسترش این ورزش ایجاد شود.
گریشنکو گفت: در بحث کشتی با حضور مدوید که یکی از بهترین کشتی گیران قرن بیستم است، این موقعیت برای کشتی های مختلف وجود دارد که از طریق نام وی بتوانند کشتی های خود را در دنیا گسترش دهند و ترویج کنند. ایران در رقابت میان کشتی های سنتی در رتبه اول قرار دارد و به نحو احسن از نام و برند مدوید برای ترویج این رشته استفاده کرد.
پنجمین دوره رقابتهای ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی اروپا روزهای شنبه و یکشنبه با حمایت فدراسیون بین المللی در مینسک برگزار شد.
گریشنکو در مورد این مسابقات گفت: فکر می کنم در سالهای آینده مسابقات در سطحی بهتر و در سالن های بزرگتر برگزار شود که البته می توانیم رسانه ها بویژه تلویزیون و تماشاگران را جذب کنیم.
وی گفت: این اول کار ماست و کار خود را بدون عیب و ایراد نمی بینیم. سعی می کنیم در سالهای آینده این مشکلات را برطرف سازیم. اشتباه در برگزاری مسابقات همیشه وجود دارد، اما باید به تجربه ای برای سالهای آینده تبدیل شود.
وی گفت: سطح مسابقات از نظر کیفی بالا بود. تیم های خوبی آمدند. مطمئن باشید سطح مسابقات در سالهای آینده چندین برابر بیشتر خواهد شد.
گریشنکو در مورد مسابقات جهانی ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی نیز اظهار داشت: یکی از اهداف ما قبل از مسابقات جهانی اصفهان این است که تیم ها را از نظر سطح کیفی و کمی بالاتر ببریم.
وی گفت: ما برای مسابقات جهانی آماده ایم. اردوهای مختلفی تا قبل از مسابقات خواهیم داشت. به عنوان دبیر کنفدراسیون اروپا نگاه من به استونی لهستان و لیتوانی است تا تیم های خوبی به مسابقات اصهفان اعزام کنند.
گریشنکو گفت: در تلاش هستیم یک اتحاد و همدلی برای گسترش و ترویج این ورزش در اروپا ایجاد شود. تمام تلاش ما این است که با یک تیم قوی و محکم به ایران برویم.
گریشنکو در مورد چگونگی علاقه مندی خود به این رشته ورزشی هم گفت: حدود ۱۰ سال پیش هیاتی از ایران برای آموزش به بلاروس آمده بودند. استاد دانشگاه در رشته ورزشی بودم. من این ورزش را دیدم و خیلی علاقه مند شدم و اکنون حدود ۱۰ سال است که با ورزش زورخانه همکاری می کنم.
گریشنکو با اشاره به میهمان نوازی مردم ایران نیز گفت: مردم ایران بسیار میهمان نواز هستند. در ایران خودم را غریبه حس نمی کنم مهربانی مردم ایران همیشه در ذهن من است. تمام این کارها برای این است که فرهنگ کشور خودمان و ایران را به کشورهای دیگر نشان دهیم. کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه ای این فرصت را دارند که مردم دنیا را با فرهنگ ایران بیشتر آشنا کنند.
وی از مهرعلیزاده رئیس فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه ای، مدوید رئیس کنفدراسیون اروپایی در زمینه گسترش این ورزش قدردانی کرد و گفت: ما می توانیم موفقیت های بیشتری بدست آوریم.