به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جلسه مجازی مجمع عمومی تحت دستورکار شماره ۳۸: «مسئله فلسطین» شرکت کرد و‌ به ایراد سخنرانی پرداخت. وی اظهار داشت: در ابتدا مایلم از شما بابت تشکیل این جلسه به موقع در حالی که جهان شاهد آن است که رژیم اسرائیل وحشتناک‌ترین […]

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جلسه مجازی مجمع عمومی تحت دستورکار شماره ۳۸: «مسئله فلسطین» شرکت کرد و‌ به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی اظهار داشت: در ابتدا مایلم از شما بابت تشکیل این جلسه به موقع در حالی که جهان شاهد آن است که رژیم اسرائیل وحشتناک‌ترین قساوت‌ها را علیه مردم بیگناه فلسطین مرتکب می‌شود، تشکر کنم.

ظریف افزود، بیش از هفت دهه است که سیاست‌ها و اقدامات سبعانه اسرائیل در نقض حقوق بشر اساسی و کرامت مردم فلسطین ادامه دارد. در نتیجه، فلسطینی‌ها از اراضی، املاک و کسب و کارهای خود محروم شده‌اند و همزمان به زور از خانه‌های خود بیرون رانده شده و تحت خشونت، هراس‌افکنی و ارعاب قرار گرفته‌اند. رژیم اسرائیل همراستا با سیاست‌های تبعیض‌آمیز و نژادپرستانه آپاراتایدی خود، هرگونه حق تعیین سرنوشت برای فلسطینی‌ها را، تحت عنوان «دولت واحد یهودی» نفی کرده است.

ظریف اضافه کرد: علاوه بر این، این رژیم اقدامات و تحریک‌آفرینی‌های بی‌سابقه‌ای را با هدف تسریع یهودی‌سازی قدس شریف و تغییر بافت جمعیتی از طریق حذف مسیحیان و مسلمانان فلسطینی در بیت‌المقدس به اجرا درآورده است.

وی ادامه داد: در طول هفته گذشته، نیروهای اسرائیلی نوار غزه، بزرگترین زندان سر باز جهان را هدف بمباران قرار داده و از طریق افروختن جنگی نامتناسب و با به کارگیری جنگ ‌افزارهای پیشرفته، به بی‌رحمانه‌ترین و قساوت‌آمیزترین شکل ممکن صدها فلسطینی را قتل عام و هزاران شهروند را مجروح کرده‌اند.

وی بیان کرد: در حالی که همه‌گیری کرونا همچنان ادامه دارد، حمله نظامی اسرائیل به غزه، هزاران خانه را تخریب کرده، مجتمع‌های ساختمانی و همینطور ساختمان‌های تجاری از جمله مجتمع‌های میزبان روزنامه‌نگاران را به کلی با خاک یکسان کرده و همینطور به نحوی فاحش و در نقض سازمان‌یافته حقوق بشر، حقوق بشردوستانه و حقوق بین‌الملل، به دیگر زیرساخت‌های حیاتی غزه خسارت وارد کرده است. آن‌ها حتی مدیر تیم مقابله با کرونای غزه را هم کشتند.

وزیر خارجه یادآور شد: با این حال، شورای امنیت – با وجود ادامه خلع ید و سلب مالکیت انبوه، اشغال و پیگرد فلسطینی‌ها از سوی رژیم اسرائیل –  همچنان برای عمل به تعهدات منشوری و انجام مسئولیت خود در توقف نقض قطعنامه‌های سازمان ملل، با مانع‌تراشی از سوی ایالات متحده روبروست.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: از این رو، مجمع عمومی به عنوان وجدان جمعی جامعه بین‌الملل، نقشی ضروری در محکوم ساختن تجاوز نظامی و پاکسازی نژادی اسرائیل و اتخاذ تدابیر لازم برای پاسخگو کردن اسرائیل بابت جنایات جنگی و جنایاتش علیه بشریت، بر عهده دارد.

به گزاذش فارس، ظریف ادامه داد: رویکرد غیراخلاقی برخی از دولت‌های غربی در برابرانگاری قربانیان و مجرمان، ناعادلانه، غیرقابل قبول و سزاوار سرزنش است. نادیده انگاشتن نابرابری کامل شرایط یک اشغالگر و ظالم با شرایط یک ملت اشغال ‌شده و مظلوم، نه فقط ریاکاری و اوج بی‌بهرگی از قوه قضاوت اخلاقی آن‌ها را آشکار می‌سازد، بلکه آن‌ها را در جنایات انجام‌گرفته در حق فلسطینی‌ها شریک می‌کند.

وی گفت: ما تأکید می‌کنیم که مردم فلسطین کاملا از این حق برخوردارند که از خود دفاع کرده و در برابر تاکتیک‌های ظالمانه این رژیم آپارتاید نژادپرست ایستادگی کنند.

ظریف افزود: غصب محله عرب‌نشین دیگری در مجاورت مسجد الاقصی، بیهوده بودن عادی‌سازی روابط از سوی برخی دولت‌های عربی را ثابت می‌کند. مشهود است که تنها مسیر به سمت صلح در فلسطین از برگزاری یک همه‌پرسی بین تمامی ساکنان فلسطین – یهودیان، مسیحیان و مسلمانان – از جمله آوارگان و پناهجویان فلسطینی، می‌گذرد.

وزیر خارجه در پایان بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران مجددا بر حمایت قدرتمند خود و همبستگی با آرمان عادلانه فلسطین تأکید کرده و بر تعهد خود به ادامه پشتیبانی از مردم فلسطین در تلاششان برای دستیابی به حقوق مسلم و خواسته‌های مشروع ملی‌شان شامل حق تعیین سرنوشت، آزادی و استقلال در کشورشان فلسطین با پایتختی قدس شریف، تأکید می‌کند.

انتهای پیام/