تدریس زبان ترکی در مدارس باید جایگزین زبان روسی شود/لزوم توجه دولت به مشکلات راه، بهداشت و درمان و دریاچه ارومیه
تدریس زبان ترکی در مدارس باید جایگزین زبان روسی شود/لزوم توجه دولت به مشکلات راه، بهداشت و درمان و دریاچه ارومیه

نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی، گفت: تدریس زبان ترکی را باید رونق دهیم هرچند این وظیفه دولت است، این زبان باید در مدارس مورد توجه قرار گیرد. تدریس این زبان باید در مدارس به جای زبان روسی انجام شود. به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری خانه‌ملت، نادر قاضی پور، در نشست علنی امروز یکشنبه […]

نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی، گفت: تدریس زبان ترکی را باید رونق دهیم هرچند این وظیفه دولت است، این زبان باید در مدارس مورد توجه قرار گیرد. تدریس این زبان باید در مدارس به جای زبان روسی انجام شود.

به گزارش قلم پرس به نقل از خبرگزاری خانه‌ملت، نادر قاضی پور، در نشست علنی امروز یکشنبه (۱ مهر) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان‌ دستور ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی اهواز و گرامیداشت یاد شهدای این حادثه و تبریک هفته دفاع مقدس، گفت: امسال عزاداری دهه اول ماه محرم باشکوه برگزار شد. از زحمات روحانیون، مداحین و هیات‌ها تشکر می‌کنم. اگر ما ترک‌ها یک شبکه تلویزیونی سرتاسری داشتیم عزاداری ترکی و عزاداری آذربایجان را بهتر به تمام دنیا نشان می‌دادیم.

دولت باید تدریس زبان ترکی را در مدارس رونق دهد

نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تدریس زبان ترکی را باید رونق دهیم هرچند این وظیفه دولت است، این زبان باید در مدارس مورد توجه قرار گیرد. تدریس این زبان باید در مدارس به جای زبان روسی انجام شود.

وی با بیان اینکه امروز روز اول مهرماه و روز بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها است، افزود:  براساس اصول ۳ و ۳۰  قانون اساسی آموزش از سوی آموزش و پرورش رایگان است، ولی این موضوع در اکثر دولت‌ها از زیرساخت دچار مشکل است. در سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی و در اکثر شهرها دانش‌آموزان دارای امکانات رفاهی هستند. برای مثال در کلانشهرها اولیا به وسیله پیامک از خروج دانش‌آموزان از مدارس اطلاع پیدا می‌کنند، ولی در آذربایجان تعدادی از دانش‌آموزان در هوای گرم تابستان و هوای سرد زمستان در کانکس‌ها یا مدارس خشتی، گلی و یا در برخی موارد مدارس مخروبه تحصیل می‌کنند.

۲۰۳۰ و FATF اسناد استعماری

قاضی‌پور ادامه داد: در سیستان و بلوچستان عزیز هم دانش‌آموزان در کپرها بدون امکانات تحصیل می‌کنند، اما ما با اجرای سند ۲۰۳۰ و FATF که سندی استعماری است، مخالفیم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر علوم و تحقیقات، گفت: آقای غلامی منظورتان از رتبه‌بندی دانشگاه‌ها چیست؟ چرا می‌خواهید بین دانشگاه‌های شهرستان‌ها و کلانشهرها تبعیض ایجاد کنید؟ آیا می‌خواهید دانشگاه‌های شهرستان‌ها را تعطیل کنید؟ شما با این کار نخبه‌کُشی را آغاز کردید. کل ایران را فدای دانشگاه‌های تهران نکنید. چرا به شهرستانی‌ها توهین می‌کنید؟ دانشگاه ارومیه با سابقه بیش از یک قرن از رتبه ۱۲ به ۲۳ تقلیل یافته که این موضوع و رتبه‌بندی کار صحیحی نیست.

کاهش ارزش پول ملی در نتیجه عملکرد دولت روحانی

وی در ادامه مسائل مهم کشور را یادآور شد و تصریح کرد: عملکرد دولت آقای روحانی در مسائل مهم موجب کاهش ارزش پول ملی، عدم رفع مشکل ۱۳۶ سهامدار پدیده شاندیز، تعیین حدود مرزی دریای خزر، عدم پرداخت مطالبات بازنشستگان کشوری و لشکری، واردات کالاهایی که به صورت انبوه در داخل تولید می‌شود، مشکل بندر چابهار و توافق اخیر با هندوستان – که همانند قرارداد گلستان و ترکمنچای است- عدم افزایش دستمزد کارگران و کارمندان، افزایش قیمت‌ها، فشار سنگین بر مستضعفین، ممانعت از تولید هواپیما در داخل استفاده از نیروهای مورددار و دوتابعیتی شده است.

قاضی‌پور یادآور شد: یکی دیگر از این مشکلات عدم تخصیص اعتبار لازم به ورزش است که این موضوع موجب کاهش مدال‌های طلای ایران در بازی‌های آسیایی شد لذا ما از رتبه چهارم به رتبه پنجم رسیدیم. این اعتبارات باید به گونه‌ای تخصیص یابد که در بازی‌های المپیک آماده باشیم.

لزوم توجه دولت به مشکلات راه، بهداشت و درمان و دریاچه ارومیه

نماینده مردم ارومیه در مجلس دهم با اشاره به برخی مشکلات حوزه انتخابیه خودف گفت: آقای آخوندی از سال ۱۳۸۰ راه‌آهن مراغه به ارومیه شورع اما هنوز به اتمام نرسیده، این در حالی است که راه آهن اصفهان به شیراز افتتاح شده، این موضوع که مانند داستان چوپان دروغگو شده است مشکلاتی را برای مسیرهای متعدد این استان ایجاد کرده است. بیمارستان‌های آذربایجان غربی با رتبه ۲۸ درمان کشور با مشکلات کمبود پزشک و کمبود امکانات جراحی مواجه است. مشکل دریاچه ارومیه نیز باید مورد توجه قرار گیرد. با وجود بارندگی‌ها هنوز در این حوزه مشکل وجود دارد. ستاد مرگ آذربایجان جایگزین ستاد احیاء شده است. آقای جهانگیری از خواب برخیزید.

عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی، گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با وجود سنگ‌اندازی‌های شیطان بزرگ با قدرت پیش می‌رود. تعدادی از همکاران در نطق‌های خود آب به آسیاب دشمن می‌ریزند. کور می‌خوانند، پیروزی از آن اسلام است./